هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 19 تير 1399
ساعت 06:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 مهر 1397 ساعت 11:38
دوشنبه 9 مهر 1397 10:20 ساعت
2018-10-1 11:38:22
شناسه خبر : 293410
گروهی از محققان دانشگاه توهوکو در ژاپن با همکاری پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا ماهواره ای را طراحی کرده اند که با پرتاب اشعه های پلاسمایی زباله های فضایی را ذوب و نابود می کند.
 
به گزارش فارس به نقل از نیواطلس،گروهی از محققان دانشگاه توهوکو در ژاپن با همکاری پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا ماهواره ای را طراحی کرده اند که با پرتاب اشعه های پلاسمایی زباله های فضایی را ذوب و نابود می کند.
 
 دستگاه پرتاب گر پلاسما با استفاده از یک ترانزیستور یونی سفارشی سازی شده کار می کند که با تخلیه انرژی می تواند سرعت حرکت زباله های فضایی را کند کرده، آنها را شکار کند و قبل از ورود به جو کره زمین بسوزاند.
 
بررسی ها نشان می دهد بیش از 7000 قطعه زباله فضایی بزرگ و کوچک به دور کره زمین می چرخند که اکثر آنها بخش هایی از ماهواره های مستعمل، تقویت کننده های فضاپیماهای مختلف و غیره هستند. برخورد هر یک از این زباله ها با کره زمین می تواند فاجعه خلق کند ولذا پاکسازی مدار زمین از وجود آنها اهمیت شایانی دارد.
 
قرار است این دستگاه ذوب کننده زباله های فضایی که در دو جهت کار می کند در آینده نزدیک به کار گرفته شود. مزیت دستگاه یاد شده قابلیت فعالیت در فاصله ای نسبتا دور از هدف خود است. البته فعلااین دستگاه تنها در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گرفته است.