هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 17:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 21 شهريور 1397 ساعت 17:59
چهارشنبه 21 شهريور 1397 17:58 ساعت
2018-9-12 17:59:31
شناسه خبر : 292278

بد نیست وزارت خارجه حداقل از هیئت مدیره افق امید خاورمیانه بپرسد چه سنخیت و تناسبی میان یک فعال صنعت ساختمان و ساخت کالاهای بتونی، سیمانی و گچی با مدیرعاملی دفتر صدور ویزای اروپا وجود دارد و آیا هر کس با هر سابقه ای، می تواند این مهم را بر عهده داشته باشد؟

یکی از موضوعاتی که علاقمندان یا نیازمندان به دریافت ویزای اروپایی همواره از آن گله مند بوده اند، معطلی و شرایط نامناسب انتشار جهت دریافت این ویزاست که بعضا باعث شده متقاضیان در سرما و گرما، پشت یک درب کوچک منتظر ورود به داخل سفارت باشند و این انتظار روزها و بلکه هفته ها به طول انجامد.

اما از سال گذشته، کم کم موضوع واگذاری این خدمات به شرکت های واسطه ای مطرح شد و در اولین گام مهم، دفتری در مجتمع مشهور و شیک پالادیوم، به این کار اختصاص یافت تا شهروندان ایرانی بتوانند راحت تر، سریع تر و با حذف دلال ها و واسطه ها، ویزای خود را دریافت کنند.

اما چند ماهی است رسانه ها خبر می دهند یک دفتر صدور ویزای برخی کشورهای رده دوم اروپا نیز در میدان هروی تاسیس شده که حواشی مختلفی را به دنیال داشته است؛ از حضور یک تبعه غیرقانونی سریلانکایی در میان مدیران آن تا فعالیت یک ژن خوب به عنوان عضو هیات مدیره.

اما بررسی های صبحانه، از یک زاویه مهم که مورد توجه رسانه های دیگر قرار نگرفته، ماجرای فعالیت دفتر هروی را مدنظر قرار داده و آنهم سابقه مدیرعامل جدید آن است. طبق آنچه "گروه افق خاورمیانه" در اواسط تیرماه امسال به ثبت رسمی رسانده، فردی به نام هوشنگ تقوایی سورویی به عنوان مدیرعامل جدید این مجموعه معرفی و توسط مجمع عمومی عادی منصوب شده است.

دفتر صدور ویزا

نکته مهم در خصوص این فرد که اکنون مدیر یکی از دفاتر صدور ویزای اروپا در ایران را بر عهده دارد، آن است که بررسی ها نشان می دهد وی از فعالان با سابقه بخش صنعت ساختمان بوده و نامش در وب سابت های مرجع و پایگاه های تخصصی این صنعت، بارها تکرار شده است.

علاوه بر آن، بررسی روزنامه رسمی نیز نشان می دهد مدیرعامل جدید گروه افق امید خاورمیانه که خود را به عنوان یکی از نمایندگان شرکت VFS در ایران معرفی می کند، سابقه حضور در هیئت مدیره 2 شرکت ساختمانی را دارد که یکی از این هیئت مدیره ها، در شهریور سال قبل انتخاب شده اند.

دفتر صدور ویزا

دفتر صدور ویزا

درست است که در میان اسامی هیئت مدیره دفتر واقع در میدان هروی، یکی از سفرای سابق ایران نیز به چشم می خورد اما با توجه به حساسیت ها و اهمیت فعالیت تخصصی در این موضوع و تجاربی که مدیرعامل به عنوان عالی ترین مقام اجرایی این دفتر باید داشته باشد، این انتخاب با ابهامات و علامت سوالاتی مواجه است بخصوص انکه از انتخاب مدیرعامل قبلی نیز چند ماهی بیشتر نمی گذشت.

به هر حال اگرچه وزارت خارجه در اقدامی عجیب، شانه از زیر بار مسئولیت نظارت بر چنین دفاتری خالی کرده، اما بد نیست حداقل از هیئت مدیره افق امید خاورمیانه بپرسد، چه سنخیت و تناسبی میان یک فعال صنعت ساختمان و ساخت کالاهای بتونی، سیمانی و گچی با مدیرعاملی دفتر صدور ویزای اروپا وجود دارد و آیا هر کس با هر سابقه ای، می تواند این مهم را بر عهده داشته باشد؟