هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 2 فروردين 1398
ساعت 09:34
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 21 شهريور 1397 ساعت 16:16 2018-9-12 16:16:04
شناسه خبر : 292271
به گزارش خبرگزاری رویترز سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد ایالات متحده به هرگونه حمله همپیمانان ایران به منافع آمریکا در عراق «سریع و قاطعانه» پاسخ خواهد داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد ایالات متحده به هرگونه حمله همپیمانان ایران به منافع آمریکا در عراق «سریع و قاطعانه» پاسخ خواهد داد.
 
بیانیه روز چهارشنبه کاخ سفید ایران را متهم کرد که برای جلوگیری از حمله‌های روزهای اخیر به کنسولگری آمریکا در بصره و سفارت این کشور در بغداد اقدامی نکرده است.
 
اکنون به نظر می رسد آمریکایی ها با ژست طلبکاری همیشگی که البته در دوران ترامپ به اوج خود رسیده است، جای جانی و قربانی را عوض کرده و مدعی حمله به کنسولگری خود در بصره و نیز سفارت عریض و طویل خود در بغداد شده اند.
 
این درحالی است که تا این لحظه هیچ گزارش موثقی از حمله یا تهدید کنسولگری آمریکا در بصره یا سفارت این کشور در بغداد در جریان اعتراضات اخیر بصره منتشر نشده است و تنها مستمسک واشنگتن انتشار دو خبر مبهم و تایید نشده مبنی بر اصابت چند گلوله خمپاره در زمینی متروکه در اطراف فرودگاه بصره و در فاصله با کنسولگری آمریکا و نیز زمینی متروکه در منطقه سبز امنیتی – جایی که سفارت آمریکا و بسیاری دیگر از سفارتخانه ها و مراکز و نهادهای دولتی عراق قرار دارند – می باشد.
مقامات رسمی عراق تاکنون این گزارش ها و کمترین ارتباط آن با مراکز دیپلماتیک آمریکا را تایید نکرده اند.
 
این اظهارات درحالی است که طی روزهای اخیر منابع مختلفی در عراق از نقش مستقیم کنسولگری و سرکنسول آمریکا در آشوب های اخیر بصره از جمله حمله به کنسوگری ایران در کنار حمله به دهها مرکز دولتی و حزبی و همچنین مراکز الحشد الشعبی در این شهر سخن گفته اند و علاوه بر شخصیت ها و شیوخ عشائر بصره، ‘ابومهدی المهندس’ نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق نیز تاکید کرد که اسناد، مدارک و شواهدی که این امر را ثابت می کند، بزودی در اختیار مقامات مسوول گذاشته خواهد شد.
در این میان کاربران فضای مجازی عراق نیز تصاویر متعددی از برخی فعالان اعتراضات اخیر بصره در کنار سرکنسول آمریکا در این شهر و نیز تصویر فرمانده سابق ستاد مشترک بصره با وی منتشر کرده اند امری که مورد استناد و اعتراض نمایندگان پارلمان در نشست اخیر این مجلس با حضور حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیز شد.
شخصیت های متعدد عراق این روزها سرنخ تحولات و خشونت‌های موجود در بصره را در سفارت خانه‌های  آمریکا  و  عربستان  می‌دانند. کسانی که امروز از تحولات بصره خوشحال هستند، همان افرادی هستند که معتقد بودند عراق در سایه استعمار و اشغالگری خارجی می‌تواند به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند.
 
در واقع گفتنی است توطئه‌ای که برای عراق طراحی شده بود، با دیوار بلندی متشکل از سه عامل مواجه و متوقف شد:‌ اول هوشیاری مردمی که خود را از تحولات بصره کنار کشیدند و وقتی دیدند که از مطالبات آنها سوء استفاده می‌شود، عرصه را خالی کردند. دوم:مواضع مشخص و شدیداللحن رهبران گروه‌های مقاومت عراق و الحشد الشعبی که تا حد تهدید تلویحی مداخله در لحظات پایانی نیز کشیده شد. نکته سوم اینکه حیدرالعبادی متوجه شد که تاثیر گذاران عرصه سیاسی آمادگی لازم برای پوشش کودتایی به رهبری بریت مک گورک نماینده رئیس جمهور آمریکا را ندارند.
 
از سوی دیگر مرجعیت دینی شیعیان در عراق رویاهای العبادی برای رسیدن به دوره دوم نخست وزیری را به پایان برد،  این اتفاق از طریق دعوت به معیارهای جدید در تشکیل دولت آینده یا ارسال  پیام‌های پشت پرده انجام شد.
ضربه سرنوشت‌ساز ضد ماجراجویی العبادی اما از سوی ائتلاف سائرون و مقتدی صدر انجام شد که خواستار استعفای حیدر العبادی شده و کانال‌های گفتگو با فتح را آغاز کرده است.
این تحولات نشان می‌دهد که نیروهای الحشد الشعبی و متحدانش موفق شدند کودتای آمریکایی ضد عراق را مهار کنند یا دست کم جلوی تلاش‌های واشنگتن و متحدانش برای برگرداندن میز و یکه‌تازی در حاکمیت بغداد را بگیرند.
 
در پایان اشاره به این نکته لازم است که قابل پیشبینی بود ایالات متحده آمریکا با مشاهده شکست در طرح و اجرای پروژه اختلاف افکنی بین دو ملت ایران و عراق و همچنین روی کار آوردن دولتی وابسته به واشنگتن در بغداد دست به برخورد های طلبکارانه زده تا بتواند با فرار رو به جلو اذهان عمومی را درباره اصل واقعه منحرف نماید.