هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 19 آذر 1397
ساعت 00:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 21 شهريور 1397 ساعت 13:38 2018-9-12 13:38:17
شناسه خبر : 292259
مشکل دولت نه وجود به اصطلاح نهادهای موازی، که عدم انسجام در حوزه اقتصاد و عدم توانایی دولت در یک پارچه سازی برای مهار بحران اقتصادی است. دولت باید به جای تلاش برای فرار از پاسخ، آن هم در زمانی که شخص رییس جمهور به دستور رهبری دارای اختیارات ویژه برای کنترل بحران است ، به دنبال مدیریت منسجم و اتخاذ استراتژی درست اقتصادی باشد.
مشکل دولت نه وجود به اصطلاح نهادهای موازی، که عدم انسجام در حوزه اقتصاد و عدم توانایی دولت در یک پارچه سازی برای مهار بحران اقتصادی است. دولت باید به جای تلاش برای فرار از پاسخ، آن هم در زمانی که شخص رییس جمهور به دستور رهبری دارای اختیارات ویژه برای کنترل بحران است ، به دنبال مدیریت منسجم و اتخاذ استراتژی درست اقتصادی باشد.
گروه سیاسی_ رجانیوز: آسیب ها و معضلات اقتصادی کشور به حدی وخیم شده، که دولت هر روز به فکر فرار از پاسخ و انداختن مشکلات اقتصادی به گردن نهادهای دیگر تحت عنوان نهادهای موازی است. 
 
به گزارش رجانیوز در همین راستا یکی از رسانه های دولتی در گزارشی تحت عنوان «بازگشت به قانون راه نجات کشور از موازی کاری» در لفافه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مقصر اصلی وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی معرفی می کند و معتقد است که نهادهای موازی که مانند دولت پاسخ گوی مجلس نیستند نقش مهمی در کاستی ها ایفا می کنند. 
 
این حربه دولت برای فرار از پاسخ و انداختن مشکلات اقتصادی به گردن دیگر نهادها درحالی بیان می شود که شخص حسن روحاني در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  گفته بود:
«سپاه دارای توان نیروی انسانی، تجهیزات و برنامه‌ریزی است و باید امروز در شرایطی که دشمن اقتصاد را هدف قرار گرفته وارد عمل شده و با شناختی که از شرایط کشور و ملت دارد آستین را بالا زده و بخشی از بار مردم، نظام و دولت و چند پروژه ملی و بزرگ را بر عهده گیرد»
 
روحانی شهریور 94 نیز طی سخنانی در جریان بیست و یکمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه پاسداران گفته بود:
«برخي مي خواهند سپاه را رقيب مردم قرار دهند، اما سپاه رقيب مردم و بخش خصوصي نيست و پيمانکاري مثل پيمانکاران معمولي نيست و نبوده است. سپاه امروز بايد پروژه هاي مهمي که بخش خصوصي توان آن را ندارد برعهده بگيرد. من شايعاتي را که درباره سپاه مطرح مي کنند مبني بر اينکه مي خواهد رقيب مردم و بخش خصوصي باشد قبول ندارم. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان يک مکمل و پشتيبان دولت وارد عمل شود»
 
این سخنانی که در تعریف و تمجید از سپاه پاسداران و لزوم همکاری با دولت در فضای اقتصاد آورده شد تنها محدود به گفته های حسن روحانی نیست.محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت یازدهم و مسئول سازمان برنامه و بودجه نیز در 26 آذر 93 در یازدهمین همایش سراسری فرماندهان و مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با اشاره به ایفای نقش این قرارگاه در عرصه سازندگی کشور گفته بود:
«کسانی که ندانند و یا مغرض باشند و تصور کنند پتانسیل بزرگ قرارگاه که بعد از دوران دفاع مقدس در خدمت توسعه کشور قرار گرفت رقیب بخش خصوصی است، یا ناآگاهند یا مغرض و می خواهند تحریک کنند. بنده به عنوان مسئول برنامه ریزی کشور با آگاهی عرض می کنم به هیچ وجه قرارگاه رقیب بخش خصوصی نیست.» 
 
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت های یازدهم و دوازدهم نیز در یازدهمین همایش سراسری فرماندهان و مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) گفته بود:
«به طور روزانه فعالیت‌های قرارگاه در فاز 15 و 16 پارس جنوبی را پیگیری می‌کنم؛ در مجموعه قرارگاه کارهای بزرگ و اقدامات موثری به انجام می‌رسد که شایسته تقدیر است... اندازه و کیفیت فعالیت‌های قرارگاه فراتر از حد بخش خصوصی بوده و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) هیچ‌گاه رقیب بخش خصوصی نیست.»
 
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، 17 اردیبهشت 96 در یکی از مستندهای انتخاباتی‌اش با نام «همه برای ایران» که از شبکه اول سیما پخش شد، در پاسخ به سوال یکی از کارشناسان که تلاش داشت القاء کند سپاه رقیب اقتصادی دولت است، صریحا اعلام کرد:
« دولت در اقتصاد دستش بسته نیست. به همان سپاه، کی کار می دهد؟ مگر سپاه می تواند بگوید فلان پروژه جاده را می خواهم و دولت با آن مخالف کند و کار را بگیرد؟ آستان قدس هم همین است. خیلی از جاها از ما پروژه خواستند و ما به آنها ندادیم. خیلی جاها سپاه کارش خوب نبوده و ما پروژه را از آنها گرفته ایم. نباید بی انصاف باشیم، در برخی پروژه ها هم کار سپاه خیلی خوب بوده است»
 
این صحبت ها و شاید بهتر باشد گفته شود اقرارهای شخصیت های درجه یک دولت در دفاع از کار اقتصادی سپاه پاسداران و تمجید از کیفیت بالای آن خود موید نادرستی گزاره ایست که دولتی ها و نماینده های اصلاح طلب مجلس سعی در منتشر کردن آن دارند. پروانه سلحشوری در نطق خود در مجلس شورای اسلامی راه کار حل بحران اقصادی را برگشتن نیروهای نظامی به پادگان ها معرفی کرده بود که آن را باید در راستای همین فرار رو به جلوی دولتی ها در شرایط بحرانی اقتصاد دانست. 
 
از طرفی در این باره باید گفت مگر چند درصد از اقتصاد کشور به دست سپاه پاسداران است که در صورت عدم مداخله سپاه وضعیت اقتصاد سروسان بگیرد؟ در همین راستا و در پاسخ به این سوال قسمتی از مصاحبه یکی از تحلیگران حوزه اقتصادی بسنده می کنیم.
 
 

 


video_2018.mp4 | دانلود فیلم 
صحبت های کریمی بیرانوند تحلیل گر مسائل اقتصاد درباره سهم سپاه دراقتصادکشور
 
این در حالی است که به زعم اکثر اقتصاددانان و حتی احزاب منتسب به دولت، که دارای نماینده های ویژه ای در دولت روحانی هستند مشکل اصلی کشور مدیریت جزیره ای حسن روحانی و نبود استراتژی واحد اقتصادی است. به نقل روزنامه منتسب به کارگزاران دولت دارای ایرادهای راهبردی متعددی همچون «عدم وجود هماهنگی استراتژیک میان تیم اقتصادی دولت به خصوص سه نهاد وزرات اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه که گرایش های فکری جداگانه ای دارند و رییس جمهور باید به یک انتخاب اساسی میان دو گفتمان اقتصاد دولتی و آزاد دست زند»
 
بنابراین مشکل دولت نه وجود به اصطلاح نهادهای موازی، که عدم انسجام در حوزه اقتصاد و عدم توانایی دولت در یک پارچه سازی برای مهار بحران اقتصادی است. دولت باید به جای تلاش برای فرار از پاسخ، آن هم در زمانی که شخص رییس جمهور به دستور رهبری دارای اختیارات ویژه برای کنترل بحران است ، به دنبال مدیریت منسجم و اتخاذ استراتژی درست اقتصادی باشد.
 


x