هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 2 فروردين 1398
ساعت 09:50
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 17 شهريور 1397 ساعت 10:19 2018-9-8 10:19:24
شناسه خبر : 292073
در پی بروز برخی ناآرامی‌ها از شب گذشته در شهر بصره عراق، اکنون برخی منابع از تعرض به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در این شهر خبر می‌دهند.

در پی بروز برخی ناآرامی‌ها از شب گذشته در شهر بصره عراق، اکنون برخی منابع از تعرض به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در این شهر خبر می‌دهند.

 

رسانه های عراقی می گویند که نیروهای امنیتی در تلاش هستند تا معترضان را از کنسولگری ایران در بصره دور کنند.


یک مقام امنیتی عراق اعلام کرد که تظاهرکنندگان در بصره موانع امنیتی کنسولگری ایران را در منطقه البراضعیه از بین برده اند.


تظاهرکنندگان عصر روز جمعه از اغلب مناطق بصره به سمت کنسولگری ایران حرکت کرده و موانع امنیتی را از بین برده اند.


الجزیره می گوید که معترضان در ساختمان کنسولگری ایران در بصره آتش روشن کرده اند.

 

بغداد الیوم نیز  به نقل از یک مقام عراقی اعلام کرده است: ساختمان کنسولگری ایران در بصره خالی از کارکنان است.

 

رسانه های عراقی می گویند که نیروهای سازمان دفاع شهری بصره قادر به خاموش کردن آتش در کنسولگری ایران نیستند.

 

خبرگزاری رویترز هم به نقل از منابع امنیتی عراق نوشت که معترضان  شهر بصره ، شامگاه جمعه به کنسول‌گری ایران در این شهر حمله کرده‌اند. سلسله ناآرامی‌ها در شهر بصره عراق از روز سه‌شنبه آغاز شده و به خشونت گراییده است. ظاهرا خشونت‌ها در بصره در اعتراض به مشکلات موجود در خدمات‌رسانی صورت می‌گیرد.

 

در همین رابطه برخی رسانه ها نیز خبر از حرکت معترضین عراقی به سمت کنسولگری ایالات متحده آمریکا در بصره داده اند.

تاکنون گزارشی از خسارت های احتمالی به کنسولگری امریکا در بصره گزارش نشده است.

 

اما نکته قابل توجه در خبر تظاهرات های چند روز اخیر در بصره آنجاست که آنچه که بیش از همه توجه را به خود جلب می‌کند حمله به مقرهای حزبی و دفاتر گروه‌های مقاومت عراقی در این استان‌ شیعه نشین جنوبی است که غالبا مواضع مردم و مسئولین آن تا به امروز در تضاد با منافع همسایه جنوبی عراق یعنی عربستان سعودی بوده است.

 

از زمان سرنگونی صدام در سال ۲۰۰۳، ریاض همواره به دنبال پیدا کردن جای پایی برای خود در عراق بوده است به ویژه آنکه همواره از گسترش نفوذ ایران در این کشور بیم داشته و عراق را عرصه‌ای مناسب برای این رقابت می‌دیده است اما در تمام این سال‌ها هیچگاه فرصت و توان لازم برای عرض اندام نداشته است. رد پای برنامه‌های خاص سعودی‌ها برای عراق تقریبا از دو سال پیش و با بازگشایی سفارت عربستان در بغداد دیده شد و کار تاجایی پیش رفت که دخالت‌های ثامر السبهان (اولین سفیر عربستان در بغداد پس از ۲۵ سال) در امور عراق باعث شد سعودی‌ها مجبور به جایگزین کردن او شوند.

 

سعودی‌ها پیشتر هم تلاش‌های ناکامی برای به اصطلاح “مقابله با نفوذ ایران در عراق” انجام داده بودند که از جمله آن می‌توان به تحرکات برخی جریان‌های اهل سنت در استان‌های سنی‌نشین شمال و غرب عراق و آشوب‌های مسلحانه‌ منتسب به برخی روحانیون مانند محمود الصرخی در استان‌هایی چون کربلا و نجف اشاره کرد که البته سعودی‌ها خیلی زود فهمیدند از این طریق راه نفوذ موثری به درون جامعه عراق باز نمی‌کنند. آنها اکنون به نظر می‌رسد بهترین راه را موج سواری بر اعتراضات مردمی دیده‌اند که محمد بن سلمان، ولیعهد جوان سعودی و گرداننده سیاست‌های امنیتی، اقتصادی و نظامی این کشور نشان داده به طور جد آن را دنبال می‌کند.

 

در پایان باید گفت که اعتراض و تظاهرات در عراق همواره وجود داشته و با توجه به زیرساخت‌ها و شرایط اقتصادی و مدیریتی این کشور یقینا امسال نیز آخرین تظاهرات عراقی‌ها نخواهد بود اما آنچه قابل تامل است دندانی است که سعودی‌ها برای این مطالبات مردمی عراق تیز کرده‌ و سرمایه هنگفتی‌ است که در این مسیر به کاربسته‌اند که البته شعارها و اقدامات هدفمند برخی تظاهرکنندگان علیه منافع ایران در دو سال گذشته نشان داده که تا چه میزان این پروژه می‌تواند خطرناک ظاهر شود.