هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 18 مرداد 1399
ساعت 05:39
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 14 شهريور 1397 ساعت 19:18
چهارشنبه 14 شهريور 1397 17:01 ساعت
2018-9-5 19:18:00
شناسه خبر : 292058
«هیئت‌ها نمی‌توانند سکولار باشند؛ هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم! هرکس علاقه‌مند به امام حسین است، یعنی علاقه‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین این است. این‌که آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که مبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است»
«هیئت‌ها نمی‌توانند سکولار باشند؛ هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم! هرکس علاقه‌مند به امام حسین است، یعنی علاقه‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین این است. این‌که آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که مبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است»

گروه معارف - رجانیوز: «هیئت‌ها نمی‌توانند سکولار باشند؛ هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم! هرکس علاقه‌مند به امام حسین است، یعنی علاقه‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین این است. این‌که آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که مبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است».

 

به گزارش رجانیوز؛ پس از آنکه عده ای در قم تلاش کردند تا از تجمع طلاب انقلابی حوزه علمیه قم جنجال بسازند و حتی در بعضی موضوعات بزرگنمایی کرده و مراجع عظام تقلید را وارد میدان نمایند، حالا و با نزدیک شدن به ایام محرم و عزای اباعبدالله (ع) شاهد آن هستیم که عده ای دیگر به دنبال سکولار کردن هیئات مذهبی هستند. مطرح می کنند که در هیئت و عزای امام حسین(ع) نباید حرف سیاسی زده شود و این گونه مکان ها باید صرفا برای مدح و بیان فضائل اهل بیت علیهم السلام اختصاص داده شود. 

 

این درحالیست که اساس حرکت امام حسین(ع) ، یک حرکت سیاسی و اجتماعی بوده است و این موضوع که در عزای آن حضرت به فلسفه قیامشان پرداخته نشود، یک تناقض آشکار است. 

 

امام حسین (ع) در وصیت نامه خود به برادرشان محمد حنفیه فلسفه قیامشان را این گونه بیان می کنند: 

 

«إِنّي لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَ لا بَطَرًا و َلا مُفْسِدًا وَ لا ظالِمًا وَ إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِْصْلاحِ في أُمَّةِ جَدّي، أُريدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهي عَنِ الْمُنْكَرِ وَأَسير بِسيرَه ِجَدّي وَ أَبي عَلِي بْنِ أَبيطالِب»، «من از روي شرارت و مفسده و يا براي فساد و ستمگري قيام نكردم، من فقط براي اصلاح در امّت جدّم از وطن خروج كردم. قصد دارم به معروف امر كنم و از منكر بازدارم و به سيره و روش جدّم و پدرم علي بن ابيطالب عمل نمايم».

 

امام حسین (ع) سه گانه اصلاح اجتماعی و سیاسی ، امر به معروف و نهی از منکر و عمل به سنت پیامبر(ص) را به عنوان فلسفه قیام خود نام می برند، حال سوال اینجاست که اگر هیئت سیاسی به معنای هیئت انقلابیِ به دور از جناح بندی های سیاسی باشد، به فلسفه قیام آن حضرت نزدیک شده است یا خلاف آن عملکرده است؟!

 

رهبر انقلاب هم در دیدار با اعضای ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام بر این مهم تاکید کرده اند:

 

هیئت‌ها نمی‌توانند سکولار باشند؛ هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم! هرکس علاقه‌مند به امام حسین است، یعنی علاقه‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین این است. این‌که آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که مبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است.

 

هیئتی که بنا دارد علاوه بر تعظیم شعائر و اظهار عشق و علاقه به اهل بیت(ع) در راستای احیای فلسفه قیام امام حسین(ع) قدم بردارد نمی تواند نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی بی تفاوت باشد و اصلاح و امر به معروف و نهی از منکر را از متن برنامه های خود حذف نماید البته این هیئت سیاسی به معنای هیئت انقلابی و مجاهد است و با حرکت های سخیف سیاسی مانند جناحی کردن هیئت ها کاملا متفاوت است. اخیرا هم برخی از بزرگان و علما  از جناحی شدن هیئات نهی کرده اند اما این موضوع را باید با هیئت سیاسی، انقلابی و مجاهد تفکیک کرد.