97/6/13 - 18:00 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 292004
دولت روحانی را می توان تنها ترین دولت تاریخ نامید. دولتی که در کمتر از یک سال اصلی ترین حزب حامی خود، یعنی حزب کارگزاران را از دست داده و تنها در میانه میدان باقی مانده است. این روزها کمتر کسی است که حاضر باشد از روحانی حمایت کند و مسابقه ای در میان سیاسیون برای سبقت گیری از روحانی به راه افتاده است.
دولت روحانی را می توان تنها ترین دولت تاریخ نامید. دولتی که در کمتر از یک سال اصلی ترین حزب حامی خود، یعنی حزب کارگزاران را از دست داده و تنها در میانه میدان باقی مانده است. این روزها کمتر کسی است که حاضر باشد از روحانی حمایت کند و مسابقه ای در میان سیاسیون برای سبقت گیری از روحانی به راه افتاده است.

گروه سیاسی_رجانیوز: «روحانی تَک‌پَر شده است» این را می توان عصاره نامه نگاری و موضعگیری‌های اخیر حزب کارگزاران دانست. حزبی که سال گذشته در حمایت از روحانی بیانیه منتشر می کرد اما این روزها می گویند: «ممکن است تصمیم حمایت ما از روحانی تغییر کرده باشد یعنی در حال حاضر نسبت به تصمیم گذشته خود ارزیابی دیگری داریم».

 

به گزارش رجانیوز روز گذشته حسین مرعشی سخنگوی کارگزاران در گفت‌وگو با ایلنا سخنان جدید و البته با ادبیات متفاوتی را بیان کرد. او در این گفت و گو با تاکید بر این که «جای یک میانجی موجه را در صحنه سیاسی ایران خالی است»، بر این نکته نیز تاکید می کند که: « به نظر من حتی اگر آیت الله هاشمی در حال حاضر حضور داشتند، باز هم حریف برخی سیاست‌های روحانی نمی‌شدند و نمی‌توانستند او را در عدم عقب‌نشینی در بعضی مسائل مجاب کنند. چراکه او در دوره اول دولت خود هم به توصیه‌های ایت الله هاشمی جدی عمل نمی‌کرد».

 

سخنی که روزنامه آرمان نیز امروز به آن پرداخت. در همین راستا غلامعلی رجایی مشاور مرحوم هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با این روزنامه، با اشاره به بی اعتنایی های روحانی به هاشمی می گوید:

«من شاهد بودم که آیت الله هاشمی حتی در برخی از صحبت‌هایشان مطرح کردند که آقای روحانی حتی به تذکراتی که بحق بود، گوش نمی‌کرد. آقای روحانی در زمان ریاست آیت‌الله هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت هم در اکثر جلسات مجمع شرکت نکرد و در صورت شرکت در مجمع به صورت کامل حضور نداشت. با وجود آنکه روحانی وامدار آیت‌الله هاشمی بود باید در کنشش نسبت به مجمع نسبت به احمدی‌نژاد تفاوت‌هایی قائل می‌شد. شاهد بودم که آقای روحانی در زمان ریاست آیت‌الله هاشمی چند بار بیشتر در جلسات مجمع شرکت نکرده بودند».

 

او در بخش دیگری از این مصاحبه می گوید: «انتخاب روحانی محصول شراکت سهامی آیت‌ا... هاشمی و رئیس دولت اصلاحات بود...باید پذیرفت که آقای روحانی از عقبه مردمی برخوردار نبود اما با این دو عصا یعنی آیت‌ا... هاشمی و رئیس دولت اصلاحات توانست دولت تشکیل دهد اما انتظارات افرادی که برای تشکیل دولت به او کمک کرده بودند را نتوانست برآورده کند...آقای روحانی نتوانست انتظارات را برآورده کند. مشاهده می‌کنید که حجم حضور اصلاح‌طلبان در دولت دوم روحانی نسبت به دولت اول بسیار کم شده است.»

 

البته این تنها سخنانی نیست که مرعشی گفته است.  او اگرچه تاکید می کند «ما گاهی بر اساس احترام به روحانی در مقابل بعضی حرف‌های او سکوت می‌کنیم» اما با اشاره به ضربات جدی دولت روحانی به اعتبار اصلاحات، می گوید: «انتخابات ۹۶ از جهت کاندیداتوری جهانگیری ضربه بزرگی به اصلاحات بود. به هرحال حضور جهانگیری در انتخابات ضررهایی را متوجه خود جهانگیری و جریان اصلاحات کرد. کاندیداتوری او تصمیم روحانی بود و همگان شاهد بودیم که به نفع او هم تمام شد».

 

گفتنی است که این روزها بخش زیادی از اصلاح‌طلبان به طرق مختلف در حال فاصله گذاری با کارنامه روحانی هستند. این طیف در پی آن است تا نقش خود در شکل گیری وضع موجود را پنهان کرده و ژست منتقد به خود بگیرد. به طور مثال غلامعلی رجایی می گوید:«حجم حضور اصلاح‌طلبان در دولت دوم روحانی نسبت به دولت اول بسیار کم شده است. در دولت قبلی هم از میان چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب غیر از آقای آخوندی و آقای انصاری حضور نداشتند که در نهایت آقای انصاری کنار گذاشته شد و دیگر در دولت دوم از ایشان استفاده نشد».

 

این در حالی است که کابینه در اختیار این طیف است و این جماعت سهم خود را تمام و کمال از روحانی گرفته است؛ مساله ای که دقیقا شرط جهانگیری برای حضور در کابینه بود. در همین راستا پس از پیروزی روحانی در انتخابات به ناگهان خبر کناره گیری جهانگیری از دولت دوازدهم منتشر شد. سایت انصاف‌نیوز که رسانه‌ای اصلاح‌طلب است با تائید این خبر نوشته بود: «شرط جهانگیری برای ماندن در دولت، داشتن اختیار برای چیدن تیم هماهنگی در حوزه اقتصاد دولت دوازدهم است.». در مجموع حزب کارگزاران و سایر حامیان دولت روحانی در بروز بحران ها و نابسامانی های اقتصادی مقصر هستند. امروز باید درباره شرایط فعلی و به خصوص وضعیت اقتصادی به افکار عمومی پاسخگو باشند نه این که رندانه تلاش کنند تا خود را از دولت اعتدال جدا کنند.