هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 06:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 شهريور 1397 ساعت 20:39
شنبه 10 شهريور 1397 20:11 ساعت
2018-9-1 20:39:08
شناسه خبر : 291846
دولت اگر اصرار بر آدرس غلط دادن و پیمودن مسیر شکست خورده قبلی خود دارد، از همین امروز تصویر ایران در پایان دوران چهار ساله دوم روحانی قابل تصور است؛ تصویری که فقط  به دست نمایندگان مجلس و قوه قضائیه می‌تواند تغییر کند. شاید طرح سوال از رئیس جمهور قدم اولی بود که برای این تغییر باید برداشته می‌شد و قدم‌های دیگری نیز لازم است.
دولت اگر اصرار بر آدرس غلط دادن و پیمودن مسیر شکست خورده قبلی خود دارد، از همین امروز تصویر ایران در پایان دوران چهار ساله دوم روحانی قابل تصور است؛ تصویری که فقط به دست نمایندگان مجلس و قوه قضائیه می‌تواند تغییر کند. شاید طرح سوال از رئیس جمهور قدم اولی بود که برای این تغییر باید برداشته می‌شد و قدم‌های دیگری نیز لازم است.
گروه سیاسی- رجانیوز: ۵ دی ۹۶! پاسخ قانع کننده حسن روحانی به علت نابسامانی‌های اقتصادی کشور پس از پنج سال تکیه بر صندلی ریاست جمهوری! حسن روحانی که هفته گذشته در مجلس در پاسخ به سوالات نمایندگان سخنرانی می‌کرد، در پاسخ به علت وضع موجود اقتصادی گفته است: «نکته اساسی این است که چه شد کشور؟ کشوری که در مسیری آرام حرکت می کرد و همین ترامپ هم سر کار آمده بود آمد به منطقه و همان ایام انتخابات بود که ضربه محکمی به ترامپ و کشورهای کوچک دور و برش زدند. چه شد جو تغییر کرد؟ تاریخ این تغییر ۵ دی ماه سال ۹۶ است . هر کس تاریخ دیگری بدهد آدرس غلط به مردم داده است. ۵ دی ماه سال ۹۶بود که مردم ناگهان دیدند عده ای در خیابان آمدند و شعار می دهند. شعارها کم کم به شعارهای هنجارشکنانه تبدیل شد. مردم دچار حیرت شدند. مردم آمدند و پاسخ قاطع دادند اما در عین حال این حادثه کم نظیری در سال های گذشته بود.»
 
شگرد فرافکنی و انداختن توپ تقصیرات در زمین دیگران توسط دولتی‌ها دیگر به یک شگرد تکراری تبدیل شده است.  در این فقره هم آقای روحانی به همین ترفند خسته‌کننده متوسل شده و اعتراضاتی که «معلول» چهار سال مدیریت ناکارآمد و خسته پیرترین دولت تاریخ کشور است را «علت» نابسامانی اوضاع اقتصادی حال حاضر جا می‌زند. همگان به خاطر دارند که جرقه اعتراضات مردم در دی ماه سال گذشته با مسائل معیشتی و اقتصادی زده شد. حتی پس از آن که این مطالبات با نقش آفرینی دشمنان به حاشیه رفت و مردم برای جمع کردن بساط فتنه به خیابان آمدند، باز هم این اعتراض به دولت و کابینه روحانی بود که به گوش می‌رسید. با این وصف مشخص نیست که روحانی که خودش در آن ایام طرفدار آزادی بیان و حق اعتراض مردم شده بود، امروز تمام ناکارآمدی دولتش را به گردن حضور مطالبه‌گرانه مردم در دی ماه سال گذشته می‌اندازد؟
 
داستان تاسف بار تر اینکه روحانی خروج آمریکا از برجام را هم به اعتراضات مردم در دی ماه گره می‌زند: «حادثه دی ماه، آقای ترامپ را به طمع انداخت تا اواخر دی ماه اعلام کند من در برجام نمی مانم مگر این که اروپا و دیگران در مورد منطقه و مساله موشک ها همراه شوند. بعد از این تهدید و ناآرامی های داخلی مردم نگران شدند.»
البته این ترامپ همانی است که با خروج او از برجام آقای روحانی دست به دعا برداشته و فرمودند که «شر یک مزاحم کم شد!» بنابراین ایشان باید شکرگزار اعتراضات مردم در دی ماه باشد که زمینه را برای خروج یک مزاحم از توافق هسته‌ای فراهم کردند! بماند که وعده خروج از برجام در ایام تبلیغات انتخابات آمریکا توسط ترامپ به کرّات مطرح شده بود! و اساسا چرا کشوری که هیچ هزینه‌ای برای خروج از برجام متحمل نمی‌شود و با یک امضا -از همان امضاهایی که برای کری‌اش تضمین است!- می‌تواند همه تحریم‌ها را مجددا برقرار کند و شما هم که در صنعت هسته‌ای‌تان بتون ریخته‌اید و کاری از دست‌تان ساخته نیست، چرا باید حماقت کند و در برجام باقی بماند؟ بگذاریم و بگذریم، این‌ها سوالاتی است که تازه بعد از اینکه آقای روحانی به همان سوالات ابتدایی پاسخ قانع‌کننده‌ای داده باشد، نوبت مطرح کردنش فرا می‌رسد.
 
متاسفانه روحانی نشان داده که  ریشه مشکلات کشور را به جای جستجو در درون کابینه خود، همچنان در خروج آمریکا از برجام و اعتراضات اقتصادی دی ماه می‌بیند.  دولت بیش از چهار سال کشور را معطل موفقیت در برجام کرد و امروز روشن‌تر از همیشه مشخص است که مشکلی حل نشده و از قضا بر حجم مشکلات افزوده شده است. به نظر می‌رسد مجلس و قوه قضائیه نباید اشتباه دولت را در معطل نگه‌داشتن مردم و کشور تکرار کنند. دولت اگر اصرار بر آدرس غلط دادن و پیمودن مسیر شکست خورده قبلی خود دارد، از همین امروز تصویر ایران در پایان دوران چهار ساله دوم روحانی قابل تصور است؛ تصویری که فقط  به دست نمایندگان مجلس و قوه قضائیه می‌تواند تغییر کند. شاید طرح سوال از رئیس جمهور قدم اولی بود که برای این تغییر باید برداشته می‌شد و قدم‌های دیگری نیز لازم است.