هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 28 مرداد 1398
ساعت 09:34
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 7 شهريور 1397 ساعت 13:16 2018-8-29 13:16:59
شناسه خبر : 291723
با اندک گردشی در خیابان های پایتخت ایران اسلامی این سوال در ذهن شهروندان نقش می بندد که شهرداری تهران در زمینه زیباسازی شهر به مناسبت گرامی داشت عید سعید غدیر چه کاری انجام داده است؟
با اندک گردشی در خیابان های پایتخت ایران اسلامی این سوال در ذهن شهروندان نقش می بندد که شهرداری تهران در زمینه زیباسازی شهر به مناسبت گرامی داشت عید سعید غدیر چه کاری انجام داده است؟

گروه اجتماعی_رجانیوز: در آستانه عید غدیر، شهر تهران، نه تنها رنگ و بوی چندانی از «عیدالله اکبر» ندارد، بلکه پر است از تصاویر اکبری دیگر.

 

به گزارش رجانیوز هفته گذشته و به مناسبت سالروز تولد اکبر رفسنجانی، سازمان زیباسازی شهرداری تهران، به این مناسبت و به خاطر افتتاح خانه-موزه وی سطح شهر را پر از بیلبورد های تبلیغاتی این مراسم کرد. با این حال امروز و تنها یک روز مانده به عیدالله اکبر، پایتخت تنها کشور شیعه جهان، رنگ و بوی چندانی  از این عید بزرگ ندارد. با یک مشاهده میدانی در  تهران، پایتخت ایران اسلامی در آستانه این روز دیده می‌شود که شهرداری تهران چندان برای این موضوع تدارک ندیده است. اغلب بیلبوردهای شهر یا تبلیغاتی هستند و یا در موضوعات دیگری مورد استفاده قرار گفته‌اند و یا این که هنوز تصویر مرحوم هاشمی رفسنجانی بر دیواره های شهر باقی مانده است.  

 

پاپس کشیدن شهرداری از کمک به هیئت‌های مذهبی

جالب تر این که خبرها حکایت از آن دارد که نمایشگاه عطر سیب  دیگر برگزار نمی‌شود و مدیریت شهری بنایی بر اجرای شانزدهمین نمایشگاه عطر سیب ندارد. این نمایشگاه هر سال با نزدیک شدن به ایام سوگواری سالاری شهیدان حضرت اباعبدالله حسین(ع) برگزار می شد و از سوی شهرداری تهران تسهیلاتی در اختیار هیئت‌های مذهبی برای برگزاری هر چه با شکوه‌تر مراسم عزاداری قرار داده می شد. با این حال حق‌شناس درباره برگزاری نمایشگاه عطرسیب گفت: امسال بنایی برای برگزاری نمایشگاه عطر سیب نداریم چراکه اعتقاد داریم، حمایت‌های اینگونه باعث شائبه‌دار شدن حرکت هیئت‌های مذهبی می‌شود.

 

 علاقه مدیریت شهری به کنسرت‌های خیابانی

اما علی رغم اینکه مدیریت شهری توجهی را برای حمایت از هیئت‌های مذهبی در آستانه محرم ندارد اما در دوره جدید عنایت ویژه‌ای به برگزاری کنسرت‌های خیابانی دارند به طوری که در طی هفته‌های گذشته تلاش گسترده‌ای را برای برگزاری کنسرت‌های خیابانی کرده‌اند.

 

در همین رابطه الهام فخاری عضو شورای شهر تهران درباره سرنوشت کنسرت‌های خیابانی تصریح کرد: با وزیر ارشاد گفت‌وگوهایی داشتیم و مجوزهای لازم را از وزارت ارشاد به عنوان متولی امر دریافت کرده‌ایم.

 

وی افزود: باید مجوزهای انتظامی هم اخذ شود که در اینجا شورا نقش تسهیلگر و هماهنگ‌کننده را ایفا خواهد کرد.

 

راه پیمایی اربعین، دست آویزی دیگر برای شورای شهر تهران
از سوی دیگر در آستانه اربعین برخی از اعضای شورا تلاش کرده اند که از انجام برخی اقدامات مثبت و مورد رضایت جامعه نیز ممانعت به عمل آورند. به طور مثال اخیرا مرتضی الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران که از چهره های مشهور جریان اصلاح طلبی است مخالفت خود را با هزینه کردن خدمات شهرداری برای زائران اربعین اعلام کرده و گفته بود: «هزینه‌کرد در مراسم اربعین در خارج از شهر تهران جای تأمل دارد و بنده مخالف این کار هستم.» همچنین محمد سالاری نماینده شورای شهر در ستاد برگزاری مراسم اربعین نیز در مصاحبه با ایلنا می گوید: «ورود مالی شهرداری به مراسم راهپیمایی اربعین یک اشتباه استراتژیک است».
 

البته این موضوع تنها به مناسبت های مذهبی ختم نمی شود بلکه مناسبت های انقلابی مانند جشن پیروزی انقلاب اسلامی در سال گذشته نیز مورد غفلت سازمان زیباسازی شهر تهران قرار گرفت و اغلب به جای بیلبوردهای انقلابی شاهد بیلبوردهای وطنی در شهر تهران بودیم. موضوعی که انقلاب در آن موج نمی زد و سستی و بی حالی در آذین بندی شهر تهران در سالگرد انقلاب به چشم می خورد.

 

بیلبوردهای که بوی تفکرات سیاسی خاص می دهند

از سوی دیگر چندی پیش بود که ماجرای بیلبوردهای «گفتگو کنیم» اتفاق افتاد.  بیلبوردهایی در ظاهر سعی می‌کرد به مردم یاد بدهد کِی گفتگو کنیم؟ کجا گفتگو کنیم؟ با کی گفتگو کنیم؟ چرا و ...؛ اما به نظر رسانه های مختلف این موضوع یک فعالیت سیاسی برای حضور و خودنمایی ایدئولوژی و راهبرد  فکری یک جریان سیاسی خاص در سطح شهر بود.

 

 

این پروژه تحت عنوان خوش رنگ و لعاب و فریبنده "گفت و گوی ملی" در ظاهر یک الگوی مسالمت آمیز در حل مناقشات سیاسی داخلی و در واقع ابزار مداخله سیاست‌های دول غربی و آمریکا در تصمیم گیری‌ها و امور کشورهای مختلف می‌باشد. موضوعی که رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با اشاره به این بیلبوردها از طراحی گرافیکی ضعیف آنها و محتوای هجوشان با ادبیات طنز خودش انتقاد کرد.

 

حاتم بخشی شهرداری برای  سلبریتی ها

طرفه حکایت این جاست که در روز تولد «بهاره افشاری» یکی از بازیگران سینما سازمان ورزش شهرداری تهران 20 بیلبورد معادل 6 میلیارد تومان به عنوان هدیه روز تولد به این سلبریتی اهدا کرد. موضوعی که در شبکه‌های اجتماعی به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و جار و جنجال زیادی به پا کرد. سازمان ورزش شهرداری تهران این موضوع را تکذیب کرد اما در فیلمی که از مراسم تولد این سلبریتی منتشر شده نشان می دهد که 20 بیلبورد به وی اهدا می شود. بعدها شهردار تهران و همچنین رئیس سازمان زیباسازی این موضوع را تایید کردند اما بیان داشتند که سرپرست سازمان ورزش چنین اختیاراتی نداشته و ندارد.

 

 

با این حال ماجرای بیلبوردهای شهر تهران در دوره مدیریت اصلاح طلبان حاشیه‌های مختلفی به خود دیده است اما در این مورد خاص یعنی گرامی داشت روز عید غدیر خم آنچه در سطح شهر موجود است و به چشم غیر مسلح دیده می شود عملا کار خاص و چشمگیری درباره مناسبت عید بزرگ انجام نشده است، هر چند که شاید شهرداری تهران بخصوص سازمان زیباسازی در ادامه مطرح کند که کارهایی انجام شده است اما این کارها چندان چشم نواز و چشمگیر نیست و بعضا در میان تبلیغات تجاری انبوه شهر تهران گم است.

 
 


دیدگاه کاربران

من امروز از خیابان های یزد و البته در شب عبور می کردم هیچ نشانی از شب عید غدیر متاسفانه نداشت... شورای شهر یزد را افرادی پر کرده اند که سال گذشته صدها میلیون تومان خرج فیلم های تکراری و اکران آن کردند و به بازیگران دادند...