هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 11 فروردين 1399
ساعت 21:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 7 شهريور 1397 ساعت 08:13
چهارشنبه 7 شهريور 1397 08:08 ساعت
2018-8-29 08:13:15
شناسه خبر : 291677
وطن امروز: مدیرکل منابع طبیعی استان خوزستان گفت در سال 94 مشخص شد 85 درصد ریزگردها منشأ داخلی دارد و 10 درصد منشأ خارجی و 5 درصد نیز دارای منشأ مشترک است اما هرچه پیش می‌رویم ریزگردهای با منشأ داخلی بیشتر می‌شود، چرا که به عواملی که موجب کاهش ریزگردها می‌شود توجه کافی نداریم. به گزارش ایسنا، احمد مطیعی در نشستی که شامگاه پنجم شهریورماه در نمایشگاه هفته دولت برگزار شد، اظهار کرد: بحث ریزگردها، محیط‌زیست و جنگل‌ها و مراتع از جمله مشکلاتی است که در خوزستان وجود دارد و همه در حال حاضر آن را لمس کرده‌اند. وی افزود: اگر کارشناسان در گذشته برای اطلاع و آگاهی مردم مطالبی را بیان می‌کردند، امروز می‌بینیم که همه با مساله ریزگردها درگیر هستند و مساله‌ای که همه با آن درگیر هستند باید هر چه سریع‌تر حل شود و برای حل آن باید هر چه سریع‌تر کاری انجام داد. مدیرکل منابع طبیعی خوزستان همچنین گفت: در تمام جهان از جمله خوزستان شرایط اقلیمی در حال تغییر است به  شکلی که بارندگی‌ها کاهش یافته و دما درحال افزایش است. این تغییر اقلیم بر تمام جانداران تاثیر می‌گذارد و می‌تواند موجب تغییر مراحل رشد گیاهان همچنین تغییر گونه‌های گیاهی و جانوری شود.
مطیعی ادامه داد: به این ترتیب مواد جامد نیز در استان خوزستان دچار تغییر می‌شود. این تغییرات اقلیمی در خوزستان بیشتر از هر زمانی به چشم می‌آید و توجه‌ها به آن جلب شده است به طوری که دولت یازدهم و دولت دوازدهم در این زمینه توجه خاصی داشته‌اند.
وی تصریح کرد: در این دو سال حدود 20 هزار هکتار در استان خوزستان در کانون‌های هفتگانه ریزگرد، درختکاری و نهال‌کاری و حدود 15 هزار هکتار نیز مالچ‌پاشی شده است.  امیدواریم حمایت دولت در این زمینه‌ها همچنان ادامه داشته باشد.
مدیرکل منابع طبیعی خوزستان در ادامه افزود: حدود 50 سال است که در خوزستان مالچ‌پاشی انجام می‌شود. در گذشته روش کنترل شن‌زارها، مالچ‌پاشی و درختکاری بود اما پدیده ریزگردها پدیده‌ای نو و در حال تغییر است و سابقه مقابله با آن بسیار کم و شاید در کشور حدود 10 سال است که با این مساله روبه‌رو هستیم.
مطیعی گفت: آمارهای مختلفی درباره میزان منشأ داخلی یا خارجی ریزگردها منتشر شده است و به جرات می‌توانم بگویم این آمارها در مقطع خودشان همه درست هستند. در سال 94 مشخص شد 85 درصد ریزگردها منشأ داخلی دارند و 10 درصد منشأ خارجی و 5 درصد نیز دارای منشأ مشترک هستند. این آمار درست بود اما هرچه پیش می‌رویم ریزگردهای با منشأ داخلی بیشتر می‌شود، چرا که به عواملی که موجب از بین رفتن ریزگردها  شده یا آن را کمتر کند توجه نمی‌کنیم.
وی ادامه داد: به مساله مصرف آب و سوءمدیریت مصرف آب چندان توجه نداریم و بحث تخریب منابع طبیعی همچنان ادامه دارد. می‌ترسم این ریزگردها بیشتر شود. در چند سال گذشته توجه خوبی به مساله ریزگردها و شن‌زارها به‌خصوص در خوزستان داشتیم اما کارهای باقیمانده بسیار بیشتر از کارهای انجام شده است. مدیرکل منابع طبیعی خوزستان تصریح کرد: سال 96 در استان خوزستان 136 آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها رخ داد و حدود 2 هزار و 667 هکتار از مراتع و جنگل‌ها در آتش سوخت اما با پیگیری‌های انجام شده و با مشارکت جوامع محلی، دهیاری‌ها و آموزش‌های سازمان‌های مردم‌نهاد، این آمار کاهش پیدا کرد. دی‌ماه امسال 64 فقره آتش‌سوزی رخ داد که در 30 مورد عامل انسانی دخیل بود و علت 30 مورد از این آتش‌سوزی‌ها نامعلوم است.
 هر اتفاقی در خوزستان می‌تواند به محیط‌زیست ارتباط داشته باشد
همچنین احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان در این نشست، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست و ادارات تابعه آن وظایف نظارتی و حاکمیتی بر عهده دارند و در برخی موضوعات نیز هماهنگ‌کننده هستند و در حوزه اجرا کمتر وظیفه‌ای دارند. وی افزود: هر اتفاقی در سطح استان خوزستان رخ می‌دهد، می‌تواند به سازمان حفاظت محیط‌زیست ارتباط داشته باشد. بسیاری از مردم از محیط‌زیست توقع دارند در این مساله‌ها دخالت کند در صورتی که قانون‌گذار تفکیک وظایف کرده و هر وظیفه‌ای بر عهده دستگاهی گذاشته شده است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان گفت: در استان خوزستان با مسائل محیط‌زیستی بزرگی مواجه هستیم و دامنه این مسائل به دستگاه‌های متعددی بازمی‌گردد که باید در حوزه حفاظت از محیط‌زیست فعالیت کنند. در چند سال اخیر نیز فعالیت‌های بسیار مناسبی آغاز شده است. لاهیجان‌زاده با اشاره به بندهای مصوبه دولت در ۱۵ فروردین‌ماه افزود: بندهای این مصوبه نشان می‌دهد در حوزه‌های مهمی مانند آب، فاضلاب و ریزگرد با یک عقب‌ماندگی حداقل یک یا دو دهه‌ای مواجه هستیم اما این مصوبه شتاب خوبی به حل مسائل داده است. وی تصریح کرد: در چند روز آینده ایستگاه سنجش هوای شهرستان رامهرمز، همچنین پاسگاه‌های محیط‌بانی، تالاب میانگران و تالاب بامدژ به بهره‌برداری خواهند رسید.
لاهیجان‌زاده خاطرنشان کرد: پروژه‌های احداث پنج تصفیه‌خانه در شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان، بندر امام و ماهشهر پیشرفت ۶۵ تا 70 درصدی داشته و ظرف مدت 8 ماه تا یک سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسند. پروژه‌های ایجاد شبکه فاضلاب این شهرها نیز پیشرفت حدود ۷۰درصدی داشته است. قرارداد ساخت 5 تصفیه‌خانه دیگر نیز با چینی‌ها بسته شده است و تا 3 سال آینده این تصفیه‌خانه‌ها آماده بهره‌برداری می‌شوند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان افزود: از این طریق 10 شهر مهم استان خوزستان مجهز به تصفیه‌خانه فاضلاب خواهند شد و میانگین تصفیه فاضلاب شهرهای خوزستان از نظر پوشش جمعیتی از ۳۵ درصد به حدود 50 درصد خواهد رسید. وی اظهار کرد: بدین ترتیب می‌توان گفت فعالیت‌های یک سال گذشته در این حوزه معادل 10 سال گذشته بوده است.