هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 21 فروردين 1399
ساعت 01:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 7 شهريور 1397 ساعت 08:07
چهارشنبه 7 شهريور 1397 07:53 ساعت
2018-8-29 08:07:06
شناسه خبر : 291673
کیهان: روزنامه اصلاح‌طلب شرق در حالی با انتشار خبر دروغ «تایید استفاده جنسی مردان عراقی از زنان ایرانی» آتش یک فتنه خبری را برپا کرد که روزنامه سعودی الشرق الاوسط نیز در ایام اربعین در اقدامی مشابه خطر دروغ تعرض جنسی به زنان عراقی توسط ایرانی‌ها! را تیتر کرده بود.
 
روز یکشنبه، 4 شهریور، روزنامه «شهروند»، وابسته به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، در گزارشی به شدت مغرضانه، یکجانبه و خلاف همه‌ اصول روزنامه‌نگاری از زبان یک مسئول صنفی مدعی شد که «توریست‌های مرد عراقی با هدف بهره‌گیری جنسی از زنان ایرانی به شهر مقدس مشهد می‌روند.»
بلافاصله بعد از انتشار این گزارش، روزنامه «شرق»، که سابقه بازی کردن در پازل جنگ روانی دشمن و شبهه‌افکنی و ایجاد فتنه رسانه‌ای دارد و البته مدیر مسئول آن اخیرا به خاطر زدن انگ بی‌عفتی به بانوان یک محله شهر مشهد تحت پیگرد قضایی قرار گرفت، همین خبر را بی‌درنگ در اکانت رسمی توئیتر خود منتشر کرد.
این ادعا نه تنها تشویش اذهان عمومی را به دنبال داشت بلکه فرصتی به رسانه‌های معاند داد تا با بزرگنمایی آمار ارائه شده در راستای تخریب روابط ایران و عراق در نزدیکی ماه محرم و مراسم پیاده‌روی اربعین تلاش کنند. پیش‌بینی بقیه ماجرا زیاد سخت نیست: کل پیاده نظام رسانه‌ای - تبلیغاتی مورد نظر در حرکتی هماهنگ شروع به دست به دست کردن این گزارش، با دادن شاخ و برگ و پیچ و تاب‌های بسیار کردند.
کار به جایی رسید که تعداد معدودی از کاربران با استناد به این توییت روزنامه شرق، از قول رئیس ‌اتحادیه هتلداران خراسان رضوی «وامصیبتا سر دادند» و نوشتند که «۶ هزار خانه مسافر در مشهد به توریست‌های عراقی خدمات جنسی ارایه می‌کنند!».
دروغ‌پراکنی
 به شیوه روزنامه‌های زنجیره‌ای
وجود «۶۰۰۰ خانه ‌مسافری که سرویس جنسی می‌دهند» خبری عجیب بود که غیرت هر ایرانی را به جوش می‌آورد. چنین ادعا‌هایی اولین بار نیست که مطرح می‌شود. ۳ سال قبل، برای اولین بار روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی که نویسنده آن مشخص نبود در گفت‌وگو با شخصی که اسمش را هم نیاورده مدعی شده بود که «برخی از اعرابی که به ایران سفر می‌کنند اهداف دیگری غیر از سیاحت و زیارت دارند و به قصد تفریح در پارک‌های آبی مشهد و مسائل جنسی به ایران سفر می‌کنند.» این ادعا البته تکذیب شد و هیچ رسانه ‌ایرانی دیگری نیز به سرنخ‌های روشنی مانند آنچه گاردین مدعی شده بود دست نیافت.
با این حال این بار یک رسانه ‌ایرانی با استنباط از گزارش یک رسانه دیگر، تیتر زده: «تایید ادعای استفاده جنسی مردان عراقی از زنان ایران!»، اما آیا واقعا این حرف توسط رئیس ‌اتحادیه هتلداران خراسان رضوی زده شده است؟
تکذیب خبر دروغ روزنامه شرق 
به دنبال انتشار شایعات گوناگون پیرو موضوع مطرح شده در رابطه با زائران عراقی شهرهای مذهبی، محمد قانعی رئیس ‌اتحادیه هتلداران استان خراسان رضوی با یکی از خبرگزاری‌ها مصاحبه کرد و در رابطه با شایعه وجود 6000 خانه مسافر در مشهد که به زائران عراقی خدمات جنسی ارائه می‌دهد توضیح داد: نه، نه من کاملا تکذیب می‌کنم. چراکه منظور تعداد خانه‌هایی بوده است که در مشهد بدون مجوز خدمات اقامتی ارائه می‌دهند. براساس آماری میراث فرهنگی که در نوروز منتشر شد 7300 خانه در مشهد خدمات اقامتی ارائه کرده‌اند و از این تعداد تنها 600 مورد مجوز دارند خدمات اقامتی ارائه کنند و پذیرای مهمانان با شناسنامه و مدارک معتبر باشند منظور من این بوده است. اگر غیر از این برداشت شده می‌خواهم که اصلاح شود.
خبرپراکنی مشابه شرق 
و روزنامه سعودی الشرق‌الاوسط
نکته قابل تامل اینجاست که روزنامه الشرق الاوسط عربستان هم چندی پیش گزارش دروغینی را به نقل از سازمان جهانی بهداشت درباره ازدواج و بارداری نامشروع در کربلا منتشر کرد که خشم عراقی‌ها را برانگیخته و بغداد را واداشت تا خواهان عذرخواهی رسمی این روزنامه شود.
سازمان جهانی بهداشت نیز چنین گزارشی را تکذیب کرد. روزنامه سعودی الشرق‌الاوسط در پی انتشار خبری دروغین در برخی سایت‌های نامعتبر عراقی مدعی شد:
گریگوری هارتل، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که مناسبت‌های دینی در عراق شاهد درهم آمیخته شدن هیئت‌هایی است که از خارج از عراق به ویژه از ایران و کشورهای مجاور می‌آیند. در پی زیارت اربعین پارسال ۱۶۹ زن عراقی به صورت ناخواسته حامله شدند.
روزنامه الشرق الاوسط پس از حذف این خبر و گذاشتن خبر تکذیبیه سازمان جهانی بهداشت خبرنگارش را به دلیل انتشار این اخبار از عراق خارج کرد. این روزنامه نوشت: ما تعامل با نویسنده الشرق الاوسط در بغداد را که چنین اخبار دروغینی را منتشر کرده متوقف کرده‌ایم.
اخبار زرد «بازار جنسی» 
توطئه‌ای برای تفرقه میان ملت ایران و عراق
سید رضا قزوینی غرابی کارشناس مسائل عراق در یادداشتی با عنوان «توطئه‌ای جدید برای تفرقه میان دو ملت ایران و عراق» نوشت: چند هفته‌ای است که برخی رسانه‌ها و انبوهی از صفحات در شبکه‌های اجتماعی ایرانی در حال انتشار اخبار و گزارش‌های مشکوکی درباره شهروندان گردشگر عراقی است که به ایران سفر می‌کنند. مضمون این گزارش‌ها که همراهی خوانندگان را نیز برانگیخته این است که گردشگران و زائران عراقی با هدف ایجاد روابط جنسی با زنان ایرانی به ایران (با تأکید بر مشهد و قم) سفر می‌کنند!! آنچه در این گزارش‌های غیرمستند قابل تأسف است این است که برخی رسانه‌های معتبر ایرانی از جمله روزنامه و خبرگزاری‌ها نیز به آن دامن می‌زنند و با تحریک احساسات میهن‌پرستانه منجر به تحریک احساسات عرب‌ستیزانه در میان مردم می‌شوند. یعنی درج چنین اخبار زردی که معمولا شبکه‌های اجتماعی یکی از تریبون‌های چنین اخباری است به رسانه‌های رسمی و نیمه رسمی سرایت کرده است.
در چنین شرایط اقتصادی که ایران درگیر موضوع کاهش ارزش پول ملی و تورم فزاینده است که آثار آن شامل همه بخش‌های آن شده، گردشگران کشورهای همسایه یعنی عراق، افغانستان، ترکیه و آذربایجان تابستان امسال بیش از هر زمان دیگری به ایران سفر کرده‌اند.
اما این اتهامات سنگین تنها متوجه گردشگران عراقی آن هم در برهه کوتاه مانده به ماه محرم و صفر و مراسم اربعین و حضور ایرانی‌ها در عراق شده است. 
تردیدی نیست که ادامه چنین ادعاهای غیر مستند و فاقد ارزش و غیراخلاقی علاوه‌بر تضعیف صنعت گردشگری ایران باعث ایجاد فضای ستیز و تنش میان شهروندان دو کشور همسایه خواهد شد.