هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 خرداد 1398
ساعت 14:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 22 مرداد 1397 ساعت 12:41 2018-8-13 12:41:05
شناسه خبر : 291098
کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به جنایات پی در پی عربستان سعودی در یمن، تأکید کرد که حج می تواند زمینه ساز افکار عمومی علیه جنایات عربستان باشد.
به گزارش رجانیوز به نقل از تقریب، "مصیب نعیمی"، کارشناس مسائل خاورمیانه، در خصوص اینکه آیا عربستان سعودی درآمد حاصل از حج و عمره را صرف کشتار مردم یمن می کند، خاطرنشان کرد: عربستان سعودی درآمدهای مختلفی در زمینه نفت و سایر زمینه ها دارد که قطعا در جنگ هم شریک است، اما اینکه آیا کل هزینه های جنگ از پول حج تأمین می شود یا از درآمدهای دیگر، نمی توان این دو مورد را از هم جدا کرد.
 
وی افزود: مهم این است که عربستان سرمایه های کشور را صرف کشتار مردم یمن می کند و جنایتی مرتکب می شود که در مرحله اخیر با توجه به کشتار کودکان و زنان به شکل گسترده و هدف قرار دادن خانواده ها، یک نگرانی و خشم عمومی در جهان و حتی در محافل بین المللی چون سازمان ملل و یونیسف به وجود آورده است و در کل، این امر نکوهیده است و قابل قبول نیست.
 
نعیمی در ادامه گفتگو با خبرگزاری تقریب خاطرنشان کرد: اکنون وضعیت و شرایطی به وجود آمده است که دنیا هم نمی تواند نسبت به این جنایات بی تفاوت بنشیند. مهم این است که این رژیم از سرمایه های ملی این کشور و سرمایه هایی که باید در جهت رفاه و امنیت و استقرار منطقه استفاده شود، در جهت جنگ و تشنج و خونریزی به کار می گیرد. از این رو عربستان به هرحال محکوم است و توجیهی در این زمینه وجود ندارد. زیرا عربستان به عنوان جنایتکار جنگی در اکثر محافل حقوقی و قانونی دنیا به اثبات رسیده و این رژیم دیر یا زود باید پاسخگوی جنایات خود باشد.
 
کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص نقش مسلمانان در مراسم حج برای جلوگیری از جنایات عربستان اظهار داشت: حضور مسلمانان در حج به معنی تایید رفتار عربستان نیست بلکه عموم مردم حتی کشورهای همسایه و مردم کشورهایی که جزو شورای همکاری خلیج فارس محسوب می شوند، از ادامه جنایات عربستان به این شکل بسیار وحشتناک و نگران کننده، خشمگین، ناراحت و متنفرند و بدیهی است که حجاج بیش از همه نسبت به اعمال منافی حقوق بشر عربستان در یمن و قبل از آن در سوریه و عراق ناراضی بوده و هستند.
 
وی در زمینه پایبندی عربستان به اخطارهای بین المللی خاطرنشان کرد: بعید است که عربستان به این اخطارها و نگرانی ها پایبند باشد با اینکه از همه آنها اطلاع داشته است. آنچه که عربستان را بازمی دارد مقاومتی است که بیش از حدود 4 سال گذشته در یمن شاهد بودیم؛ مقاومتی که همه نقشه های عربستان - که در اصل نقشه های غربی ها با مجری گری عربستان است - را نقش بر آب کرده است.
 
نعیمی در پایان گفتگوی خود با خبرگزاری تقریب خاطرنشان کرد: از این رو شاید حج بتواند زمینه ساز افکار عمومی علیه این جنایت باشد اما رژیم عربستان به طور کامل به طرح های استعمارگران خارجی وابسته است و بعید است که این اخطارها و نگرانی ها  بتوانند تأثیری در روند خطای عربستانی ها داشته باشند، مگر آنکه خطری که وجود عربستان و رژیم این کشور را تهدید می کند (مقاومت ملت یمن)، عامل بازدارندگی باشد.