هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 2 فروردين 1398
ساعت 09:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 مرداد 1397 ساعت 16:06 2018-8-5 16:06:26
شناسه خبر : 290767
این عکس با همه سادگی اش میتواند جز مفاد درسی علوم سیاسی قرار بگیرد و با تشریح آن به مطالعه سیاست پرداخت! این حدفاصل چندمتری که در آن "احمد مصطفوی" به "عباس عراقچی" ابراز ارادت میکند(وبالعکس) را شاید بتوان خلاصه ای از سیستم ژن سالاری توصیف کرد... این عکس پاسخ سوال امتحانی "دور خوردن دموکراسی را با رسم شکل توضیح دهید" است!... یک نفر که نه وزیر است و نه وکیل، صرفا بابت انتسابش به ردیف اول یک جلسه رسمی رسیده و نفر دیگر در مقام یک دیپلمات ارشد بجای اعتراض لبخند رضایت به لب دارد چون میخواهد ژن خود را برای ارتقا شغلی بخشیدن برادر و برادرزادگان به رسمیت بشناساند... سمت چپ عکس مشروعیت سمت راست عکس را قبول میکند تا خود را در آینه این ژن سالاری دیده باشد!
 
این از معایب حکمرانی و سیاست است که مفاهیم را به ضد خود تبدیل میکند، فی المثل انقلاب ذاتا واجد عنصر تغییر است و میخواهد امور مختلف را به سمت آنچه‌ نیکو میداند تغییر دهد اما ممکن است در میانه راه انقلابی گری به سکون ختم شود و هر تغییری را ضد مفهوم انقلاب تعبیر کند... حکمرانی مدرن چه در شکل مطلقه و چه در شکل دموکراتیک بیش از آنکه در نسبت مردم و حکومت تعریف شود در نسبت قدرت با اکتسابی و انتسابی بودن آن معنا میابد، در دموکراسی قدرت را باید اکتساب کرد و به قدرت رسیدن از طریق هر انتسابی نشانگر دور خوردن مفهوم اولیه مردمسالاری است... ژن سالاری یعنی اصالت پیدا کردن انتساب ها در مقابل اکتساب ها، یعنی توارث قدرت و اشرافی شدن خاندانی.
 
 
این عکس و ادعای مدرن بودن دو طرفش(یکی میخواهد نماینده آخوند امروزی سلبریتی شده باشد و دیگر میخواهد نماد دیپلماسی ارزش زدایی شده و مدرن) را بگذارید در کنار ژن سالاری پنهان شده در پشت این لبخندها، خود بیراهه ایست که گروه های مدعی مدرنیزاسیون اقتصادی و سیاسی جلوی ما گذاشته اند، قاطرسواری است در اتوبان پنج بانده، یک کنسرو آبگوشت است‌ با پیاز گندیده... ادعای امر مدرن در سیاست یعنی عبور از انتساب ها و رسیدن به اکتساب ها، یعنی گذار از نواده فلانی و‌ برادرزاده بهمانی بودن، مدرن بودنی که‌ چشم بر این ژن سالاری ببندند و روحانش اش با عکس یادگاری با هنرپیشه و دیپلماتش با عکس "همین الان یهویی وسط مذاکره هسته ای" بخواهد واجد آن گردد همین شتر گاو پلنگی را به ارمغان می آورد که در آنیم... به این عکس بنگرید، بدویت محض است و قبیله گرایی مطلق، این عکس را باید در دانشکده های علوم سیاسی تدریس کرد، آن لبخند آقازادگی خلاصه سرکوب شدن مردم سالاری است!