هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 06:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 14 مرداد 1397 ساعت 15:04
يكشنبه 14 مرداد 1397 14:43 ساعت
2018-8-5 15:04:02
شناسه خبر : 290757
سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی ترکیه در حال دامپینگ لیر این کشور هستند؛ چراکه آمریکا اعمال تحریم‌های خود علیه این کشور را آغاز کرده است.
سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی ترکیه در حال دامپینگ لیر این کشور هستند؛ چراکه آمریکا اعمال تحریم‌های خود علیه این کشور را آغاز کرده است.
به گزارش رجانیوز به نقل از راشاتودی، آمریکا اخیراً به دلیل محاکمه یک کشیش در ترکیه دو وزیر این کشور را تحریم کرد.
 
در پی آغاز تحریم‌های این دو وزیر ترک که امروز کلید می‌خورد، سرمایه‌داران در ترکیه در حال دامپینگ ارزش لیر این کشور هستند.
 
در آخرین معاملات انجام‌شده ارزش لیر ترکیه به حدود ۵.۱۱ لیر در برابر دلار رسیده است. دولت ترکیه اندرو برانسون، کشیش آمریکایی که ۲۰ سال در ترکیه مقیم بوده است را به حمایت از گروه تروریستی که در ترکیه در سال ۲۰۱۶ کودتا کرده بود و همچینن جاسوسی متهم کرده و اخیراً وی را پس از دو سال زندان به حبس خانگی درآورده است.
 
تورم در ترکیه نیز طی ماه گذشته افزایش یافته و تنها در ماه ژولای ۱۵ درصد بوده است. علی‌رغم اینکه بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره در این کشور را ۱۷.۷۵ درصد ثابت نگه داشته است، اما طیب رجب اردوغان رئیس‌جمهور گفته است که این رقم همچنان بالاست که این مسئله نشان‌دهنده کاهش استقلال بانک مرکزی این کشور در برابر دولت است.
 
جاکوپ کریستنس، مدیر تحقیقات بازارهای نوظهور بانک دانسکه طی مصاحبه‌ای گفت: تشدید تنش‌ها بین ترکیه و آمریکا به خروج بیشتر سرمایه از ترکیه و تأثیر منفی بر اقتصاد این کشور منجر خواهد شد.
 
وی معتقد است اگرچه این مسئله یک خطر مهم برای اقتصاد ترکیه است اما اقتصاد این کشور ضعف‌های ساختاری دیگری هم دارد که تأثیرات مناقشات ژئوپلتیک بر آن را تشدید می‌کند. علی‌رغم کاهش ارزش لیر ترکیه، اقتصاد این کشور رشد بالایی را نشان می‌دهد. 
 
صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است ترکیه در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۴.۲ و ۳.۹ درصد رشد خواهد کرد.
 
جیان ماریا میلسیسرتی، مدیر بخش تحقیقات صندوق بین‌المللی پول می‌گوید: با توجه به شرایط منفی کشورهای در حال توسعه رشد ۴ درصدی اقتصاد ترکیه عملکرد خوبی محسوب می‌شود.