هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 23 تير 1399
ساعت 12:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 7 مرداد 1397 ساعت 12:23
يكشنبه 7 مرداد 1397 12:07 ساعت
2018-7-29 12:23:29
شناسه خبر : 290410
5مرداد، سالروز مرگ محمدرضاپهلوی است. پادشاهی که پس از یکسال و نیم در به دری، نهایتا در غربت و در سرزمین عرب ها! مرد و جنازه اش هرگز به ایران بازنگشت.
 
سوال اینست که رفتار اربابان شاه با او در روزهای پس از سلطنتش چگونه بود و چرا شاه در سن 61سالگی مرد؟
 
درباره رفتار اربابان آمریکایی و انگلیسی شاه، پیش از این نوشته ام و خلاصه اینست که نه آمریکا و نه انگلیس حاضر نشدند که شاه را در کشور خود اسکان دهند حتی انگلیس مانع پناهندگی شاه به مستعمرات خود نیز شد! محمدرضا برای گذراندن روزهای خود، بخشی از میلیاردها دلاری که از اموال ملت را دزدیده بود را به شاه باهاما، مکزیک و پاناما و باج گیران دیگر رشوه داد اما در مقابل، توریخوس(شاه پاناما) درباره شاه سابق ایران، تعبیر چوپن را بکار می برد. چوپن به زبان پانامایی یعنی تفاله ( پرتغالی که اب ان را تا قطره آخر گرفته اند) 
مادر فرح در کتاب دخترم فرح می نویسد:«دخترم تعریف می کرد که این مردک نیمه وحشی (توریخوس ) به من نظر سوء پیدا کرده و مرتبا به دیدن شاه به کونتادورا می امد او می گفت شما هر چه بخواهید برایتان تهیه خواهم کرد!بهتراست این مرد بیماررارهاکنید».
 
محمدرضا در نهایت و پس از مایوس شدن از اربابان خود، طی تماس تلفنی به هنری کسینجر، وزیرخارجه اسبق آمریکا، گفت:«این چه کشوری است که برای یک دوست جا ندارد؟ من ( شاه) امیدوارم یک‌بار دیگر موقعیت خودم را به دست بیاورم تا به جبران سالها دوستی با شما به دشمنی با شما آمریکاییان برخیزم. سرنوشت من مسلما درس عبرتی برای سایر رهبران خاورمیانه و کشورهای جهان سوم خواهد شد تا به ایالات متحده دل نبندند.» 
 
اما اینکه شاه چرا مُرد، مساله بسیار مهمی است؛ 
غالبا گفته می شود که شاه بدلیل بیماری سرطان مرد اما سالها پیش، زاهدی وزیر بهداری شاه گفت که محمدرضا بدلیل افراط در شهوت پرستی و مصرف داروهای تقویت جنسی مُرد؛ طیفی دیگر معتقدند که شاه را آمریکا کشت زیرا پزشکان آمریکایی، سایر پزشکان را اخراج کرده و عمل هایی انجام دادند که بسرعت منجر به مرگ شاه شد. با اینهمه، برخی دیگر به رفتارهای جنسی شهبانوی فاسد ایران یعنی فرح نیز اشاره کرده اند.
 
به گفته احمدعلی انصاری، پسرخاله فرح و یکی از همراهان مورد اعتماد فرح، هنگامی که شاه در مکزیک بستری بود، فرح به روابط جنسی خود با دیگران ادامه می داد و حتی در بیمارستانی که شاه بستری بوده است، شبها را با شخصی بنام جوادی صبح می کرد. در همان ایامی که شاه در بیمارستان معادی قاهره بستری بود، جوادی و فرح شب‌ها در اتاق انتظار خصوصی بیمارستان باهم به سر می‌بردند. 
 
هنگامی که شاه از روابط بی پروای جنسی فرح آن هم در دوران بیماری خود آگاه شد، بشدت افسرده شد و روحیه خود را بطور کامل باخت و توانایی مقاومت در برابر بیماری را از دست داد. در واقع ارتباطات جنسی فرح، از عوامل شتابزای مرگ شاه بود.فرح پس از مرگ شاه هم به ارتباطات جنسی خود ادامه داد به حدی که برخی گفته‌اند علیرضا پهلوی در پی اعتراض به این‌گونه روابط مادرش خودکشی کرده بود.