هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 15 تير 1399
ساعت 11:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 24 مهر 1387 ساعت 16:41
چهارشنبه 24 مهر 1387 20:11 ساعت
2008-10-15 16:41:23
شناسه خبر : 2902

مهندس جليل بشارتى رئيس دفتر مناطق محروم رياست جمهورى همگام با دولتمردان در سفرهاى استانى حضور يافته و گزارشى از مشكلات و نيازهاى مناطق محروم را به اطلاع رئيس جمهور و اعضاى كابينه رسانده است. بشارتى مى گويد: رؤساى جمهور گذشته به استان ها سفر مى كردند و بعضاً بازديدهايى از مناطق محروم هم داشتند ولى فقط حداكثر با چند وزير از پروژه هايى بازديد مى كردند و ديدارهايى هم با مردم داشتند اما همه هيأت دولت نمى رفت و اولويت خاص هم براى مناطق محروم به صورت فعلى نبود.

دفتر امور مناطق محروم رياست جمهورى چگونه تشكيل شد؟

كارها در خصوص توجه به زيرساخت ها و اقدامات زيربنايى بعد از پيروزى انقلاب در روستاها آغاز شده بود اما بعد از جنگ دفتر امور مناطق محروم رياست جمهورى تأسيس شد و دفتر با مجموعه اى جوان آغاز به كار كرد و در برنامه هاى اول و دوم و سوم توسعه اعتباراتى براى اين دفتر در نظر گرفته شد.
به نظر مى رسد در دو سه سال گذشته فعاليت هاى اين دفتر برجسته تر شده است.
اولويت اين دفتر از ابتدا رسيدگى به مناطق محروم بوده اما از دولت آقاى احمدى نژاد كار مناطق محروم جدى تر مطرح شد و رئيس جمهور همه اعضاى هيأت دولت را به مناطق محروم بردند.

مگر در دولت هاى قبل اعضاى دولت از مناطق محروم بازديد نمى كردند ؟

رؤساى جمهور گذشته به استان ها سفر مى كردند و بعضاً بازديدهايى از مناطق محروم هم داشتند ولى فقط حداكثر با چند وزير از پروژه هايى بازديد مى كردند و ديدارهايى هم با مردم داشتند اما همه هيأت دولت نمى رفت و اولويت خاص هم براى مناطق محروم به صورت فعلى نبود.
قبلاً وزرا و اعضاى هيأت دولت هميشه به پروژه ها سر مى زدند اما اينكه در بين مردم هر منطقه حضور يابند و شوراى ادارى هر شهرستان تشكيل شود و وزرا به نوبت به شهرستان ها بروند و در دور دوم هم باز در مناطق مختلف حضور يابند، اين تا پيش از اين نبوده و اين يك پديده جديد است كه در اين سه سال اتفاق افتاد.

برخى معتقدند كه تصميم گيرى براى مناطق محروم در تهران يا در ميان خود مردم فرقى با هم ندارد؟

فرقش اين است كه ارتباط تصميم گيرى دولت با مردم بيشتر شد؛ اكنون اعضاى هيأت دولت و خود رئيس جمهور بين مردم مى روند و بدون واسطه مشكلات را از زبان خود مردم مى شنوند؛ تا پيش از اين، دولت، فقط به مراكز استان ها مى رفتند و در جلساتى، اعضاى دولت مشكلات استان را از زبان مديركل ها مى شنيدند ولى اكنون مسئولان علاوه بر آنكه كار كارشناسى لازم را براى اتخاذ تصميمات انجام مى دهند، مستقيماً بين مردم مى روند و مشكلات را از زبان خود آنها مى شنوند.

ولى دولت هاى قبل هم به دفتر شما براى رسيدگى به مناطق محروم بودجه مى دادند؟

بله. در دولت هاى گذشته ما بودجه داشتيم و رؤساى جمهور گذشته نيز كم و بيش توجهاتى داشتند اما در دولت نهم همه هيأت دولت به كمك دفتر مناطق محروم آمده است. مثلاً وزارت آموزش و پرورش هم خودش پروژه هايى را براى روستاها تقبل مى كند يا خود وزارت نيرو، وزارت راه و ساير وزارتخانه هاى مرتبط از اعتبارات خودشان برخى هزينه هاى مناطق محروم را تقبل مى كنند و پيشقدم مى شوند ولى قبلاً فقط دفتر مناطق محروم پاى كار مى آمد و بودجه اش محدود بود.

برخى معتقدند سفرهاى استانى نگاه كلان را از دولت مى گيرد و به جاى اداره كلان امور كشور، دولت درگير كارهاى جزئى مى شود. نظر شما چيست ؟

كار كلان متشكل از اجزاست و كسى كه مى خواهد وارد كل شود بايد از جزء ها هم بداند و از جزء به كل وارد شود چرا كه با اين كار تسلط هم بيشتر مى شود. دولت با اين روش(سفرهاى استانى) تسلط بيشترى به همه مناطق كشور پيدا مى كند و همه مسائل كلان و جزء را مى فهمد و اينها در سفرها معلوم مى شود. آنهايى كه انتقاد مى كنند، اگر در سفرهاى استانى باشند، اهميت اين موضوع را متوجه مى شوند.

در سفرهاى دور اول هم كل و هم جزء مورد بررسى قرار گرفت. اين مسئله در دور دوم كمال يافت و راه هاى بهتر پيدا شد؛ ۴ كارگروه تخصصى به رياست رئيس جمهور هم تشكيل مى شود و جزئيات كل هاى كشور را بررسى مى كند كه اشراف كاملى به مصوبات وجود داشته باشد.

اين كارگروه ها تمام مسائل كلان و در ارتباط با مسائل خرد را بررسى مى كنند و در آنجا مشخص مى شود كه دقيقاً در چه موقعيتى هستيم و در آينده چه بايد كرد.

اخيراً گزارشى از سيستان و بلوچستان منتشر شد كه مسئول محلى اعلام كرد كه در سفر دور اول رئيس جمهور به اين استان ساخت ۷ سد تصويب شد كه ساخت همه آنها در حال اجرا است. آيا ساخت ۷ سد يك موضوع جزئى است بلكه اين كار يك بحث كلان است و علاوه بر پيشرفت كشور، در استان نيز اشتغال ايجاد مى كند.

چه شد كه در دور دوم رئيس جمهور در هر استان از يك روستاى محروم بازديد مى كند ؟


در دور دوم سفرهاى استانى پيگيرى كرديم و خود رئيس جمهور هم علاقه مند بود و همانطور كه در دور اول سفرها هم قول داده بود، مبنا را بر اين گذاشت كه در دور دوم در هر استان حتماً از يك روستا به صورت سرزده بازديد كنند.
شايد بگويند اين يك كار جزئى است اما رفتن رئيس جمهور به اين روستا جنبه تاريخى پيدا مى كند؛ اينكه رئيس جمهور و همراهانش به يكباره و به صورت سرزده وارد يك روستا مى شوند، در بين مردم اثرات بسيار مثبتى دارد و روستاها از نظر اجتماعى و فرهنگى احساس هويت مى كنند و اين باعث مى شود كه يك الگوسازى توسط رئيس جمهور براى دستگاه هاى اجرايى و استانداران و مسئولان محلى شكل بگيرد كه بايد به روستاها نيز توجه كنند؛ درست مثل سفرهاى مقام معظم رهبرى.

از چه نظر ؟

به نظر من كليد سفرهاى استانى دكتر احمدى نژاد را مقام معظم رهبرى زدند، موقعى كه پس از آغاز رهبرى، به استان هاى مختلف سفر كردند و بنده در اكثر سفرهاى استانى رهبر انقلاب حضور داشتم؛ بنابراين همانطور كه سفرهاى مقام معظم رهبرى به دولت نهم الگوى سفرهاى استانى را داد، سفرهاى آقاى احمدى نژاد به استان ها و روستاها نيز به قوه مجريه و مسئولان محلى الگو داد كه به روستاها توجه كنند. الگوسازى تحرك فعاليت هاى عمرانى روستاها هم به خاطر حضور احمدى نژاد بوده است.جالب اين بود كه در برخى استان ها، رئيس جمهور به روستاهايى رفت كه به غير از بخشدار- كه لازم است با روستاها ارتباط داشته باشد- استاندار و مسئولان محلى تا آن زمان به آنجا نرفته بودند. اما اكنون اين حركت رئيس جمهور باعث شده كه استاندارها هم برنامه بازديد روستايى براى خودشان گذاشتند و بيشتر به مناطق محروم خصوصاً روستاها توجه دارند.

آيا بازديد شما از مناطق محروم به همان سفرهاى استانى رئيس جمهور محدود مى شود يا اينكه سفرهاى ديگرى هم خودتان داريد؟

ما علاوه بر سفرهاى استانى كه به همراه رئيس جمهور مى رويم، در سفرهاى خودمان به اجراى طرح هاى مناطق محروم نظارت هم مى كنيم و هيأت هاى فنى هم اعزام مى كنيم تا به صورت ريز بر اجراى تك تك پروژه ها نظارت كنند. در اين زمينه معاونت نظارت ما بسيار فعال است و همه طرح ها را بررسى مى كنند و تخلفات نيز بررسى و برخورد مى شود اما ضعف و قوت در كنار هم است. معاونت طرح و برنامه هم داريم كه آمار و بودجه را كنترل مى كند و معاونت اشتغال كه اعطاى وام هاى بانكى را بررسى و نظارت مى كند تا وام ها و تسهيلات روستايى به درستى به دست مردم برسد.

توجه خود رئيس جمهور به مناطق محروم چگونه است خاطره اى در اين باره داريد ؟

اواخر سال ۸۴ با آقاى فتاح وزير نيرو به افتتاح برق در حاشيه كوير در استان خراسان جنوبى در منطقه نهبندان كه لب كوير لوت بود، رفتيم. اسم آن روستا دهسر بود كه چندين سال بود كه به علت فاصله زياد از ديگر مناطق از برق بهره مند نبود. اما به همت دولت به اين روستا برق رسانى شد و ما براى افتتاح رفتيم.

مردم دور همه تيرهاى برق هرچه وسايل زينتى و روسرى داشتند، نصب كرده بودند و شتر قربانى كردند و جشن گرفته بودند و شادى مى كردند.

اين ماجرا را قبل از جلسه دولت با آقاى احمدى نژاد مطرح كرديم. رئيس جمهور گفتند اين را در دولت بگوييد كه همه انرژى بگيرند. ما در دولت جريان را تعريف كرديم براى اعضاى هيأت دولت و آقاى رئيس جمهور با خوشحالى به وزرا گفتند نتيجه كارهاى دولت را در صورت هاى شاد آن مردم محروم ببينيد.

رئيس جمهور با علاقه اى خاص از اين خدمت رسانى ها بسيار خوشحال مى شود و الا به اين چيزها افتخار نمى كرد.

منبع: ماهنامه برداشت اول