هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 25 تير 1399
ساعت 00:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 21 تير 1397 ساعت 15:34
پنجشنبه 21 تير 1397 15:27 ساعت
2018-7-12 15:34:32
شناسه خبر : 289628

چندی قبل بود که ویدیوی از اکبر عبدی پخش شد که از مخلوقی به نام سگ وصف می کرد و سگ صورت او را لیس می زد. بعد از این تجاهر به سگ بازی حالا صدا و سیما برنامه ای با نام شبی با عبدی را به او بخشیده است. نکته اول قابل توجه در این باره پروپاگاندایی است که برنامه برای نام و شخص خود اکبر عبدی دارد. کدام ضابطه به صدا و سیما که اعتباری ملی است این اجازه را می دهد که برنامه ای را به نام یک فرد مجری اختصاص دهد؟ نکته مهم تر آنکه اینهمه حاتم بخشی بعد از تجاهر و تظاهر جناب عبدی در تبلیغ سگ انجام می گیرد. ممکن است این امر تصادفی تلقی شود اما در این چهل سال بعد از انقلاب همواره آقای عبدی وجود داشت اما تا وقتی تظاهرات  فرهنگی از این دست نداشت خبر چندانی هم از او نبود. نمونه دیگر مشابه را قبلا  داشتیم که فردی که فرزندش در خارج کشور، کشف بدن کرده بود ظهور متواتری در سریال ها پیدا کرد. می توان برای این اتفاق توجیه آورد که قرار است از فردی دفاع شود تا با جرم فرزند مورد سرزنش قرار نگیرد. با این توجیه حق هنرمندی که به خاطر نقش در فلان اثر انقلابی مورد فحاشی و ارعاب ضد انقلاب قرار می گیرد چقدر است؟

 

هنرمندان محترم اند و سرک کشیدن به زندگی شخصی آنها درست نیست اما چرا هنرمندان بسیاری که تجاهر و افاضات ضد انقلابی ندارند کمتر مورد توجه باشند و هنرمندان مساله دار ، درست بعد از بروز مساله از گوشه و کنار صدا و سیما بیرون بزنند؟ بطور مثال شب سال تحویل تلوزیون هم عرصه بروز و ظهور رضا صادقی بود ، درست در زمانی که بر فضای مجازی به انقلاب طعنه و کنایه می زد. چرا باید هنرمندی که مراعات می کند مغفول و هنرمندی که اهانت می کند مورد الطاف اضافی باشد؟

 

نکته بعدی آن است که اتفاقات مشکوک در برنامه هایی رخ می دهد که با ظن راجح می توان شخص رئیس صدا و سیما را  از آنها مطلع دانست. مثلا در برنامه ماه عسل که می توان گفت آقای علی عسگری آن را تماشا می کند ، مجری محترم به تاسی از بعضی مجریان دیگر ، رفتن زنان به ورزشگاه را مطالبه می کند مسلما آقای علی عسگری از فتوای امام درباره تاخیر پخش مسابقات باخبر است و نامه ای که رهبر انقلاب به رئیس دولت قبل داده را خوانده است اما دربرنامه ای که در ماه رمضان پخش می شود مطالبه این موضوع ، مجال پیدا می کند. . یا با اطلاع از هشدارهای رهبر انقلاب ، نسبت به سند 2030 ، فراز آموزش جنسی ،موضوع برنامه ماه عسل می شود.

 

اینها برنامه هایی هستند که می توان گفت در اشراف جناب رئیس است و الا موارد دیگری هم هست که شاید شخصا ندیده باشند. درست پس از انتشار ویدئویی از یک جوان ، با محتوای "کاپیتان داری سقوط می کنی" برنامه ای از آن استاد محترم دعوت می کند تا به عنوان کارشناس به ملت ایران اندرز دهد. اگر خوانندگان محترم محتوای این کلیپ را نمی دانند معاونت سیاسی صدا و سیما و جناب علی عسگری محتملا می دانند.

 

در مجموع ، ممکن است اتفاقاتی باشد که آقای علی عسگری نمی داند اما اتفاقاتی هم هست که می داند و سکوت می کند یا اجازه می دهد. این صبر و سکوت ها آثار بزرگ فرهنگی دارد. شال انداختن ، ابتدا از سریال های صدا وسیما آغاز شد. البته حجاب ، کامل بود چون در زیر شال ، روسری بود اما آنچه در جامعه رواج یافت شال تنها و گردن عریان بود. در تبلیغات تلوزیون در برهه ای مانتوی جلو باز با پوششی در زیر آن باب شد و جامعه الان شاهد مانتوهای جلو بازی است که دامنی زیر آن نیست. اینها البته شاهکارهای روسای قبلی است. آرایش غلیظ مجریان شبکه العالم از دوره های قبل آغاز شد اما تداوم آن مسوولیت فعلی است.

 

در این دوره نقش صدا و سیما در برجسته سازی مبتذل ترین ترانه خوان های روحوضی قابل مشاهده است و پاپ خان های جدی تر و برتر در انزوا قرار گرفته اند. استند آپ کنندگانی که بی تربیتی را عادی سازی می کنند نمونه دیگر است. ظاهر شدن قاتل و دزد و زن آزار در قیافه های بسیجی و رزمنده و حزب اللهی در بعضی سریال های جدی ،  مورد خفی تر اما قابل بررسی است. نمایش تجاوز در سریال یک کارگردان طلبکار ،  تکثر فزاینده چهره های زوم شده زنان در تبلیغات پفک و چیپس  و کم شدن هدفمند سانسور در صحنه های تعامل زن و مرد در فیلم های خارجی ، نمونه های دیگر است.  در مجموع مسوولیت آقای علی عسگری سنگین است و می بایست بداند که رفتار عاقلانه و فرهنگی با بازی خوردن و باج دادن و جایزه دادن به افراد خاطی فرق دارد و نتیجه معکوس خواهد داشت.