هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 21 تير 1397 ساعت 15:21 2018-7-12 15:21:49
شناسه خبر : 289625

دولت روحانی دستاوردهای عجیب و بی سابقه ای در اقتصاد و به خصوص بازار ارز رقم زده است. هنوز تحریمهای ترامپ برنگشته، دلار به مرز 9000 تومان رسیده است. تورم ناشی از گرانی دلار همه بازارها را بی ربط یا با ربط تحت تاثیر قرار داده است. با این وجود شاخصهای دست ساز جناب سیف همچنان نرخ تورم را کمتر از ده درصد نشان میدهد. جالب اینکه رئیس جمهور هم در خطابه ای آتشین به همه قیمتها تاکید کرد نباید از نرخ تورم جناب سیف جلو بزنند!

 

دولت کهنسال و خسته تدبیر و امید در همه حوزه های اقتصادی ضعیف و کم تحرک است. نه خبری از مسکن اجتماعی جناب آخوندی است و نه خبری از وعده های نفتی و کرسنتی زنگنه. همه چیز در حد شعار است و رئیس دولت بهتر از بقیه شعار میدهد. در موضوع ارز اما ناکارامدی به اوج رسیده است. سیف در دولت دوازدهم جوانی ناآشنا با مسائل ارز، بانک و سوئیفت را بر بالاترین کرسی مدیریت ارزی کشور نشاند. هیچکس نفهمید چرا این انتصاب انجام شد اما خروجی آن زود مشخص شد. در مدت کوتاهی ذخائر ارزی بانک مرکزی کاهش یافت و بازار ارز مملو از فساد و رانت شده است. سامانه نیما به هر کس که دلار دریافت کند 100 درصد سود یارانه ای میدهد و همین باعث شده تا رکورد تقاضا برای ثبت سفارش و کارت بازرگانی در سه ماهه اول 97 شکسته شود. اتفاقات بازار ارز منشاء داخلی دارد و البته مقدمه ای شده بر تهدیدات خارجی ترامپ!

 

دولت روحانی و جریان سیاسی او قصد دارد مقصری برای نابسامانی بازار ارز پیدا کند. فعلا گزینه ای بهتر از سیف نیافته اند. ولی الله سیف بیش از آن که رئیس بانک مرکزی باشد و سیاست های اقتصادی و ارزی خود را اجرا کند، همنوا و هم راستا در اجرای سیاست ها و سخنان رئیس دولت بوده است. با این وجود این روزها نوبت قربانی او رسیده. سیف با سرکوب دلار مخالف بود اما حسن روحانی اصرار داشت که به هر قیمت شده باید نرخ ارز را در شب انتخابات 3700 نگه داشت! همین هم شد. بیش از 30 میلیارد دلار ذخائر بانک مرکزی به برخی از صرافی ها فروخته شد تا لطف کنند و نرخ ارز را در حد خواسته جناب رئیس نگه دارند. به هر حال، دوره خدمات سیف به دولتمردان تدبیروامید تمام شده و به نظر می رسد تاریخ مصرف سیف به پایان رسیده است. همه از روحانی تغییر سیف را طلب میکنند. همین است که اصلاح طلبها بر خانواده خارج نشین جناب سیف متمرکز شده و آنرا دلیلی بر بی کفایتی وی میدانند. انگار که فراموش کرده اند بقیه اعضای کابینه هم وضع چندان متفاوتی ندارند. یکی از دین و آیین خاندان مقدم (پدرخانم سیف و صاحب کارخانه مقدم) میگوید و آنرا ابزاری برای زدن سیف میکند. مساله این نیست که سیف که بود و چه کرد. مساله این است که چه کسی عروسک گردان سیف بود. همشهری نهاوندی جناب سیف چه نقشی داشت و سیاستهای سیف از کجا خط میگرفت. چه کسی فرمان داد تا یکروز دری اصفهانی و یکروز احمد عراقچی را نصب کند. مادامیکه بالاسری همان است، تغییر رئیس بانک مرکزی دردی را دوا نمیکند..

 x