هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 2 ارديبهشت 1398
ساعت 07:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 18 تير 1397 ساعت 20:16 2018-7-9 20:16:38
شناسه خبر : 289494
علی عوض‌خواه

ماجرای یک کودتا

از همان اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان خارجی و به ویژه آمریکا، در صدد سرنگونی انقلاب نوپای اسلامی بودند. طرح ریزی کودتای نوژه اولین اقدام جدی از سوی آمریکا با همکاری عوامل ضد انقلاب داخلی و وابستگان به رژیم پهلوی برای بر اندازی جمهوری اسلامی تازه تاسیس بود. از برخی ارتشی هایی که وابسته به رژیم شاه بودند گرفته تا آیت الله سید کاظم شریعتمداری که از مخالفین امام خمینی و انقلاب اسلامی بود، در این کودتا نقش داشتند.
 
 18 تیر ماه 59، یک روز قبل از اجرای کودتا، یکی از خلبان های نیروی هوایی که قرار بود پس از شروع کودتا بیت امام خمینی را بمباران کند، به منزل آیت الله خامنه ای رفته و برای اولین بار ایشان را از وجود کودتا مطلع می کند. آیت الله خامنه ای ماجرا را اینگونه نقل می کند: "شبی حدود اذان صبح دیدم که در منزل ما را به شدت میزنند، من رفتم دیدم میگویند یک ارتشی آمده و با شما کار واجب دارد، دیدم یک نفر تکیه داده به دیوار، با حال کسل و آشفته و خسته سرش را فرو برده، گفتم شما با من کار دارید، بلند شد و گفت: بله گفتم: چکار دارید، گفت: کار واجبی دارم و فقط به خودتان می گویم... من به حرفش حساس شدم ... احتمال این بود که سوءنیتی داشته باشد اما دیدم نمیشود به حرفش گوش نداد ... یک جایی گوشه حیاط نشستیم ... آثار بیخوابی و خیابانگردی و خستگی و هیجان در او پیدا بود. خلاصه آنچه گفت این بود که در پایگاه همدان اجتماعی تشکیل شده و تصمیمی بر کودتایی گرفته و پولهایی به افراد زیادی داده اند، به خود من هم پول داده اند ... قرار است جماران و چند جای دیگر را بمباران کنیم. پرسیدم: کی قرار است این کودتا انجام شود، گفت: امشب. 
 
من دیدم مسئله خیلی جدی است و باید آن را پیگیری کنم، در این بین این احتمال را میدادم که یک سیاست باشد و بخواهند ما را سرگرم کنند، اما در عین حال اصل قضیه آنقدر مهم بود که با وجود این احتمالات، لازم بود آن را پیگیری کنیم."
 
از طرفی دیگر پس از چند ساعت از افشای کودتا توسط خلبان یاد شده، یکی از درجه داران ارتش نیز به کمیته مستقر در اداره دوم ستاد مشترک مراجعه میکند و پس از افشای کودتا و اعتراف به اینکه قرار است به همراه عده ای دیگر در براندازی جمهوری اسلامی شرکت کند، یک پاکت حاوی بخشی از طرح عملیات کودتا را در اختیار کمیته فوق قرار میدهد.
 
نکته جالب توجه این است که این دو نفر یاد شده، بدون اطلاع از یکدیگر دست به افشای کودتا زدند. می توان گفت عاملی که این دو افسر ارتشی را وادار به افشای وجود کودتا علیه جمهوری اسلامی می کند، ماهیتِ مردمی بودن  انقلاب است.
 
کودتای نوژه شاید اولین اقدام جدی آمریکا برای بر اندازی جمهوری اسلامی باشد، اما آخرین اش نخواهد بود. چرا که آمریکا و سایر دشمنان خارجی و یا داخلی، با اصل و ماهیت انقلاب اسلامی دشمنی دارند. و همواره در صدد ضربه زدن و بر اندازی انقلاب اسلامی هستند.