هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 2 ارديبهشت 1398
ساعت 08:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 17 تير 1397 ساعت 14:25 2018-7-8 14:25:39
شناسه خبر : 289476
"حضرتعالی به موفقیت حزب در انتخاب شهردار تهران اشاره کرده و آن را دلیل اثرگذاری و توفیق این حزب دانستید! ای کاش به معاملات و قرار و مدارهای پشت صحنه با افراد و احزاب تندرو برای رسیدن به این پیروزی و نیز ستاد تقسیم غنائم مسئولیت های شهرداری بین دوستان و همفکران خود یا مافیای دلّالی پُست‌ها هم  اشاره می‌فرمودید. "
"حضرتعالی به موفقیت حزب در انتخاب شهردار تهران اشاره کرده و آن را دلیل اثرگذاری و توفیق این حزب دانستید! ای کاش به معاملات و قرار و مدارهای پشت صحنه با افراد و احزاب تندرو برای رسیدن به این پیروزی و نیز ستاد تقسیم غنائم مسئولیت های شهرداری بین دوستان و همفکران خود یا مافیای دلّالی پُست‌ها هم اشاره می‌فرمودید. "

گروه سیاسی_رجانیوز: سیر نزولی حزب اعتماد ملی همچنان ادامه دارد و آخرین اخبار از کودتا و درگیری های شدید درون حزبی در این حزب اصلاح طلب حکایت می کند. این اختلافات در نهایت روز گذشته به افشای پشت پرده ها و تهدید به بیان فساد اقتصادی و اخلاقی برخی اصلاح طلبان منتهی شد.

 

به گزارش رجانیوز، حاشیه های حزب سیزده ساله اعتماد ملی از خردادماه گذشته و با زد و خورد شدید اعضای آن شروع و با نشست روز جمعه شورای مرکزی حزب که منتجب نیا آن را کودتا خوانده است، تداوم یافت.
 

در جریان برگزاری کنگره چهارم خرداد، نزدیکان حجت‌الاسلام منتجب‌نیا قصد داشتند در نبود دبیرکل حزب، وی همچنان قائم‌مقام بماند و در مقابل طیف نزدیکان به الیاس حضرتی درصدد بودند تا با حذف منتجب‌نیا و سایر نزدیکان وی در شورای مرکزی، حزب را در اختیار گرفته و آن را به سایر احزاب اصلاح‌طلب مانند "اتحاد ملت" و "کارگزاران" و "شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان" نزدیک کنند. در نهایت این جلسه به ضرب‌وشتم افراد این دو طیف منتهی شد.
 

علیرغم اینکه در آن زمان برخی رسانه های اصلاح طلب تلاش کردند تا این درگیری را به گروه های فشار منتسب سازند اما اظهارات اعضا در آن برهه و همینطور قضایای مرتبط با نشست اخیر این حزب، پشت پرده اختلافات دو طیف اصلی "اعتماد ملی" را برملا ساخت.
 

جلسه اخیر شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، در روز جمعه (۱۵ تیرماه ۹۷) با دستور تغییرات در کادر سازمانی حزب برگزار شد که براساس آن، الیاس حضرتی با  30‌رأی به عنوان قائم مقام دبیرکل جایگزین رسول منتجب نیا شد.
 

آن جلسه غیر‌قانونی و کودتاگونه بود

 

در نخستین واکنش به این انتخاب، دفتر منتجب نیا قائم مقام سابق حزب در بیانیه‌ شدیداللحنی این جلسه را غیر‌قانونی و کودتاگونه خواند. در این بیانیه تصریح شده است: در جلسه مزبور از تعداد 61 نفر اعضاء اصلی و علی البدل شورای مرکزی زمان رأی‌گیری فقط تعداد 25 نفر صاحب رأی حضور داشتند که جلسه رسمی نبوده و مصوّب آن فاقد اعتبار است. ضمن آنکه به دلایل متعدد آن جلسه غیر‌قانونی و کودتاگونه بوده و نمی‌توان آن را جلسه حزبی نام گذاشت و لذا 36 نفر از اعضاء اکثراً تعمّداً شرکت نکردند چون آن را غیرقانونی می‌دانستند.
 

البته بیانیه منتجب نیا صرفا به حواشی این جلسه محدود نمانده و برخی پشت پرده ها از فساد اصلاح طلبان را هم افشا ساخت. وی در این راستا خطاب به حضرتی نوشت: حضرتعالی به موفقیت حزب در انتخاب شهردار تهران اشاره کرده و آن را دلیل اثرگذاری و توفیق این حزب دانستید! ای کاش به معاملات و قرار و مدارهای پشت صحنه با افراد و احزاب تندرو برای رسیدن به این پیروزی و نیز ستاد تقسیم غنائم مسئولیت های شهرداری بین دوستان و همفکران خود یا مافیای دلّالی پُست‌ها و وعده‌هایی که در زمان دعوت به کنگره و نیز شورای مرکزی اخیر به افراد داده شده است و همچنین افرادی که به ناحق و بدون شرائط لازم در مسئولیت‌های گوناگون شهرداری اخیراً منصوب شده‌اند اشاره می‌فرمودید. در صورت لزوم نام افراد را همراه با سوابق و پرونده فساد مالی و اخلاقی آنها به اطّلاع عموم خواهیم رساند!
 

علاوه بر منتجب نیا، قربانعلی قائمی و رحمت‌الله بیگدلی، دو عضو دیگر شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز جلسه اخیر شورای مرکزی را فاقد مشروعیت، غیرقانونی و برخلاف اساسنامه حزب توصیف کرده اند.

 

در مقابل البته سخنگوی حزب، اسماعیل گرامی مقدم نظری مغایر با اعضای معترض دارد و درباره غیرقانونی بودن این جلسه گفته است: بحثی در این مورد نداریم و این تغییرات رسمی و قانونی است. براساس فرمان دبیر کل حزب مبنی بر واگذاری اختیارات خود به شورای مرکزی، قائم مقام و باقی مسوولان حزب با رأی مخفی در جلسه امروز شورای مرکزی انتخاب شدند.
 

دعوا بر سر تقسیم غنائم قدرت به کجا خواهد انجامید؟
 

گفتنی است اختلاف اخیر اصلاح طلبان به این حزب محدود نبوده و سایر احزاب این جریان نیز در موضوعاتی چون اصلاح ساختار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و همینطور انتخاب شهردار تهران درگیر بوده اند. اختلاف شدید دو حزب کارگزاران و اتحاد ملت در جریان استعفای نجفی و انتخاب جایگزین او نمونه ای از همین اختلافات بود که به رسانه ها نیز کشیده شد.
 

به نظر می رسد قدرت طلبی و دعوا بر سر تقسیم مناصب مدیریتی در دولت و شهرداری تهران دلیل اصلی این کشمکش ها بوده باشد. موضوعی که در دوران اصلاحات و در ماجرای انحلال شورای اول شهر تهران هم خود را نشان داده بود. در همین راستا سایت اصلاح‌طلب انتخاب، دلیل اصلی درگیری شدید اعضای حزب اعتماد ملی را ریاست محمدعلی افشانی، یکی از اعضای این حزب بر شهرداری تهران قلمداد می‌کند و می‌گوید "بسیاری از اعضاء، صرفاً به فکر تقسیم غنائم شهر، پس از فتح شهرداری بودند."