هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 مرداد 1400
ساعت 03:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 5 تير 1397 ساعت 18:18
سه شنبه 5 تير 1397 18:05 ساعت
2018-6-26 18:18:10
شناسه خبر : 288876
"همانگونه که رهبر معظم انقلاب از بازی تیم ملی فوتبال تشکر می کنند ائمه جمعه نیز می توانند در نمازهای جمعه از قهرمانی یک دانش آموز یا موفقیت یک شهر یا استان در عرصه های ورزشی تقدیر کنند، تبلیغ و وتشویق ورزش توسط تریبون های رسمی نمونه ای از استفاده درست از ظرفیت های نرم افزاری در این زمینه است."
آخرین وضعیت «ورزش قهرمانی»، «ورزش حرفه ای»، «ورزش همگانی» و «ورزش تربیتی» زیر ذره بین دولت سایه:

فرصت های اقتصادی ورزش را از دست ندهیم/ وقتی رهبر انقلاب از تیم ملی تشکر میکنند یعنی سایر تربیون های رسمی باید توجه بیشتری به ورزش داشته باشند

"همانگونه که رهبر معظم انقلاب از بازی تیم ملی فوتبال تشکر می کنند ائمه جمعه نیز می توانند در نمازهای جمعه از قهرمانی یک دانش آموز یا موفقیت یک شهر یا استان در عرصه های ورزشی تقدیر کنند، تبلیغ و وتشویق ورزش توسط تریبون های رسمی نمونه ای از استفاده درست از ظرفیت های نرم افزاری در این زمینه است."
گروه سیاسی_رجانیوز: نشست بررسی آخرین وضعیت ورزش کشور در عرصه های ورزش قهرمانی، ورزش حرفه ای، ورزش همگانی و ورزش تربیتی با حضور دکتر جلیلی و جمعی از مسئولان و کارشناسان ورزشی برگزار شد. 
 
به گزارش رجانیوز، در این نشست آقایان قراخانلو رییس آکادمی ملی کمیته المپیک، حمیدی معاون تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش و معاون سابق وزارت ورزش، آجرلو مدیرعامل سابق باشگاه تراکتورسازی، کاظمی کارشناس ورزشی و واعظ موسوی مدیر مرکز روانشناسی آکادمی ملی المپیک حضور داشتند.
 
باید نظام جامع حمایتی از قهرمانان ورزشی ایجاد شود
 
در ابتدای این جلسه دکتر رضا قراخانلو رئیس آکادمی ملی المپیک با اشاره به «ورزش قهرمانی» گفت: ایران به لحاظ استعداد در عرصه ورزش از بسیاری کشورهای منطقه و جهان جلوتر است اما متاسفانه هنوز اتصالی بین دستگاه های تصمیم گیر در عرصه ورزش وجود ندارد.
 
وی افزود: در این زمینه باید وزارت ورزش پیشگام شود تا استعدادهای فراوان ورزشی را در بین دانش آموزان شناسایی و پرورش دهد.
 
رییس آکادمی ملی المپیک ادامه داد:  متاسفانه نظام باشگاه داری در ایران ضعیف است در حالی که یکی از علل پیشرفت ورزش بسیاری از کشورها تقویت نظام باشگاه داری آنها و شناسایی استعدادهای ورزشی آنها از این طریق است، ضمن اینکه باید بتوانیم یک نظام حقوقی مبتنی بر کسب درآمد، برای مربیان ورزشی که استعدادهای ورزشی مختلف را شناسایی می کنند ایجاد کنیم.
 
قراخانلو تاکید کرد: یکی دیگر از موانع موفقیت های ما در عرصه ورزش قهرمانی این است که قهرمانان ورزشی ما درآمد پایدار ندارند. مثلا چندی قبل یکی از قهرمانان برجسته یک رشته رزمی نزد من آمد و از خط خوردن نامش از تیم ملی گلایه شدید داشت، وقتی علت را جویا شدم دیدم به خاطر این است که تمام زندگی و درآمد خود را تعطیل کرده بود تا بتواند وارد تیم ملی شود ولی وقتی از تیم ملی هم خط خورد، درآمد دیگری نداشت.
 
وی افزود: به همین سبب باید بتوانیم یک نظام جامع حمایتی از قهرمانان ورزشی در عرصه های مختلف زندگی شان ایجاد کنیم تا با خیال آسوده بر ورزش قهرمانی تمرکز کنند و برای کشور افتخار آفرینی کنند.
 
رییس آکادمی ملی المپیک در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد شدید از ساختار فعلی مدیریت ورزش در کشور گفت: ساختار کنونی وزارت ورزش بسیار پر اشکال، ناکارآمد و سنگین است و باید تغییر کند.
 
قراخانلو تصریح کرد: مدیریت ورزش قهرمانی باید به کمیته ملی المپیک واگذار شود و مدیران ورزشی کشور نیز باید بر اساس فهم و تجربه ورزشی انتخاب شوند.
 
وی ادامه داد: خوشبختانه بعد از انقلاب تا امروز در عرصه ورزش قهرمانی پیشرفت های بسیار خوبی داشتیم و منابع انسانی زیادی نیز در این مسیر کشف شده اند اما ظرفیت واقعی کشور در این باره بسیار بیشتر است و رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند مدیریت حرفه ای است.

سواد حرکتی؛ قدم اول در ورزش تربیتی است
 
در بخش دیگری از این نشست، دکتر مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش و معاون سابق وزیر ورزش با اشاره به «ورزش تربیتی» گفت: تا وقتی «سواد حرکتی» را رونق ندهیم و کودکان را از سنین پایین وارد چرخه تربیت بدنی نکنیم نتیجه بهتری نخواهیم گرفت.
 
وی افزود: متاسفانه سبکی زندگی ها به سمتی می رود که تحرک بدنی جامعه کمتر می شود لذا در قدم اول باید «سواد حرکتی» در یک جامعه بیشتر شود و در درجه دوم ورزش دانش آموزی را جدی گرفت تا بتوان به آینده ورزشی کشور امیدوار بود.
 
حمیدی ادامه داد: هر دانش آموز از ابتدای شروع تحصیل تا زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه 12 سال در اختیار وزارت آموزش و پرورش است که متاسفانه هنوز نتوانسته ایم حداکثر استفاده جهت کشف استعدادهای ورزشی دانش آموزان در این دوره 12 ساله را انجام دهیم.
 
معاون تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر موفقیت هایمان در عرصه های ورزشی سینوسی  و غیر پایدار است به خاطر این است که از ظرفیت های دانش آموزی برای استعدادیابی در عرصه ورزش به خوبی بهره نمی بریم.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موفقیت های اخیر تیم ملی فوتبال کشورمان، گفت: بهتر است تا برای تربیت نسل های آینده فوتبال کشورمان از دوران ابتدایی سرمایه گذاری کنیم.
 
دکتر حمیدی تصریح کرد: نباید هیچ سالن ورزشی در کشور دور از مدارس ساخته شود، ولی متاسفانه امروز چنین قاعده ای وجود ندارد و از آن بدتر اینکه 80% سالن های ورزشی کشور از صبح تا ظهر خالی است در حالی که باید دانش آموزان هر مدرسه بتوانند از ظرفیت این سالن ها استفاده کرده و بطور حرفه ای در سالن های ورزشی و نه حیاط مدارس به ورزش بپردازند.
 
معاون سابق وزارت ورزش در پایان تاکید کرد: تربیت بدنی تنها به معنای ورزش و آمادگی بدنی نیست بلکه باید از این طریق تربیت اجتماعی، فرهنگی، روانی، پرورشی و ... نیز به دانش آموز منتقل شود.
 
ساختار وزارت ورزش باید تغییر کند/ فرصت های اقتصادی ورزش را از دست ندهیم
 
در ادامه این نشست تخصصی، دکتر کاظمی عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران در زمینه «ورزش حرفه ای» گفت: برای حل بسیاری از مشکلات در عرصه ورزش باید اصلاح ساختاری صورت بگیرد و متاسفانه مدل وزارت ورزش و جوانان در ایران شبیه ساختار ناکارآمد بسیاری از کشورهای منطقه است در حالی که ورزش در بسیاری از کشورها پیشتاز برای جذب گردشگر و حتی رونق اقتصادی است.
 
دکتر کاظمی با اشاره به نقش ورزش در رونق اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان گفت: در 5 سال آینده اقتصاد ورزش از 500 میلیارد دلار به 800 میلیارد دلار خواهد رسید و در این میان ایران باید تلاش کند تا بتواند از طریق ورزش نیز به اقتصاد خود رونق دهد.
 
وی افزود: از 600 کد شغلی در جهان در عرصه ورزش، تنها  3 تا آن در ایران فعال است در حالی که پدیده ورزش در جهان امروز باعث رونق اقتصاد و افزایش اشتغال در بسیاری از کشورها شده است. چرا ما از این چنین فرصتی با برنامه ریزی صحیح استفاده نکنیم؟
 
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرصت های اقتصادی ورزش برای رونق اقتصاد، گفت: مثلا در آلمان 500 هزار شغل فقط بر اساس ورزش ایجاد شده که این نشان می دهد می توان با برنامه ریزی صحیح، از فرصت های اقتصادی ورزش در ایران نیز استفاده کرد.
 
پرورش استعدادها مهم تر از استعدادیابی است
 
در بخش دیگری از این نشست دکتر محمد کاظم واعظ موسوی مدیر مرکز روانشناسی آکادمی ملی المپیک پیرامون «ورزش همگانی» گفت: در ورزش پرورش استعدادها مهم تر از استعدادیابی است و عدم تبدیل دانش به روش رایچ در باشگاه های ایرانی موجب شده است تا 65% کسانی که شروع به ورزش می کنند بعد از 6 ماه نخست این کار را رها می کنند در حالی که این آمار در دنیا 50% است.
 
وی افزود: هر فردی باید در طول هفته 150 دقیقه ورزش کند در حالی که آمار کسانی که در ایران ورزش می کنند از این رقم کمتر است.
 
وی با اشاره به افزایش چربی در بدن به خاطر کمبود ورزش که منجر به اخلال و تعجیل در بلوغ جنسی می شود، گفت: این پدیده در دراز مدت باعث پایین آمدن سطح سلامت جامعه شده و آسیب های اجتماعی را افزایش خواهد داد.
 
نباید از ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ورزش غفلت شود
 
در ادامه مصطفی آجرلو مدیرعامل سابق باشگاه تراکتورسازی نیز با اشاره به ابعاد مختلف ورزش در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و ... خواستار توجه ویژه به این ابعاد شد و تاکید کرد: ورزش یک پدیده تک بعدی نیست و باید برای ابعاد مختلف آن در جامعه فکر کرد و برنامه داشت در غیر این صورت بسیاری از فرصت های آن به تهدید تبدیل می شود.

وقتی رهبر انقلاب از تیم ملی تشکر میکنند یعنی سایر تربیون های رسمی و فرهنگی نیز باید توجه بیشتری به ورزش داشته باشند/ موفقیت در ورزش قهرمانی باید حاصل یک فرآیند باشد نه یک پروژه
 
در پایان این نشست دکتر جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: واقعیت این است که در بستر ورزش می توان نشاط، همبستگی ملی، فرصت های اقتصادی، نوآوری، ایجاد اشتغال، سلامت و... را برای یک جامعه ایجاد کرد، مشروط بر اینکه در این زمینه برنامه دقیق داشت و بتوان از فرصت ها به خوبی استفاده کرد.
 
وی افزود: ورزش علاوه بر ضرورت یک فرصت نیز محسوب می شود و اگر دولت از ظرفیت ورزش به خوبی استفاده کند می تواند در دیگر وظایف خود مانند مقابله با آسیب های اجتماعی و یا ایجاد اشتغال نیز موفق شود.
 
جلیلی تاکید کرد: هرچقدر در زمینه ورزش به شکل صحیح هزینه شود این هزینه در حقیقت سرمایه گذاری است و نتایج آن در آینده مشخص خواهد شد.
 
وی با تاکید بر اینکه دولت باید به گونه ای سیاست گذاری کند که ورزش همگانی واقعا همه ملت را دربر بگیرد، گفت: بروز عدالت در عرصه ورزش یعنی بسترهای لازم برای ظهور و ارتقای هر استعداد ورزشی در حد امکانات کشور فراهم شود.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آنچه در ورزش قهرمانی و حرفه ای شکل می گیرد باید حاصل یک فرآیند باشد که میوه آن در ورزش قهرمانی چیده می شود نه آنکه صرفا به چند پروژه برای رسیدن به قهرمانی اکتفا شود.
 
وی با اشاره به مزیت های اقلیمی کشور گفت: ظرفیت های اقلیمی بگونه ای است که بسیاری استعدادها به دلیل شرایط محیطی امکان شکوفایی پیدا می کند مثل قایقرانی و شنا در مناطق دریایی کشور و اگر به استعدادهای این مناطق توجه شود و بستر لازم برای قهرمانی آنها فراهم شود بسیار موثر تر از آن است که در جای دیگری به زور دریاچه مصنوعی و هزینه های هنگفت، بخواهیم قهرمان تربیت کنیم!
 
جلیلی تاکید کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب از بازی تیم ملی فوتبال تشکر می کنند ائمه جمعه نیز می توانند در نمازهای جمعه از قهرمانی یک دانش آموز یا موفقیت یک شهر یا استان در عرصه های ورزشی تقدیر کنند، تبلیغ و وتشویق ورزش توسط تریبون های رسمی نمونه ای از استفاده درست از ظرفیت های نرم افزاری در این زمینه است.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش افزود: همانطور که با وجود مسئولیت دستگاه های مختلف در عرصه بهداشت، مدعی اصلی سلامت کشور باید وزارت بهداشت باشد، در عرصه ورزش نیز وزارت ورزش باید مدعی دیگر دستگاه ها از جمله شهرداری ها برای انجام وظایف شان در عرصه ورزش باشد.
 
نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در پایان تاکید کرد: یک مصداق از حمایت از تولید و اشتغال، اشتغال زایی در عرصه ورزش حرفه ای و صنایع ورزشی و مشاغل مرتبط با آن است. اینکه بیان شد کشوری مثل آلمان این میزان اشتغال را از ظریق ورزش ایجاد کرده است حتما باید بررسی شود کشور ما در این زمینه چه موفقیت هایی می تواند داشته باشد؟