هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 6 فروردين 1399
ساعت 17:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 20 خرداد 1397 ساعت 15:59
يكشنبه 20 خرداد 1397 15:56 ساعت
2018-6-10 15:59:33
شناسه خبر : 288254
نبویان با اعلام آمادگی برای مناظره با حامیان FATF اعلام کرد که اگر این لایحه تصویب شود، ایران ملزم به تحویل قاسم سلیمانی‌ها به دادگاه‌های آمریکا خواهد شد.
نبویان با اعلام آمادگی برای مناظره با حامیان FATF اعلام کرد که اگر این لایحه تصویب شود، ایران ملزم به تحویل قاسم سلیمانی‌ها به دادگاه‌های آمریکا خواهد شد.

گروه سیاسی_رجانیوز: حجت‌الاسلام سید محمود نبویان نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و دبیر سابق کمیسیون ویژه برجام، با بیان اینکه، FATF یک طرح استعماری برای محصور کردن ملت ایران در خاک خودش و ضربه به امنیت و منافع ملی ملت ایران است، گفت: آمریکایی‌ها وقتی در برجام، اقتدار هسته‌ای ملت ایران را هدف قرار دادند امروز با FATF می‌خواهند دیگر اقتدار های  ایرانیان از جمله استعداد موشکی و منطقه‌ای را مورد ضربه قرار بدهند.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم وی که چندین مقاله در نقد برجام نگاشته است، گفت: امروز ملت ایران، شکست را بر توطئه‌های منطقه‌ای آمریکا در سوریه، لبنان، عراق و یمن تحمیل کرده و انشاالله تا کمتر از 25 سال دیگر آخرین سنگر آمریکا یعنی رژیم صهیونیستی را از بین برده و عمق استراتژیک خود را برای تامین امنیت خود افزایش خواهد داد؛ آمریکایی‌‌ها و اروپایی ها در برجام تعهد دادند که رابطه بانکی با ایران را برقرار کنند اما به تعهد خود عمل نکردند و حالا برای این مهم، شرط گذاشته‌اند که ایران باید FATF را بپذیرد.


نبویان تصریح کرد: FATF دو بحث مهم دارد؛ بحث اول اینکه ایران باید تراکنش‌های مالی گروه‌های مقاومت به آمریکایی‌ها تحویل بدهد؛ مثلا اگر حزب‌الله لبنان یا ایران با یک گروه‌ دیگر از جریان مقاومت رابطه مالی و بانکی دارد این رابطه به بهانه شفافیت مالی و بانکی باید در اختیار آمریکا قرار بگیرد؛ بحث دوم نیز تعریف تروریزم است؛ در تعریف آنها از تروریزم حزب‌الله لبنان و جریان مقاومت و جریان‌های ضدآمریکایی، ضداسرائیلی و گروه‌های که با داعش مبارزه می‌کنند، تروریست‌ هستند.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه، FATF  و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم تصریح دارد که حامیان تروریست‌ها مجرم هستند که با این تصریح ما باید بپذیریم که مدافعان حرم ما و نیروهای مستشاری ما در سوریه و عراق مجرم هستند، گفت: ما نباید برای دفاع از امنیت خودمان و مبارزه با تروریست‌های که هدفشان ایران است، به نیروهای جبهه مقاومت کمک مستشاری کنیم چرا که در این صورت مستشاران ما مجرم محسوب می‌شوند.


نبویان افزود: بندهای FATF و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم تصریح به "همکاری قضائی" و حتی "استراد مجرمین" و "مصادره اموال مجرمین" دارد؛ با این تاکید و تصریح، اگر یک دادگاهی در آمریکا یا یک کشور غربی یک سردار نظامی را به دلیل آنچه حمایت از تروریست می‌خواند، مجرم بداند، ما موظف و ملزم خواهیم شد که این فرد را بر اساس یک همکاری قضائی به دادگاهی که این فرد را مجرم خوانده، تحویل بدهیم.


وی گفت: با امضای  action plan  ( برنامه کاری) که به منظور اجرایی شدن بندهای FATF  می باشدو متاسفانه از سوی  آقای طیب‌نیا به نمایندگی از دولت آقای روحانی  امضا شده است و اکنون نیز دولت در قالب لایحه ای قصد قانونی کردن آن ‌را دارد، ما ملزم و متعهد به همکاری قضائی اعم از استرداد مجرم و مصادره اموال مجرمین خواهیم شد؛ با این توصیف اگر یک دادگاه آمریکایی یا غربی فرماندهان و مستشاران نظامی را محکوم کند ما ملزم به تحویل این مقام نظامی خواهیم شد یعنی ملزم به تحویل امثال سردار قاسم سلیمانی به دادگاه‌های غربی.

این استاد دانشگاه با اعلام آمادگی برای مناظره با کسانی که می‌‌گویند FATF تهدیدی برای امنیت نیست، افزود: رسماً اعلام می‌کنم که آمادگی دارم درباره خسارت برجام، تهدیدات FATF  و کنوانسیون مبارزه تامین مالی تروریسم با هرکسی که خلاف اظهارات بنده، ادعای مستند و علمی دارد، مناظره کنم. امیدوارم آقای عراقچی که می‌گوید FATF تهدیدی برای امنیت کشور نیست برای اثبات ادعای‌ خود دعوت به مناظره را بپذیرید.

نبویان همچنین در پاسخ به این ادعا که گفته می‌شود دولت ایران، این کنوانسیون  را بر اساس قوانین و تعاریف خود از تروریزم اجرا خواهد کرد، گفت: خود این کنوانسیون  به این سوال پاسخ داده و در ماده 6 آن تصریح شده است که هیچ‌گونه تفسیر مذهبی، دینی، ملی، سیاسی و ... از مواد این کنوانسیون قابل پذیرش نیست.


 همچنین وی افزود: برخی در توجیه دیگر می‌گویند، کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم ارتباطی با FATF ندارد؛ در حالی که در بند 36 معاهده FATF  آمده است که ایران باید چند کنوانیسیون از جمله کنوانیسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را امضا کند. و همچنین در بند30 Action Plan   ایران ملزم به تصویب این کنوانسیون شده است.دولت به غربی‌ها قول داده که کنوانسیون مبارزه تامین مالی تروریسم را تا تیره ما به تصویب برساند و بر اساس همین قول است که برخی در مجلس شورای اسلامی برای تصویب آن، به جنب و جوش افتاده‌اند.


نماینده سابق مردم تهران درباره توجیه اعتراض و شکایت به تصمیات  این کنوانسیون نیز گفت: شکایت و اعتراض زمانی مورد قبول خواهد بود که اعضا مخالفت نکنند و اگر مثلا کشورهای اسلامی نسبت به اقدام اف ای تی اف، اعتراض کنند و آمریکا مخالفت کند نتیجه‌ای نخواهد داشت و این در حالی است که ما می‌دانیم که آمریکا برای چه هدفی می‌خواهد که ما عضو اف ای تی اف شویم.


نبویان گفت: در صورت تصویب این کنوانسیون، ما به دست خودمان گروه‌های مقاومت را تضعیف و حامیان جریان مقاومت را مجرم خواهیم کرد و بر اساس همین تعهد، ملزم خواهیم بود حامیان جریان مقاومت را به عنوان مجرم، به دادگاه‌های آمریکایی و غربی استرداد کنیم. با این معاهده ما به عمق استراتژیک و منافع ملی و امنیت خودمان ضربه خواهیم زد. آمریکایی‌ها برای افزایش عمیق استراتژیک خود تا خلیج فارس ما آمده‌اند درحالی که از ما می خواهند ما در مرزهای خود محصور باشیم و بدین وسیله راحت تر بتوانند به ملت ایران ضربه وارد کنند.