97/3/13 - 15:34 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 288168
این مستند آنگونه که محمدرضا امامقلی کارگردان آن مطرح کرده، با هدف جلوگیری از "سرقت اعتراضات دیماه 96" ساخته شده است. این کارگردان جوان درباره پروسه تولید این اثر می‌گوید: "10 روز بعد از اعتراضات دی ماه ساخت این اثر آغاز شد، چرا‌که معتقدیم برخی اتفاقات باعث شده بود اعتراضات مردم سرقت شود."
این مستند آنگونه که محمدرضا امامقلی کارگردان آن مطرح کرده، با هدف جلوگیری از "سرقت اعتراضات دیماه 96" ساخته شده است. این کارگردان جوان درباره پروسه تولید این اثر می‌گوید: "10 روز بعد از اعتراضات دی ماه ساخت این اثر آغاز شد، چرا‌که معتقدیم برخی اتفاقات باعث شده بود اعتراضات مردم سرقت شود."

گروه فرهنگ - رجانیوز: مستند "خوره" به عنوان تنها مستند ساخته شده با موضوع اتفاقات دی ماه 96، اردیبهشت ماه امسال با حضور حسن رحیم‌پور ازغدی در دانشگاه صنعتی شریف رونمایی شد. این مستند آنگونه که محمدرضا امامقلی کارگردان آن مطرح کرده، با هدف جلوگیری از "سرقت اعتراضات دیماه 96" ساخته شده است. این کارگردان جوان درباره پروسه تولید این اثر می‌گوید: "10 روز بعد از اعتراضات دی ماه ساخت این اثر آغاز شد، چرا‌که معتقدیم برخی اتفاقات باعث شده بود اعتراضات مردم سرقت شود."

 

به گزارش رجانیوز، مزیت قابل اعتنای این مستند نشان دادن همزمان ماهیت اقتصادی اعتراضات اولیه دیماه 96 و سپس ورود و صحنه گردانی مثلث آمریکا، عربستان و منافقین در آشوب ها است. در "خوره" برای اثبات این دو گزاره از فکت های متعدد هم در زمینه ریشه اقتصادی اعتراضات و هم برنامه ریزی گسترده دشمنان در جهت دهی اعتراضات به آشوب استفاده شده؛ این در حالی است که به گفته کارگردان اثر، "خوره" هیچگونه دسترسی به فیلم های آرشیوی اعتراضات نداشته و صرفا از تصاویری که خود مردم در تجمعات کارگری یا موسسات غیرمجاز مالی ثبت و منتشر کرده اند بهره گرفته است.

 

از جمله موضوعاتی که پس از اعتراضات سال گذشته بسیار به آن دامن زده شده و پیرامون آن بحث و بررسی شد، ماهیت اعتراضات بود. دولت و همچنین شخص رئیس جمهور در این خصوص بسیار تلاش داشتند  تا ریشه اعتراضات را غیراقتصادی معرفی کنند با این حال نظرسنجی هایی که حتی از سوی احزاب حامی دولت نیز صورت گرفته بود، خلاف این ادعا را ثابت کرد. در "خوره"، بر ماهیت اقتصادی اعتراضات سال گذشته به صورتی مستند و مستدل تاکید شده است.

 

نکته دیگر پیرامون اعتراضات دیماه 96 ، نقش دشمن در آن برهه بود. رهبر معظم انقلاب در سخنرانی 19 دی سال گذشته به یک مثلث فعال در آشوب ها اشاره داشته و فرموده بودند: "نقشه، مربوط به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است. چند ماه هم هست که دارند نقشه می‌کشند. اینکه بیاییم در شهرهای کوچک، از شهرهای کوچک شروع کنیم به طرف مرکز بیاییم. پول برای یکی از این دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس است. خب این کارها خرج دارد باید پول بدهند. آمریکایی‌ها که حاضر نیستند پول خرج کنند تا وقتی این‌ها هستند. ضلع سوم پادویی‌اش است، پادویی‌اش هم مربوط به سازمان منافقین بود. سازمان آدمکش منافقین." همین مدعا در مستند "خوره" با ارائه فکت های متعدد از دولت آمریکا، ولیعهد عربستان و نشست های منافقین و هماهنگی این سه ضلع به اثبات می رسد. در این مستند تمامی تحرکات پرشمار سه ضلع مذکور طی ماه های منتهی به دیماه 96 بازخوانی می شود.

 

به نظر می رسد مستند "خوره" با پرداخت مناسب خود به هدفش که جلوگیری از سرقت اعتراضات دیماه 96 بود رسیده و در عین حال راه حل را هم برای جلوگیری از اتفاقات مشابه ارائه داده است. چنانچه کارگردان این مستند در مصاحبه ای گفته است مشکلات اجتماعی موجود در کشور را بیشتر معطوف به مسائل اقتصادی می‌داند و تصریح می‌کند: "قطعا اگر این مشکلات حل شود، دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در کشور نخواهیم بود. در مقابل اگر وضعیت تعطیلی کارخانه‌ها، عدم رسیدگی به معوقات کارگری و ... ادامه پیدا کند و تفکر دولت نیز همچنان مبنی بر این باشد که تنها با مذاکره و جذب سرمایه‌های خارجی می‌توان مسائل اقتصادی را برطرف کرد، جریانی که در دی ماه رخ داد، همچنان ادامه پیدا خواهد کرد."

 

جهت خرید و یا ثبت‌ درخواست اکرانهای عمومی مستند " خوره " به کارگردانی محمدرضا امامقلی ، محصول سفیرفیلم  از این لینک اقدام فرمایید.