هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 25 مرداد 1397
ساعت 23:09
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 خرداد 1397 ساعت 18:30 2018-6-2 18:30:31
شناسه خبر : 288128
روحانی در پیامی به کنگره جهانی زرتشتیان:جهان امروز بیش از گذشته نیازمند آموزه‌های اخلاقی زرتشت
رئیس‌ جمهور در پیامی با تبریک برگزاری یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان، گفت: جهان امروز بیش از گذشته نیازمند آموزه‌های اخلاقی از جمله آموزه‌های زرتشت است.
 
به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی رئیس‌ جمهور در پیامی با تبریک برگزاری یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان، تصریح کرد:  جهان امروز بیش از گذشته نیازمند آموزه‌های اخلاقی از جمله آموزه‌های زرتشت است.
 
متن پیام حسن روحانی به کنگره جهانی زرتشتیان به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
برگزاری یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان را صمیمانه تبریک می‌گویم و برای تمامی شرکت کنندگان ارجمند و دست اندرکاران سخت‌کوش آن آرزوی توفیق دارم. نشست پیروان اشوزرتشت بزرگ که یکتاپرستی را در جهان گسترش داد، مایه مباهات ایرانیان است. ایران زادگاه اشوزرتشت، پیام آور نیکی‌ها و خوبی‌ها و سرزمین نخست زرتشتیان بوده است و حضور مستمر دین زرتشتی در ایران، نقش تاثیرگذاری بر پیروان آیین الهی در گستره فرهنگ و تمدن داشته است. ایرانیان پیرو خداوند یکتا و آیین زرتشت هم یک دین آسمانی است که ریشه‌های آن با اسلام و دیگر ادیان توحیدی محکم و استوار است.
 
جهان امروز بیش از گذشته نیازمند آموزه‌های اخلاقی از جمله آموزه‌های زرتشت است. «گفتار نیک»، «کردارنیک» و «پندارنیک»، آموزه ای است که امروزه جهان باید به آن توجه کند. این آموزه اشاره دارد که رفتار و کردار ما متاثر از پندار ما است و اول باید تفکر و پندار خویش را اصلاح کنیم زیرا فقط با پندارنیک است که می‌توان گفتار و کردار نیک داشت.
 
زرتشت که پیام آور پاکی و راستی است همواره تاکید دارد که باید از پلیدی‌ها و ناپاکی‌ها اجتناب کنیم تا زندگی ما سرشار از خیر و نیکی شود. این آموزه در سراسر تاریخ این سرزمین مورد توجه و تاکید بوده است. به نوعی بنیان و ذات اندیشه و فلسفه ایرانی را فراهم آورده است و همین فلسفه است که بعدا در دیدگاه اندیشمندان مختلف، از سهرودی و بوعلی سینا گرفته تا حافظ و مولانا متجلی شده است. در نتیجه فرهنگ ایرانی با آموزه‌ها و تفکر زرتشتی عجین شده و آیین فتوت و جوانمردی و پاک دلی، از جمله خصوصیات بارز همه ایرانیان از هر قوم و نژادی گشته است. ما باید قدردان این ریشه‌های مشترک باشیم که همه ما را با یکدیگر پیوند می‌بخشد و کردار و رفتار ما را شکل می‌دهد.
 
امیدوارم چنین گردهم‌آیی‌هایی بتواند پیام این دین بزرگ را به همه جهان برساند. در پایان لازم است به همه زرتشتیان جهان به ویژه پارسیان هند درود فرستم و برای همه آنان آرزوی نیک بختی و شادکامی نمایم.


x