هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 12 تير 1399
ساعت 10:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 2 خرداد 1397 ساعت 15:53
چهارشنبه 2 خرداد 1397 15:33 ساعت
2018-5-23 15:53:38
شناسه خبر : 287740

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: در تمامی مذاکرات از جمله مذاکره اخیر ایران موضوع تحریم دانشگاه شریف پیگیری می شود.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: در تمامی مذاکرات از جمله مذاکره اخیر ایران موضوع تحریم دانشگاه شریف پیگیری می شود.
به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، محمود فتوحی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال مهر در خصوص آخرین وضعیت تحریم دانشگاه صنعتی شریف گفت: این دانشگاه متاسفانه همچنان در تحریم باقی مانده است اما این تحریم مربوط به مسائل هسته ای نیست.
 
وی افزود: موضوع تحریم این دانشگاه در حال پیگیری است. این موضوع از سوی وزارت امور خارجه و معاونان آن در تمامی مذاکرات از جمله مذاکرات اخیر ایران دنبال خواهد شد.
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: ما پیگیر هستیم تا از طریق مذاکرات انجام شده این دانشگاه از تحریم ها خارج شود.
 
فتوحی اظهار داشت: این در حالی است که ما با اتحادیه اروپا برنامه های مختلف خود را دنبال می کنیم.
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: اینکه بگوییم این تحریم چه زمانی برداشته می شود مشخص نیست و مربوط به مسائل سیاسی کشور است.
 
دو چالش جدی آموزش عالی
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: در حال حاضر آموزش عالی کشور با دو چالش جدی رو به رو است.
 
فتوحی خاطرنشان کرد: یکی از این چالش ها این است که نهادهای سیاستگذار و حاکمیتی آموزش عالی از تعدد زیادی برخوردارند و همین امر موجب شده اتحاد و اتفاق رای برای آینده در حوزه آموزش عالی وجود نداشته باشد.
 
وی عنوان کرد: این موضوع همچنین سردرگمی هایی را به همراه خواهد داشت، به طور مثال در تولید علم شاخص هایی مانند سرانه مقاله و تجاری سازی علم مورد اهمیت است اما هنوز نتوانسته ایم به دلیل تعدد نهادهای سیاست گذار در این زمینه به یک سیاست واحد دست یابیم.
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف نگاه دستوری و بخشنامه ای به دانشگاه ها را چالش دوم آموزش عالی عنوان کرد و گفت: بدون اینکه به جایگاه و منطقه دانشگاه ها نگاه شود تصمیم گیری ها صورت می گیرد.
 
فتوحی خاطرنشان کرد: در این مصاف دانشگاه ها نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند و توقع این است که دانشگاه ها سطح یک کشور از استقلال بیشتری برخوردار باشند.
 
حل مسائل کشور رسالت دانشگاه شریف است
 
وی با بیان اینکه حل مسائل کشور و اثرگذاری دانشگاه در جامعه رسالت دانشگاه شریف به شمار می رود، گفت: از اواخر سال ۹۳ شورای راهبردی در این دانشگاه تشکیل شد و در این راستا برنامه راهبردی دانشگاه در سال ۹۶ به تصویب هیات امنا رسید.
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: مرکز برنامه ریزی راهبردی و توسعه برنامه دانشگاه نیز تشکیل شد که تمامی این مراکز به دنبال ایجاد دانشگاه سرآمد در آموزش، پژوهش، فناوری و اثربخشی در جامعه هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: در این دانشگاه طرح های نظام برنامه ریزی، نظام بودجه ریزی کل، نظام جامع اطلاعات، جذب منابع از محل خیرین و نظام جامع توسعه فیزیکی دانشگاه شکل گرفته است.
 
اخذ مجوز از شورای اقتصاد برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون دلاری
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: مجوز لازم از شورای اقتصاد برای تامین وام ۱۰۰ میلیون دلاری از بانک توسعه اسلامی اخذ شده است.
 
فتوحی اعلام کرد: برای دریافت این وام دو سال برنامه ریزی کردیم و قرار است این بودجه برای تجهیز آزمایشگاه ها و فعالیت های جدید دانشگاه در حوزه رشته های میان رشته ای مورد استفاده قرار گیرد.
 
وی اظهار داشت: برای دریافت این وام باید نمایندگان بانک توسعه اسلامی از دانشگاه شریف بازدید کنند و پس از آن امیدواریم تا پایان امسال این وام به دانشگاه شریف پرداخت شود.
 
تدوین رشته های میان رشته ای در دانشگاه شریف
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف از ایجاد ۵ برنامه میان رشته ای جدید در این دانشگاه خبر داد و گفت: این رشته ها در حوزه های اقتصاد، انرژی، مدیریت کسب و کار، سیاست گذاری علم و فناوری و بیوانفورماتیک است.
 
فتوحی خاطرنشان کرد: با دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز تفاهم نامه ای منعقد کردیم که قرار است بر اساس این تفاهم نامه رشته های میان رشته ای در زمینه کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی و علوم مرتبط با مغز راه اندازی کنیم.
 
وی اظهار داشت: در مجموع اولویت های دانشگاه صنعتی شریف برای فعالیت در زمینه های انرژی، محیط زیست، آب و سلامت است.
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: برنامه داریم در مهر ماه آینده بتوانیم در رشته های میان رشته ای حوزه پزشکی دانشجو پذیرش کنیم.
 
فتوحی خاطرنشان کرد: از میان ۳ هزار و ۸۰۰ درخواست برای پذیرش عضو هیات علمی در این دانشگاه در مجموع ۸۰ عضو هیات علمی جدید پذیرفته شد.
 
وی تاکید کرد: در دانشگاه به دنبال رشد کیفی فعالیت های انتشاراتی هستیم که در این راستا هسته های پژوهش برنامه محور و گرنت اساتید، حمایت از پژوهشگران پسادکتری و جذب محققان ایرانی خارج از کشور را دنبال می کنیم.
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: این دانشگاه رتبه نخست را در زمینه جذب محققان ایرانی خارج از کشور به خود اختصاص داده است.
 
رشد ۴۰ درصدی قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه شریف
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: در سال ۹۶ قراردادهای ارتباط با صنعت این دانشگاه نسبت به سال ۹۵، ۴۰ درصد رشد داشته است.
 
فتوحی اظهار داشت: برنامه داریم در این زمینه با صنایع بزرگ کشور وارد مذاکره شویم و پروژه های بزرگ را اخذ کنیم تا در این راستا بتوانیم نقش فعال تری در رفع مشکلات کشور داشته باشیم.
 
وی در خصوص انعقاد قراردادهای بین المللی نیز گفت: برنامه دانشگاه این است که در زمینه ارتباط با دانشگاه های بین المللی فعالیت خود را توسعه دهد چرا که پویایی دانشگاه به این امر بستگی دارد.
 
وی عنوان کرد: طی ماه های گذشته هیات هایی از دانشگاه های اروپایی و آسیایی بزرگی از این دانشگاه بازدید کردند و این روند همچنان ادامه دارد.
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: در حال حاضر ۱۰۰ دانشجوی پسادکتری داریم که برنامه داریم در راستای فعالیت های بین المللی تعداد  دانشجویان در این حوزه را توسعه دهیم.
 
فتوحی  تاکید کرد: با وجود آنکه پس از مشکلاتی که آمریکا در خصوص برجام ایجاد کرد اما همچنان بازدید هیات های اروپایی از این دانشگاه ادامه دارد به طوری که طی چند روز گذشته هیات بزرگی از کشور سوئیس از این دانشگاه بازدید کرد.
 
امکان فعالیت برای تمام تفکرات و سلایق سیاسی در دانشگاه شریف
 
وی افزود: بستری را فراهم کردیم که در این دانشگاه تمامی تفکرات و سلایق سیاسی بتوانند فعالیت کنند.
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: در حوزه های فرهنگی اولویت دانشگاه آزادی، آزاداندیشی، آرامش همراه با طراوت و رفتار و اخلاق «شریفی» است.
 
فتوحی عنوان کرد: تشویق فرهنگ نقدپذیری و مدارا بودن و پذیرش اصل خطاپذیری از دیگر اولویت های دانشگاه صنعتی شریف در حوزه فرهنگ است.
 
وی اضافه کرد: این دانشگاه در حال حاضر دارای ۳۱ کانون فرهنگی، ۲۸ انجمن علمی، ۴ تشکل سیاسی، ۵۵ نشریه و یک هیات مذهبی است.
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: در سال گذشته بیش از ۶۰۰ برنامه مختلف فرهنگی، سیاسی و علمی در این دانشگاه برگزار شده است.
 
جزئیات فعالیت عمرانی دانشگاه صنعتی شریف
 
فتوحی در خصوص فعالیت های عمرانی دانشگاه صنعتی شریف گفت: ساختمان کلاس های درس این دانشگاه بیش از ۹۶ درصد رشد فیزیکی داشته که امیدواریم این ساختمان تا پایان امسال راه اندازی شود که ساختمان ابن سینای این دانشگاه پس از جابجایی مقاوم سازی شود.
 
وی خاطرنشان کرد: ساختمان مربوط به دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه ۷۵ درصد رشد فیزیکی داشته که امیدواریم تا اواخر امسال فعالیت عمرانی این دانشکده نیز پایان یابد.
 
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در خصوص ساختمان خوابگاه های این دانشگاه نیز گفت: طی سه سال گذشته ۸۰ درصد ساختمان های خوابگاهی این دانشگاه بازسازی و تعمیر شده اند.
 
فتوحی گفت: آمار دقیقی در خصوص مهاجرت نخبگان از کشور از جمله مهاجرت دانشجویان این دانشگاه به خارج وجود ندارد اما ما تلاش می کنیم دانشجویان خود را به نحوی تربیت کنیم که این افراد در جامعه کارآفرین باشند.
 
وی اضافه کرد: بیش از دو هزار عضو هیات علمی دانشگاه های سراسر کشور یک مقطع تحصیلی خود را در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کرده اند.
 
وی در خصوص پردیس خودگران این دانشگاه نیز گفت: در گذشته ایرانیان مقیم کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل مشکلات نظام وظیفه در پردیس بین المللی کیش این دانشگاه تحصیل کنند اما با رفع این مشکل شاهد تحصیل این دانشجویان در پردیس این دانشگاه هستیم.
 
فتوحی عنوان کرد: پردیس بین المللی کیش دانشگاه های شریف و تهران تنها پردیس هایی هستند که مجوز ارائه دروس به زبان انگلیسی را دارند.