هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 آبان 1397
ساعت 09:57
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 ارديبهشت 1397 ساعت 13:29 2018-5-16 13:29:07
شناسه خبر : 287429
بخشنامه روحانی برای مقابله با دور زدن فیلترینگ همچنان در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد. خبری که توسط آذری جهرمی داده شد. او در این باره اعلام کرده است که این اقدام در راستای دستور دی ماه 96 رئیس جمهور است و می گوید: فراگیر شدن فیلترشکن‌ها تبعات زیادی دارد و به همین دلیل حرکت برای مسدود کردن آنها آغاز شده است.
بخشنامه روحانی برای مقابله با دور زدن فیلترینگ همچنان در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد. خبری که توسط آذری جهرمی داده شد. او در این باره اعلام کرده است که این اقدام در راستای دستور دی ماه 96 رئیس جمهور است و می گوید: فراگیر شدن فیلترشکن‌ها تبعات زیادی دارد و به همین دلیل حرکت برای مسدود کردن آنها آغاز شده است.

گروه سیاسی_رجانیوز: اگرچه روحانی بعد از فیلتر تلگرام اعلام کرده بود که این اقدام مورد تائید دولت نیست، اما حالا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تکمیل پازل مسدود سازی این پیام رسانی خارجی، از لزوم مقابله با فیلتر شکن ها سخن می گوید.

 

به گزارش رجانیوز پیش از این در دی ماه 96 حسن روحانی در بخش نامه ای به وزیر ارتباطات دستور داده بود تا نسبت به ساماندهی فیلتر شکن ها اقدام شود. روحانی در نامه منتشر شده، با صدور دستورالعملی به وزیر ارتباطات، از او خواسته بود تا با دور زدن فیلترینگ مقابله کند.

 

درهمین راستا  «رضا تقی‌پور»، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی نیز به فارس خبر داده بود که رئیس‌جمهور روحانی در یک نامه، به آذری جهرمی درباره برخورد جدی با سایت‌ها و کانال‌های خلاف عفت عمومی، ساماندهی vpnها، برخورد مؤثر با فیلتر شکن‌ها، رفع انحصار از پیام رسان‌های خارجی و حمایت و تقویت پیام رسان‌های داخلی تاکید کرده است.

 

در بند۲ این دستورالعمل که بلافاصله بعد از وقایع دی ماه سال گذشته صادرشده بود وزیر ارتباطات مامور به بستن فیلترشکن ها و vpnها شده بود تا در زمان فیلتر تلگرام امکان استفاده از فیلترشکن وجود نداشته باشد.

 

 

حالا این بار نیز چند هفته بعد از دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران مبنی بر فیلتر تلگرام وزیر ارتباطات دولت روحانی از لزوم مقابله با فیلتر شکن ها سخن می گوید. درهمین راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه بسیاری از فیلترشکن‌ها کاربرد ضدامنیتی دارند و نوعی باج افزار به شمار می‌روند، گفت: فراگیر شدن فیلترشکن‌ها تبعات زیادی دارد و به همین دلیل حرکت برای مسدود کردن آنها آغاز شده است.


به گزارش ایرنا، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران نهم اردیبهشت ماه از صدور دستور قضایی مسدود سازی تلگرام خبر داد و اعلام کرد: فعالیت این پیام رسان در ایران از دهم اردیبهشت ممنوع است.


در همین ارتباط محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز سه شنبه در حاشیه رونمایی از طرح های جدید همراه اول و در جمع خبرنگاران درباره افزایش استفاده از فیلترشکن‌ها پس از مسدودسازی این پیام رسان گفت: یکی از دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ این است که اگر استفاده از برخی نرم افزارهای پیام رسان اثر مخربی داشته باشد، در کنار آن استفاده و فراگیر شدن فیلترشکن‌ها نتایج به مراتب مخرب تر امنیتی دارند.

 

وی افزود: بسیاری از فیلترشکن‌ها خدمات ظاهری خوبی به کاربر ارائه می‌دهند و به همین دلیل استفاده از آنها مورد توجه عده زیادی از مردم است اما بنا به گزارش‌هایی که مراکز معتبر منتشر می‌کنند، این فیلترشکن ها استفاده ضدامنیتی نیز دارند و نوعی باج‌ افزار هستند که به جمع‌آوری اطلاعات مشترک اقدام می‌کنند، بنابراین فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها تبعات بسیار زیادی دارد.


عضو هیات دولت درباره نقش شرکت ارتباطات زیرساخت ایران برای مسدود کردن فیلترشکن‌ها یادآور شد: اقدام این شرکت در چارچوب مصوبه شورای عالی فضای مجازی و با فراگیری و استفاده از فیلترشکن‌ها صورت گرفته و نباید اجازه دهد فضای کشور پر از باج ‌افزار شود و باید جلوی اینها گرفته شود، به همین دلیل حرکت برای مسدود کردن فیلترشکن‌ ها آغاز شده‌است.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از شیوه مسدود کردن تلگرام گفت: توسعه استفاده از فیلترشکن‌ها از اهداف دشمنان به خصوص آمریکا برای براندازی نرم نظام جمهوری اسلامی ایران است. آذری جهرمی به بروز اختلال‌های اینترنتی هم اشاره کرد و افزود: اختلال اینترنتی موضوع بدی است و از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خواسته شده موضوع پیگیری شود، به اپراتورها هم در این باره تذکر داده شده تا رسیدگی کنند و عصر روز دوشنبه نیز جلسه‌ای با حضور اپراتورها برای بررسی این موضوع تشکیل شد.


وزیر ارتباطات تاکید کرد: مسدودسازی فیلترشکن‌‌ها نباید سبب افت کیفیت اینترنت و یا ایجاد مشکلاتی برای کسب و کارها شود.

 

آذری جهرمی امروز نیز در خصوص طرح ساماندهی فیلتر شکن ها در حاشیه جلسه هیئت دولت می گوید: «من اعلام می‌کنم که اقدام جدیدی در خصوص انسداد فیلترشکن‌ها آغاز نشده است، بلکه آنچه که انجام می‌شود همان مجموعه اقداماتی است که از دی ماه سال قبل و بنابر ایجاد شرایط جدید آغاز شده بود».

 


x