97/2/18 - 21:09 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 287061
ما با دوستانمان مشورت کردیم. همه ما در درک خطر ایران یکصدا  هستیم و در عزم مان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای. برای من روشن شده که نمیتوانیم جلوی یک بمب هسته ای ایرانی را در چارچوب این توافق ناقص و پوسیده بگیریم.
ما با دوستانمان مشورت کردیم. همه ما در درک خطر ایران یکصدا هستیم و در عزم مان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای. برای من روشن شده که نمیتوانیم جلوی یک بمب هسته ای ایرانی را در چارچوب این توافق ناقص و پوسیده بگیریم.

گروه بین الملل-رجانیوز: دقایقی پیش اعلام کرد آمریکا از برجام خارج می شود

 

خروج رسمی آمریکا از توافق هسته‌ای

 

رئیس جمهور آمریکا در سخنان خود به شکل رسمی خروج این کشور از برجام را اعلام کرد.

 

به گزارش رجانیوز اصلی‌ترین محورهای سخنرانی ترامپ به شرح زیر است: 

 

- توافق هسته ای باعث برداشته شدن تحریم های فلج کننده علیه ایران شد و رفتارهای ایران در منطقه کنترل نشد
 
- هفته گذشته اسرائیل اسنادی  منتشر کرد که قاطعانه نشان میداد  حکومت ایران به دنبال سلاح هسته ای رفته است
این توافق باعث آرامش نشد و هرگز هم نخواهد شد
 
-  ما با دوستانمان مشورت کردیم. همه ما در درک خطر ایران یکصدا  هستیم و در عزم مان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای. برای من روشن شده که نمیتوانیم جلوی یک بمب هسته ای ایرانی را در چارچوب این توافق ناقص و پوسیده بگیریم.
 
- در نقطه ای که ایالات متحده نهایت اهرم را در دست داشت یک توافق فاجعه بار به ایران دست بالا را داد و مبالغی به ایران داده شد که مایه شرمساری من به عنوان  یک شهروند آمریکاست
 
- یک توافق سازنده همان موقع میتوانست منعقد شود.
 
- سلاح های ایران قابلیت حمل سلاح هسته ای دارند. توافق مانع تلاش های ایران نمیشود.
توافق یا باید بازنویسی ، یا اصلاح می‌شد و من گفتم اگر توافق درست نشود ایالات متحده در توافق نخواهد ماند.
 
- ما با دوستانمان مشورت کردیم. همه ما یکصدا هستیم در درک خطر ایران و در عزم‌مان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای. برای من روشن شده که نمیتوانیم جلوی یک بمب هسته‌ای ایرانی را در چارچوب این توافق ناقص و پوسیده بگیریم.
 
اعلام میکنم ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای خارج خواهد شد.
 

 

 
بعد از آنکه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا خروج این کشور از برجام را اعلام کرد «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته خزانه‌داری آمریکا فرایند ۹۰ و ۱۸۰ روزه کاهش تدریجی فعالیت‌های مرتبط با ایران را آغاز کرده و پس از آن، تحریم‌ها از سر گرفته خواهند شد. 
 
وی گفت تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران به کره شمالی این علامت را خواهد داد که آمریکا توافقات نامناسب را قبول نخواهد کرد.
 
خزانه‌داری آمریکا هم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «همراستا با دستورالعمل رئیس‌جمهور، سازمان‌ها و وزارتخانه‌های آمریکا فرایند کاهش تدریجی آن دسته از فعالیت‌های مرتبط با ایران که با رفع تحریم‌های آمریکا به نحو مندرج در برجام سازگار بودند را آغاز خواهد کرد.»
 
این بیانیه تصریح کرده وزارت خارجه آمریکا، به منظور اجرایی کردن دوره‌های کاهش تدریجی فعالیت‌های مرتبط با ایران امروز معافیت‌های تحریمی مندرج در قوانین آمریکا را تمدید کرده است. 
 
بعد از اجرایی شدن برجام، «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، بندهای مربوط به تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را در چهار قانون آمریکا تعلیق کرد. معافیت‌ از این تحریم‌ها موقت هستند و رئیس‌جمهور آمریکا بایستی در دوره‌های ۱۲۰ و ۱۸۰ روزه آنها را تمدید کند. ترامپ از این ضرب‌الاجل‌ها برای تهدید برجام استفاده کرده است. 
 
ترامپ ۲۲ دی‌ماه سال گذشته علی‌رغم تعلیق تحریم‌های موجود در این چهار قانون تهدید کرد در صورتی که کشورهای اروپایی و نمایندگان کنگره آمریکا برجام را مطابق میل او اصلاح نکنند او در ضرب‌الاجل بعدی که ۱۲۰ روز بعد (۲۲ اردیبهشت‌ماه) فرا می‌رسد کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد کرد. 
 
قانونی که تحریم‌های موجود در آن بایستی روز شنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه تمدید شود، بند ۱۲۴۵ «قانون اختیارات دفاع ملی» (لایحه بودجه دفاعی آمریکا) است. در صورتی که ترامپ تا روز شنبه این تحریم‌ها را تعلیق نکند، روند بازگشت تحریم‌های ذیل این قانون آغاز خواهد شد. 
 
بند ۱۲۴۵ قانون اختیارات دفاع ملی، دولت آمریکا را ملزم به اعمال تحریم علیه موسسات مالی کشورهایی می‌کند که دولت‌های متبوع آنها از کاهش «قابل توجه» خرید نفت خام از ایران خودداری کرده‌ باشند.