هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 00:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 17 ارديبهشت 1397 ساعت 21:55
سه شنبه 18 ارديبهشت 1397 13:54 ساعت
2018-5-7 21:55:39
شناسه خبر : 287013
نگاهی به وضعیت بازار ارز در کشور مشخص می کند که بین گرانی بی سابقه دلار رابطه مستقیمی با تحریم های برداشته نشده برجام دارد؛ در همین رابطه سقوط ارزش ریال ایران در برابر دلار، توجه یکی از برجسته‌رین اقتصاددانان جهان را به خود جلب کرده است.
نگاهی به وضعیت بازار ارز در کشور مشخص می کند که بین گرانی بی سابقه دلار رابطه مستقیمی با تحریم های برداشته نشده برجام دارد؛ در همین رابطه سقوط ارزش ریال ایران در برابر دلار، توجه یکی از برجسته‌رین اقتصاددانان جهان را به خود جلب کرده است.
گروه سیاسی-رجانیوز: تا ساعتی دیگر دونالد ترامپ طبق آنچه که در صفحه شخصی اش در توئیتر آورد قرار است تصمیمش درباره توافق هسته ای را اعلام کند، تصمیمی که گمانه زنی های فراوانی پیرامون آن وجود دارد؛ با این حال کمتر کسی تردید دارد که برجام به پیچیده ترین دوران خود بلکه به بن بست رسیده است، حتی این معنا را می توان در کلام دولتمردان دولت تدبیر و امید پیدا کرد.
 
به گزارش رجانیوز، فارغ از هر تصمیمی که ترامپ درباره فرجام برجام اتخاذ کند، امروز کاملا روشن شده است که برجام نه تنها نتوانست آنطور که حسن روحانی و تیم مذاکره کننده قول می دادند تحریم ها را لغو کند، بلکه این توافقنامه به خاطر برنداشتن تحریم های هسته ای و بانکی به خصوص تحریم "چرخه دلار"اقتصاد کشور را قفل کرده است؛ چرا که همانند قبل از برجام همچنان انتقال درآمدهای کشور از طریق صرافی و انتقال چمدانی صورت می گیرد! مسئله ای که حسن روحانی آغاز این فرایند را بازگشت به زمان قاجار نامید، ولی چندی قبل پس از جهش بی سابقه قیمت ارز اعتراف کرد: "من از سیستم ارز در چهار سال گذشته و سیستم فعلی خشنود نیستم. در چهار سال گذشته، ارز کاغذی را با هواپیما و با مشکل می‌آوردیم و هواپیما را بیمه می‌کردیم. چند کارمند ارزها را با گونی می‌بردند تقسیم می‌کردند بین صرافی‌ها که ما دیگر نمی‌دانستیم چه جوری و چگونه تقسیم می‌کردند."
 
نگاهی به وضعیت بازار ارز در کشور مشخص می کند که بین گرانی بی سابقه دلار با تحریم های برداشته نشده برجام رابطه مستقیمی وجود دارد؛ در همین رابطه سقوط ارزش ریال ایران در برابر دلار، توجه یکی از برجسته‌رین اقتصاددانان جهان را به خود جلب کرده است.
 
استیو هانکه، اقتصاددان دانشگاه جانز هاپکینز و مشاور اقتصادی روسای جمهور چندین کشور، طی یادداشتی در فوربس، به بررسی مشکلات بازار آزاد ارز در ایران پرداخته و تصریح کرده که بذر این مشکلات از زمان شاه کاشته شد و در دوران بعدی به آن‌ها افزوده شد.
 
هانکه نوشت: " ترکیب اقتصاد ذاتا ضعیف وآسیب‌پذیر و تحریم‌های آزاردهنده، یک طوفان تمام‌عیاری را موجب می‌شود. این طوفان، مقدار قابل توجهی از بدبختی تولید می‌کند". بنا بر ادعای این اقتصاددان، "فروپاشی" اخیر ریال در برابر دلار، از تهدید‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، درباره پاره کردن توافق هسته‌ای ناشی شد.
 
هانکه با استفاده از نرخ تبادل ریال و دلار، نرخ تورم ایران را اینگونه تخمین زده: "در حقیقت، نرخ تبادل بازار آزاد، می‌تواند به طرز قابل اعتمادی به یک اندازه‌گیری دقیق از نرخ‌های سراسری تورم تبدیل شود".
 
مؤلفه دیگری که هانکه برای اندازه‌گیری روزانه اوضاع اقتصادی ایران از آن استفاده می‌کند، مقدار تفاوت قیمت دولتی و آزاد ارز است.
 
طبق محاسبه هانکه، مقدار تفاوت قیمت ارز در بازار آزاد و دولتی ۳۴.۵% است که این امر نشان می‌دهد ایرانی‌ها، مایل بودند برای دریافت دلار آمریکایی تقریبا ۳۵% بیشتر پرداخت کرده‌اند.
 
بر اساس ارزیابی هانکه، افزایش اخیر قیمت ارز با تهدیدات برجامی دونالد ترامپ مرتبط بوده است. این اقتصاددان در پایان تصریح می‌کند که برای بررسی وضعیت اقتصادی ایران، هیچ معیاری بهتر از معیار تفاوت قیمت ارز در بازار آزاد و دولتی نیست.