هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 13:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 16 ارديبهشت 1397 ساعت 18:06
يكشنبه 16 ارديبهشت 1397 16:24 ساعت
2018-5-6 18:06:37
شناسه خبر : 286913
رئیس‌جمهور در اجتماع مردم نیشابور با تاکید براینکه با مسدودسازی ما به جایی نمی‌رسیم، گفت: باید پیام‌رسان‌های داخلی خود را تقویت کنیم، اما آیا می‌توان به‌نام تقویت فضای ایرانی، مردم را از ارتباطات و از مشاغل محروم کرد؟ این کار امکان‌پذیر نیست.
رئیس‌جمهور در اجتماع مردم نیشابور با تاکید براینکه با مسدودسازی ما به جایی نمی‌رسیم، گفت: باید پیام‌رسان‌های داخلی خود را تقویت کنیم، اما آیا می‌توان به‌نام تقویت فضای ایرانی، مردم را از ارتباطات و از مشاغل محروم کرد؟ این کار امکان‌پذیر نیست.
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی ظهر امروز پس از ورود به شهرستان نیشابور، در اجتماع مردمی این شهر در ورزشگاه تختی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.
 
گزیده‌ای از سخنرانی روحانی در اجتماع مردم نیشابور به‌شرح ذیل است:‌
 
* ما کشور بسیار بزرگی هستیم. ما روابط بسیار خوبی با همسایگان‌مان داریم،‌ با افغانستان، ترکمنستان و همه اطراف ایران؛ همچنین می‌خواهیم روابط خوبی با دنیا داشته باشیم. ما با هم عهد و پیمان بستیم در سال 96 که به عقب بر نخواهیم گشت و مسیر توسعه و پیشرفت کشور را ادامه خواهیم داد. 
 
* اما عزیزان، مردم فهیم و بزرگوار و عالم نیشابور و مردم ایران،‌ هرکاری ما بخواهیم در این سرزمین انجام بدهیم، باید مردم را قانع کنیم. افکار عمومی مردم را قانع کنیم؛ اگر ما می‌خواهیم به مردم خدمت کنیم،‌ باید راه را برای مردم بزرگ این سرزمین تسهیل کنیم. مردم از ما اجبار را نمی‌پذیرند. مردم ایران آگاه، دانا، انقلابی و هوشیار هستند و به آینده می‌نگرند. کاری نکنیم که در برابر نسل‌های آینده پاسخ قانع‌کننده نداشته باشیم. 
 
* اگر می‌خواهیم در اقتصاد پیشرفت کنیم، در صورتی امکان‌پذیر است که همه با هم باشیم. همفکر باشیم، دولت اگر می‌خواهد در اقتصاد موفق باشد باید راه را برای مردم باز کند. مردم اقتصاد را بهتر از دولتی‌ها اداره خواهند کرد. 
 
* ما در ایران در بخش فولاد امروز یکی از صادرکنندگان به‌نام در سطح جهان هستیم. ما فولاد را امروز به اروپا صادر می‌کنیم.
 
* هرجا ما با هم حرکت کنیم، پیروز خواهیم شد. وعده ما به شما، از روز اول ایجاد اشتغال برای جامعه بود. وعده ما این بوده که جوان‌های ما بتوانند صاحب کار و زندگی شوند. وعده من به شما مردم ایران، اشتغال زنان و جوانان در این سرزمین بود. شما در استان خراسان‌رضوی، در همین سال گذشته 9 میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی داشتید. شما در همه زمینه‌ها، قدرتِ پیشرفت دارید. من از شما ملت ایران، می‌پرسم در دنیای امروز، در شرایط امروز، بدون فضای مجازی می‌توانیم برای جوانان‌مان اشتغال درست کنیم؟ 
 
* یکی از حرکت‌های دولت یازدهم و دوازدهم این بوده که راه ارتباطات مردم و راه کسب و کار از طریق فضای مجازی را باز کند. ما امروز تلاش می‌کنیم اینترنت پرسرعت را به تمام روستاهای ایران برسانیم. البته بعضی‌ها از اینترنت پرسرعت خیلی خوش‌شان نمی‌آید و می گویند "کند" باشد. یک‌جوری که اگر بخواهیم به سایتی دسترسی پیدا کنید باید دقایق فراوان وقت تلف کنید. دنیای امروز دنیای ارتباطات و دنیای سرعت است.
 
* ما اگر می‌خواهیم در ایران فساد از بین برود راه آن اطلاع مردم و جوانان است و بدون شفافیت و اطلاع مردم و حضور جوانان با دادگاه تنها، با پلیس تنها، با نیروی امنیتی تنها، نمی‌توانیم با فساد مبارزه کنیم. مردم باید از همه چیز با‌خبر باشند. باید دولت تمام اطلاعات لازم را در اختیار مردم قرار دهد. وقتی بودجه سال 97 را تقدیم کردیم جوانان نسبت به جزئیات آن اظهارنظر کردند نباید خوشحال باشیم؟ از انتقاد و اظهارنظر ملت و جوانان نباید خوشحال باشیم؟ 
 
* همه باید باور کنیم این کشور از آنِ ملت ایران است. همه باید قبول کنیم، هر اقدامی می‌خواهیم بکنیم، مردم باید همراه ما باشند. فاصله با مردم ما را به جایی نمی‌رساند. ما در دنیای امروز نمی‌توانیم بگوئیم که مردم ما و جوانان ما از اطلاعات بی‌خبر باشند. حق اطلاع، حق شهروندی همه مردم ایران است. 
 
* امروز در ایران بیش از 200 هزار اشتغال در طول همین 1.5 سال گذشته در فضای مجازی ایجاد شده است. امروز حمل و نقل مردم و رفت و آمد مردم در بسیاری از شهرها، نقل و انتقال بارها در بسیار از نقاط کشور، ارتباطات بهداشتی مردم، از طریق فضای مجازی است. با مسدودسازی ما به جایی نمی‌رسیم. با فشار به نسل جوان ما به جایی نمی‌رسیم. البته باید پیام‌رسان‌های داخلی خود را تقویت کنیم و حرف به‌حقی است. ما باید آنچه ایرانی است، حتی در فضای مجازی ما باید آن‌ها را تقویت کنیم اما آیا می‌توان به‌نام تقویت فضای ایرانی، مردم را از ارتباطات و از مشاغل محروم کرد؟ این کار امکان‌پذیر نیست. 
 
* ما باید به سمت قدرت ایران حرکت کنیم. امروز قدرت ایران، در سایه به‌دست آوردن فرصت‌هایی است که اگر امروز آن‌ها را به دست نیاوریم، فردا بسیار دیر شده است. ما در دنیای رقابت با همسایگان هستیم. در دنیای رقابت با شرق و غرب بوده و نیازمند اقتصاد توانمند و قوی هستیم. نیازمند قدرت صنعتی و دانش‌بنیان و اقتصاد دانش‌بنیان هستیم. باید خوداتکا و خودکفا شویم در بسیاری از زمینه‌ها؛ اما آیا می‌توان از ارتباط با دنیا خود را محروم کنیم؟
 
* شما بدانید در دنیای امروز با انزوا و جدایی از جهان نمی‌توانیم به همه آرزوهای خود دست پیدا کنیم حتی اگر می‌خواهیم فرهنگ اسلامی و فرهنگ اهل‌بیت(ع) را به افکار عمومی جهان صادر کنید، چگونه می خواهید انجام دهید. ما تعامل سازنده با جهان را می‌خواهیم اما زیر بار زور و حرف‌های غیرمنطقی از طرف هر قدرتی و ابرقدرتی باشد نخواهیم رفت. 
 
* برجام به‌عنوان یک قرارداد بین‌المللی که به‌عنوان مظهر قدرت دیپلماسی ملت بزرگ ایران است،‌ قابل تغییر نخواهد بود. آن‌هایی که فکر می‌کنند با زور و فشار و تهدید می‌توانند ملت بزرگ ایران را تسلیم کنند اشتباه می‌کنند. ما در مقاطع مختلف در برابر حرف زور دیگران ایستاده‌ایم و امروز هم خواهیم ایستاد. 
 
*ما به دنیا بارها گفته‌ایم به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم. به‌دلیل اخلاق‌مان، فتوای رهبری و دین‌مان به‌دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیستیم. نگویید ما جلوی ایران را می‌خواهیم بگیریم؛ شما نمی‌توانید بگیرید آن چه جلوی ما را گرفته اخلاق و ایمان و اسلام ماست. اگر ما سلاح هسته‌ای نمی‌سازیم به‌خاطر احکام دین مبین اسلام و فتوای اندیشمندان و فرهیختگان و رهبر دینی ما هست نه اینکه چون شما فشار آوردید یا می‌خواهید فشار وارد کنید اما تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای را نگه خواهیم داشت.
 
* ما به‌دنبال تهدید جهان و تهدید منطقه نیستیم. شما هم بدانید، نمی‌توانید ملت ایران را تهدید کنید. مردم ما هشت سال در دفاع مقدس ایستادند. ما در مسیر منطقیم. در مسیر استدلال هستیم اما اگر می‌خواهیم در سیاست، سیاست خارجی، اقتصاد و خودکفایی موفق شویم، امروز، روزِ وحدت، اتحاد، همبستگی و برادری همه ماست. سخنان را به‌صورت منطقی و بیان آشکار بگوییم. سلیقه‌های مختلف را ما می‌پذیریم. اعتقادات مختلف را می‌پذیریم. به همه مذاهب احترام می‌کنیم. به همه گویش‌ها و زبان‌ها افتخار می‌کنیم. اما افتخار اصلی ما اسلام و ایران است. 
 
* ما در مسیر ایستادگی و قدرت ملی و تحول و پیشرفت دست به دست هم این مسیر را ادامه خواهیم داد. ما باید با مردم‌مان صمیمانه، دوستانه، برادرانه و با منطق و با استدلال آن‌ها را در یک مسئله‌ای اگر می‌خواهیم، قانع کنیم.
 
* دولت دوازدهم در برابر انواع فشارها ایستادگی خواهد کرد. عهدی که با شما بستیم به آن وفادار خواهیم بود. اگر گفتیم مسیر پیشرفت برای کشور، این مسیر را ادامه خواهیم داد. منطق ما روشن است. ما می‌خواهیم مردم‌مان در رنج نباشند و در رفاه باشند. دین ما، دینِ منطق و دین آسان است که هم دنیا دارد هم آخرت. بنابراین در مسیر پیشرفت و آبادانی کشور حرکت خواهیم کرد.
 
* امسال سالی است که از لحاظ بارندگی به‌خاطر کمبود باران و خشکسالی باید همدیگر را در فصل تابستان کمک کنیم. به منابع آبی کمک کنیم. باید مسیر کشاورزی را متحول کنیم.
 
*‌ مسیر امروز ما مسیر رونق اقتصادی و اشتغال برای جوانان است. اگر می‌خواهیم مسیر ما پیشرفت کشور باشد، پس گفتمان‌مان را اقتصادی کنیم. با شعار اقتصادی مسائل ما حل نخواهد شد اما با گفتمان اقتصادی، می‌توانیم مسائل و مشکلات کشور را حل کنیم. گفتمان تحول صنعتی، تحول کشاورزی، تحول اقتصادی در این کشور باشد، حتما می‌توانیم در این مسیر پیروز شویم.