هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 19 تير 1399
ساعت 06:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 16 ارديبهشت 1397 ساعت 17:28
يكشنبه 16 ارديبهشت 1397 17:26 ساعت
2018-5-6 17:28:51
شناسه خبر : 286903
گنبدهای شیشه‌ای به عنوان یک عنصر بصری جذاب با کاربردی مناسب در هنر معماری جای خود را بازکرده‌اند و مانند یک نگین زیبا و درخشان از جلوه گری زیادی برخوردار هستند.

استین گلاس  که با نام معرق شیشه‌ای نیز شناخته می‌شود در حقیقت یک اثر هنری است که با شیشه شکل می‌گیرد. این طراحی ریشه در فرهنگ غرب دارد و پیشینه آن به دوره گوتیگ که متعلق به کشورهای فرانسه و آلمان است باز می‌گردد.

 

در دوران گوتیک هنری به نام تیفانی وجود داشته که در حال حاضر در معماری نوین از آن با نام استین گلاس(Stained Glass) استفاده می‌شود. این شیشه های تزئینی تنها اندکی با طراحی تیفاتی متفاوت است و با اعمال تغییراتی در این هنر به وجود آمده است.

 

 

استین گلاس به عنوان هنری خاص و منحصر به فرد به ابزاری جهت طراحی‌های دکوراتیو فضاهای داخلی و بیرونی ساختمان‌ها تبدیل شده است. این هنر را می‌توانید در طراحی گنبدهای شیشه‌ای در فضاهای مذهبی، ساختمان‌های اداری، ساختمان‌های مسکونی و.. مشاهده کنید که به عنوان یک روشنایی یا نورگیر متفاوت طراحی شده­اند و فضایی زیبا و نورانی را به وجود آورده­اند.

 

طراحی گنبد شیشه‌ای استین گلس بعد از این که اندازه­گیری‌های دقیق جهت ساخت آن در محل پروژه انجام شد صورت می‌پذیرد. رنگ‌بندی این گنبد و ساخت آن نیز طبق اولویت‌های بنای مدنظر و نوع رنگ آن تعیین می‌شود.

 

طراحی و ساخت گنبد شیشه‌ای توسط افراد خبره و در کارگاه‌های تخصصی انجام می‌شود و برش‌های شیشه‌های رنگی بر اساس طرح انتخابی و نوع اتصال آن‌ها ایجاد می‌شوند. در نهایت پس از اتمام برشکاری خم کاری گنبد شیشه‌ای با رعایت اصول حرفه‌ای صورت می‌پذیرد.

 

پس از مونتاژ اولیه قطعات طراحی شده گنبدهای شیشه‌ای به محل پروژه منتقل می‌شوند و در فریم اولیه جاسازی و آب بندی می‌گردند.

 

 

 

نوع اتصال قطعات طراحی شده و انجام خم کاری شکل ظاهری و فرم گنبد بر اساس شیبی که از قبل در نظر گرفته شده است با رعایت اصول ایمنی انجام می‌شود. به گونه‌ای که ماندگاری، اطمینان و نفوذ ناپذیری گنبد قابل تضمین خواهد بود.

 

درخشش رنگ‌هایی که از بازتاب نور درون گنبدهای شیشه‌ای به وجود می­آید فضای هیجان انگیزی را در زیر گنبد به وجود می‌آورد که هر بیننده‌ای را خیره می‌کند! به گونه‌ای که فردی که زیر گنبد است تصور می‌کند در دنیایی از رنگ و نور غرق شده است و احساس متفاوتی را تجربه می‌کند!

 

 

تا هر اندازه طراحی‌ شیشه‌های رنگی با ظرافت و دقت بیشتری انجام شود گنبد شیشه‌ای جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتر به نظر می‌رسد. علاوه بر زیبایی و جذابیت گنبد باید ساخت آن با رعایت اصول اولیه صورت بپذیرد به گونه‌ای که به جز نور هیچ گونه آلودگی مانند گرد و خاک و آب باران از درون گنبد به زیر سقف راه پیدا نکند.

 

هیچ محدودیتی در رنگ بندی شیشه‌های گنبد وجود ندارد و بنا بر طرح اولیه می‌توانید رنگ‌های تیره و روشن را در کنار هم قرار دهید تا جلوه گری گنبد بیشتر شود.

متخصصان کمپانی کاژه پروژه‌های متعددی را با بهترین طراحی در نقاط مختلف کشور ارائه کرده‌اند و به عنوان اولین تولید کننده تخصصی گنبدهای شیشه‌ای توانسته‌اند موفقیت‌های بسیاری را در این عرصه به دست بیاورند!