هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 1 ارديبهشت 1398
ساعت 23:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 16 بهمن 1388 ساعت 15:44 2010-2-5 15:44:50
شناسه خبر : 28686
بعضي مي‌گويند اگر در همان 18 تير با كساني كه مقصر بودند، برخورد شده بود، ماجرا‌ي بعد از انتخابات امسال را نداشتيم، البته استدلال طرف مقابل اين است كه ما با بخشش و عطوفت خود با آنها اتمام حجت كرديم، بلكه آنها به خود برگردند اما آنها همان كار و نيت را اين بار در ابعاد بزرگتر ادامه دادند

همايش "در سايه سار آفتاب" با موضوع تبيين شخصيت مقام معظم رهبري فرصتی بود تا علی اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل از ناگفته های خود بگوید و باب بحث های مختلف را پیش بکشد.

به گزارش رجانیوز ولایتی که در هشتمين دوره اردوي آموزشي تشكيلاتي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل در مشهد مقدس سخن می گفت، از مهلت دادن نظام به کسانی سخن به میان آورد که 18 تیر را آفریدند. کسانی که با وجود مدارای نظام راه به صلاح نبردند و مشی هنجارشکن خود ادامه دادند و بعضا حتی به انگلیس و آمریکا پناه بردند.

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل همچنین از اینکه بین تقي‌زاده و ميرزا‌حسين‌خان سپهسالار و فرهاد ميرزاي معتمد و ديگران كه به انگليس يا روس وابسته بودند با افرادي كه امروز به انگليس يا آمريكا مي‌روند و از آنها مواجب مي‌گيرند و عليه جمهوري اسلامي صحبت مي‌كنند فرقي وجود ندارد، سخن گفت. مشروح سخنان او در پی می آید:

* بايد كارنامه درخشان 20ساله رهبري تبيين شود

دکتر ولایتی با تذكر اين نكته كه توصيف كار مهم رهبري طي اين 20 سال، يك كار شخصي نيست و تبيين مصداق عملي حاكميت ولايت فقيه در يك كشور اسلامي، در اين آشفته بازار سياسي جهان امروز است، گفت: طرح اين مسئله ابتدا توسط امام(ره)، تحت عنوان حكومت اسلامي يا ولايت فقيه، شايد براي اكثريت عامه مردم مسلمان چه شيعه و چه سني يك امر تازه‌اي بود، ضمن اينكه در حوزه‌هاي علميه موضوع ولايت فقيه، موضوع مورد بحثي بود‌ كه در طول تاريخ تشيع همواره مورد گفتگو بود و تقريبا همه علماي شيعه به نسبت‌هاي مختلف به اين امر معتقدند كه پس از غيبت امام معصوم، مسلمين به حال خويش رها نشده‌اند و اين دليل عقلي هم دارد.

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل با انحرافي دانستن اين سخنان كه "در زمان غيبت امام، هر حكومتي كه تشكيل شود، حكومت جور است " و "هر چه فساد در دنيا بيشتر شود، ما به ظهور نزديكتر مي‌شويم "، خاطرنشان كرد: معناي عملي اين حرف آن است كه پس از غيبت امام (ع) عملاً اسلام تعطيل است و در حقيقت ترويج فساد است و اين با اسلامي كه مدعي كمال و خاتميت و تامين كننده سعادت دنيا و آخرت در همه زمان‌ها و مكان‌هاست، مغاير است؛ اسلام مهمترين امر كه امر حكومت بر مسلمان‌هاست را تعطيل نمي‌كند و براي اينكه در ظهور آن حضرت تعجيل كنيم، عقل هم حكم مي‌كند كه مسلمان‌ها داراي تكليفي باشند.

ولايتي با اشاره به مجموعه حركت‌هاي بيداري اسلامي در 200 سال اخير، گفت: حركت‌هاي آزادي بخش و اسلامي كه تعدادشان در جهان اسلام و تاريخ ايران كم نيست، هيچ كدامشان به نتايج مطلوب و نهايي نرسيدند يا اگر رسيدند زود ساكت شدند يا ابتر ماندند، اما در مورد انقلاب اسلامي چيزي كه در عمل مفيد فايده واقع شده و اهداف ملت ايران و اهداف ملت‌هاي مسلمان را به عنوان جهان اسلام برآورده كرده و 30 سال در آن استقامت كرده و پيش رفته، موضوع حاكميت فقيه يا اصل ولايت فقيه است.

وي با اشاره به پيروزي انقلاب در بهمن ماه 57 به يادآور شد: اين انقلاب، اين تحول، ريشه‌هايش در تاريخ 1400 ساله اسلام و تشيع است، بنابراين اين انقلاب از اسلام شروع شد و جلوتر كه آمد، كار آمدتر شد، با تجربه‌تر شد، سرد و گرم كشيده‌تر شد، شكست‌هاي قبلي موجب تجربه شد و از نتايج آن استفاده كردند و اين شد كه انقلاب اسلامي به ثمر رسيد و بر زمين نماند و بعد از رحلت امام(ره) ادامه يافت و به بركت ادامه راه امام توسط خلف صالح امام، توانست اين راه به بهترين نحو ادامه دهد.

* كساني كه عمق قدرت و نفوذ ايران را درك نمي‌كنند از وضعيت دنياي معاصر بي اطلاعند

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل حساسيت جايگاه‌ ايران از نظر جغرافيايي و قدرت تاثير‌گذاري در عرصه ‌بين‌المللي را از ويژگي‌‌هاي حكومت ايران برشمرد و گفت: كساني كه عمق قدرت و نفوذ ايران را درك نمي‌كنند، دليلش بي اطلاعي از وضعيت دنياي معاصر و طبيعت حكومت و مشكلاتي كه بر سر هر حكومتي به طور عام و بر سر راه جمهوري اسلامي به طور خاص وجود دارد، است، يعني دنيا و تاريخ را نمي‌شناسد.

ولايتي اضافه كرد: به عنوان مثال به همسايگان خود نگاه كنيم، به افغانستان و عراق جمهوري‌هاي آسياي مركزي و قفقاز و جزيرة‌العرب و ... نگاه كنيم؛ ببينيم كه اين كشورها ثبات دارند؟ هيچ مشكلي ندارند؟ توانسته‌اند سر پاي خودشان باشند؟ توانسته‌اند از مرزهاي خودشان دفاع كنند؟ كشور بزرگي مثل چين با اين عظمت و امكانات، تقريبا داراي يك پنجم جمعيت جهان است، به لحاظ وسعت تقريبا سومين كشور هم ارز كاناداست، به لحاظ سرعت پيشرفت اقتصادي حرف اول را مي‌زند و يكي از 5 كشور صاحب حق وتو و صاحب تكنولوژي هسته‌اي است، اما با اين حال مي‌بينيد كه از اطراف توسط آمريكايي‌ها محاصره شده و دائما تحت فشار است.

وي با يادآوري هجمه‌هاي دشمنان انقلاب در طي سي سال گذشته افزود: آنها اطراف ما را با نيروهاي ناتو پر كرده‌اند، ولي كشور ما با وجود محاصره اقتصادي، نظامي، امنيتي، اطلاعاتي، هجوم نرم و اينترنتي كه اكنون خيلي روي آن سرمايه‌گذاري مي‌شود؛ توانسته انتخابات برگزار كند، بر دموكراسي پايبند باشد، بر اسلام پايبند باشد و به دفاع از نهضت‌هاي آزادي بخش بپردازد.

وزير اسبق امورخارجه با اشاره به سخن رهبر مقاومت اسلامي لبنان مبني بر اينكه "اگر تعرض به ايران شود ما اسرائيل را برجاي نمي‌گذاريم "، گفت: مبارزان لبنان و فلسطين، مبارزان سابق عراق كه امروز در حاكميتند، متحدين و همسنگران ايران در خاورميانه و در مرزهاي ايران هستند و اين نقش بسيار موثر منطقه‌اي جمهوري اسلامي است كه در اين هرم، حاكم است و در راس آن ولي فقيه است.

ولايتي با بيان اينكه اگر بخواهيم يك جمع‌بندي درباره رهبري كنوني جمهوري اسلامي حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي داشته باشيم، هيچ نيازي نيست كه در ابتدا وارد جزئيات شويم، افزود: بايد ببينيم كه آنچه كه از امام به عنوان ميراث سنگين و بسيار حساس ايشان به جا مانده بود، اين ميراث حفظ شده و يا علاوه بر اينكه حفظ شده به پيش رفته و اگر اين به پيش رفته باشد، نشان از عملكرد درست مقام معظم رهبري است و اين كليت مسئله است.

وي ادامه داد: اينطور نيست كه بگوييم در هر جاي تاريخ هر جامعه اسلامي كه رخ دهد، هيچ اشكالي در آن به وجود نمي‌آيد و همه چنين مطلق است چراكه همه گروه‌هايي كه در مقابل علي (ع) ايستادند، مسلمان بودند؛ جنگ جمل، حنين، صفين و خوارج با مسلمانان‌ها بود و اين خوارج كه دائماً قرآن مي‌خواندند و پيشاني‌هايشان از عبادت پينه بسته بود، آنقدر جنايت كردند كه روي جلادان تاريخ را سفيد كردند، بنابراين در عمل ما مطلق‌گرايي نداريم بلكه حتماً مشكلات موجود است.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تأكيد كرد: حضرت نوح (ع) طبق قرآن كريم950 سال پيغمبري كرد، اما تعداد كساني كه ايمان آورده بودند، همه در يك كشتي سوار شده بودند و اينطور نيست كه ما فكر كنيم دعوت پيامبران منتشر شد، همه مسلمان مي‌شوند و اگر شوند، همه مردم آنطور كه بايد مانند سلمان فارسي نمي‌شوند، پس اگر اشكالاتي در حكومت بوده به معناي نفي حكومت نيست.

ولايتي درباره ويژگي‌هاي رهبري رهبر معظم انقلاب با طرح اين پرسش كه در طي اين بيست سال دستاوردهايمان چه بوده است؟ به حوزه علم اشاره و تصريح كرد: هر آنچه در حوزه علم به دست آورديم در مقايسه با ادوار گذشته چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب بي‌نظير است؛ تعداد مقالات ثبت شده در منابع بين‌المللي در طي چند سال اخير حداقل سه برابر شده و بر اساس آماري كه توسط مجامع بين‌المللي منتشر شده، ايران سريع‌‌ترين رشد را در مقالات مورد قبول در مجامع بين‌المللي داشته است.

* ايران امروز جزو ده كشور داراي فناوري ساخت سفينه و ارسال آن به فضا است

وي با اشاره به حوزه فناوري خاطرنشان كرد: اقداماتي كه در هوافضا صورت گرفته، ايران را عضو ده كشور داراي فناوري ساخت سفينه و ارسال آن به فضا كرده و همچنين عضو 10_12 كشوري هستيم كه داراي تكنولوژي موشك‌هاي پيشرفته بالستيك هستند.

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل ايران را نوزدهمين كشور داري تكنولوژي هسته‌اي در دنيا دانست و افزود: به لحاظ تعداد دانشجويان هم از لحاظ كميت و هم كيفيت رشد پيدا كرده‌ايم، در حالي كه قبل از انقلاب حدود يك دهم تعداد كنوني را دارا بوديم.

ولايتي با بيان اينكه توليدات و بالا بودن ثروت عمومي و تأمين عدالت و ... نشان از رشد كشور دارد، به تدبير مقام معظم رهبري در حوزه‌هاي مختلف بويژه حوزه علم اشاره كرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب درجلسات گوناگون به عناوين مختلف درباره جنبش نهضت نرم‌افزاري صحبت كرده‌اند.

وي تشويق مقام معظم رهبري به علم و نهضت نرم‌افزاري و ملاقات ايشان با كساني كه نوآوري در حوزه صنعت و فن‌آوري دارند را نشان‌دهنده رغبت و اهتمام ايشان به حوزه علم دانست و گفت: در حوزه ملي يعني آن چيزي كه به آن هويت ايراني مي‌گوييم، نقش ايشان در تقويت زبان فارسي و حمايت از آن و همچنين تشويق براي تبديل كلمات لاتين به فارسي و به كار نبردن كلمات بيگانه نقش بسيار مؤثري است.

اين كارشناس مسايل سياسي درباره نقش رهبر معظم انقلاب در حوزه حمايت از نهضت‌هاي آزادي بخش خاطرنشان كرد: ايشان در دوران رياست جمهوري و بعد از آن در دوران رهبري نقش درجه اول و موثرترين نقش را در تقويت حركت‌هاي اسلامي در ساير كشورها داشته‌اند و بدون ترديد آنچه امروز به عنوان حزب‌ا... در لبنان است و مقاومت اسلامي را در جنوب لبنان تشكيل داده و نوك پيكان مقاومت اعراب و مسلمانان در برابر صهيونيست هاست، دست پرورده مقام معظم رهبري است. چه‌آنكه ايشان نقش اساسي در تاسيس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق در زماني كه مبارزين عراق در ايران تبعيد بودند، داشته و در حمايت از حماس و جنبش اسلامي نيز چه در زمان رياست جمهوري و چه در زمان رهبري ايشان نقش اساسي را داشته‌اند.

ولايتي افزود: در ايجاد وحدت بين موازين افغاني تا تشكيل حزب وحدت اسلامي و وحدت بين شيعه و سني و شكل‌دهي جهاد افغانستان تا پيروزي آنها بر شوروي سابق كه يك علت از سقوط شوروي همين مجاهدين افغاني بودند، بنده در ايران هيچ رجل سياسي را نمي‌شناسم كه به اندازه مقام معظم رهبري اهتمام و تلاش عملي داشته باشد.

وي همچنين با بيان اينكه امروزه اگر ايران در سطح بين‌المللي به عنوان يك قدرت منطقه مطرح بوده و يكي از قدرت‌هاي تاثيرگذار در عرصه بين‌المللي است، بخش اعظم آن به بركت نفوذش در جهان اسلام است، تأكيد كرد: هيچ رجل سياسي در كشور از ابتداي انقلاب تا به حال به اندازه رهبر معظم انقلاب نقش اساسي در تربيت و تقويت اين حركت‌هايي كه امروز در جهان اسلام اهداف اسلامي را به نتيجه رسانده و مهمترين مانع سلطه آمريكا در خاورميانه هستند، نداشته است.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با تأكيد بر اينكه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي موجب احياي عزت شيعه شده و اين به دنبال كاري بود كه امام كرد، خاطرنشان كرد:‌ ميراث سنگين امام(ره) بر دوش حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به خوبي حمل شد و ايران در گذشته به اندازه 20 سالي كه از عمر ولايت ايشان مي‌گذرد، در منطقه نفوذ نداشته است.

ولايتي با اشاره به اظهارات برخي افراد كه سعي مي‌كنند درجه ناسيوناليستيشان را بالا نشان دهند و مي‌گويند ما در ايران خودمان نياز داريم و براي چه به خارجي‌ها كمك مي‌كنيم، گفت: ما در مقابل از اين افراد سوال مي‌كنيم كه آيا آمريكايي‌ها، انگليسي‌ها، ژاپني‌ها، چيني‌ها، روس‌ها و ديگر كشورها از مرز‌هاي خودشان بيرون نمي‌آيند؟ آيا سعي نمي‌كنند در بين كشور‌ها‌ي ديگر يك دوست يا متحد و يا پايگاهي پيدا كنند.

وي افزود: زماني كه از آمريكايي‌ها مي‌پرسند چرا ناوگان شما در خليج فارس تقويت مي‌شود، مي‌گويند ناوگان ما در خليج فارس از منافع آمريكا حمايت مي‌كند. انگليسي‌ها نيز با تمام مشكلاتي كه در مسائل اقتصادي دارند، در كشور‌ها‌ي ديگر نيرو مستقر مي‌كنند. اما براي چه اين كار را مي‌كنند؟ پاسخ يك كلمه است و آن كلمه كلمه‌اي شكافته شده است و هر كس به آن در طول تاريخ عمل كرده موفق شده است.

اين كارشناس مسايل تاريخي با ذكر فرمايشي از اميرالمومنين علي (ع) مبني بر اينكه "مردمي ذليل نشوند مگر اينكه در خانه خود نشستند و دشمن به سراغ آنها آمد "، تصريح كرد: يعني اگر ما در داخل مرز‌هايمان باشيم و بنشينيم، دشمن همان‌طور كه اكنون هم مي‌بينيم اطرافمان نيرو مي‌چيند و در اين صورت حتماً موضعمان در دفاع از منافع ملي‌مان ضعيف‌تر مي‌شود، اما اگر در لبنان حضور معنوي بسياري داشته باشيم، متحدين ما در لبنان هم از مواضع خودشان در لبنان دفاع مي‌كنند و هم سنگر ما در بيرون از مرزها هستند، لذا اين نوع حركت كارايي خودش را موقعي نشان مي‌دهد كه تهديد‌ها عليه ما شدت مي‌گيرد.

ولايتي نقش مقام معظم رهبري در ايجاد وحدت بين مسلمانان جهان و شيعه و سني را نقش بسيار اساسي توصيف كرد و اظهار داشت: مگر مي‌شود در مقابل تحريك بيگانگان در ايجاد تفرقه بين شيعه و سني مقاومت كرد، جز اينكه از طريق عاقلانه حركت كنيم؟ مگر نمي‌بينيد كه وابستگان بيگانه در كشور پاكستان بعضي از عوام را تحريك مي‌كنند. در كشور پاكستان يا افغانستان يا بعضي جاهاي ديگر يا در سعودي كه بالاخره نقش اساسي در اين تحريف‌ها دارند، اين‌ها اين شعار را مي‌دهند كه شيعه مثلاً كافر است يا فلان مفتي وابسته فتوا مي‌دهد كه مثلاً شيعه از اسلام خارج است.

وي با تأكيد بر اينكه اگر تلاش‌ها، تدابير و حمايت‌هاي مقام معظم رهبري نبود آن وقت معلوم مي‌شد كه چگونه از درون جهان اسلام عليه ما معاند مي ‌ساختند، يادآور شد: مگر نشد كه اول انقلاب يك كشور اسلامي را عليه ما بسيج كردند و يكي از طولاني‌ترين جنگ‌هاي تاريخ معاصر را بر ما تحميل كردند.

وزير اسبق امورخارجه اضافه كرد: عراق يك كشور اسلامي است، ولي تبليغ كردند كه ايرانيان مجوسند و به جهان غرب طمع دارند، صدام نيز در جاهاي مختلف بيان مي‌كرد كه من از كل جهان عرب دفاع مي‌كنم و يا اينكه ايراني كه انقلاب كرده انقلاب اسلامي نيست، بلكه انقلاب ايراني‌ها است و اين‌ها دنباله‌هاي مثلا زرتشتي‌هاي گذشته هستند و با اعراب و مسلمان‌ها سر نا‌سازگاري دارند.

ولايتي همچنين تأكيد كرد: اگر اين تمهيدات زير‌بنايي نباشد، امكان اينكه انسان بتواند در جامعه اسلامي بين امت اسلامي سرفراز زندگي كند و پرچم‌دار احياي اسلام در جهان امروز باشد، وجود ندارد، اما امروزه به بركت تدبير امام و رهبري ايران بخواهد يا نخواهد پرچم‌دار احياي اسلام و بيداري اسلامي در كل دنياست و دشمنان ما به اين اقرار دارند و دوستان ما هم اين را قبول دارند و اين نشد مگر در سايه اين تدابير نظري و عملي كه ايشان در اين سال‌ها داشتند.

* با تدبير رهبر معظم انقلاب سفر حج از سر گرفته شد

وي با اشاره به درگيري سال 66 حج و بسته شدن حج به روي ايران، يادآور شد: بهمن سال 67 خدمت امام رسيدم و گزارشات مذاكرات ايران و عراق را دادم، امام فرمودند يك كاري براي حج بكنيد، ما كه نمي‌توانيم حج نرويم. بالاخره تلاش‌هايي كه كرديم نشد تا اوايل رهبري مقام معظم رهبري، ايشان ما را خواستند و فرمودند كه يك كاري كنيد و اين را پيگيري كردند و بالاخره با تدابيري كه شد حج برقرار شد، در حاليكه از موضع غرب تصور كنيد كه اگر اين ادامه پيدا مي‌كرد و بهانه به دست دشمنان ما مي‌داد، مي‌گفتند اينها به حج معتقد نيستند و به همين دليل حج نمي‌آيند.
مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل با يادآوري اتفاقاتي كه در زمان رهبري رهبر معظم انقلاب رخ داد، اضافه كرد: در زمان رهبري ايشان اتفاقاتي افتاد كه وضعيت ما را در دنيا و منطقه بسيارمشكل تر كرد؛ فروپاشي شوروي، حمله آمريكا به عراق، حمله آمريكا به افغانستان در همين زمان به راه افتاد.

ولايتي با اشاره به فروپاشي شوروي و تبديل آن به 15 كشور خاطرنشان كرد:‌ در آسياي مركزي و قفقاز تعدادي كشور تشكيل شد و كشورهاي مختلف دنيا به خصوص غربي‌ها براي نفوذ در اين كشورها مسابقه مي‌دادند، روسيه به جا مانده از شوروي نيز تلاش مي‌كرد تا جاي خود را در آنجا حفظ كند.

وي افزود: درگيري بين آذربايجان و ارمنستان، درگيري بين معارضين تاجيك و دولت تاجيكستان، درگيري بين تاجيكستان و ازبكستان، تأسيس پايگاه‌هاي نظامي آمريكا در شمال ما ايران و حضور آمريكايي‌ها در درياي خزر در همين زمان اتفاق افتاد.

* اگر جنگ در كنار صدام و مقابل آمريكا به رهبري تحميل ميشد معلوم نبود الان چه وضيعتي داشتيم

وزير اسبق امور خارجه يادآور شد: آمريكايي‌ها كه به عراق حمله كردند، عده‌اي در مجلس سوم كه بعضاً امروز باعث مشكلاتي در كشور شدند، از بنده كه وزير خارجه بودم مي‌خواستند اعلام كنيم آمريكا به خاك ما تجاوز كرده و ما برويم كنار صدام حسين. اين‌ها آن زمان صدام حسين را خالد‌بن‌وليد ناميدند و گفتند آمريكايي‌ها با پاي خودشان به خليج فارس آمدند و ما بايد با عراق متحد شويم و جهت جنگ را عوض كنيم و جهت دشمن خودمان را از حكومت صدام به سمت حكومت سعودي ببريم و با آمريكايي‌ها در خليج فارس وارد جنگ شويم و گزارش‌هايي را مي‌آورند.

ولايتي با بيان اينكه همان‌هايي كه در مجلس ششم اكثريت را در دست داشتند، در مجلس سوم هم در اكثريت بودند، اما در اين زمان موضع‌گيري‌شان درست عكس مجلس ششم بود و تلاش مي‌كردند كه دولت و رهبري را سوق دهند به سمتي كه ما در كنار عراق با آمريكايي‌ها بجنگيم، تأكيد كرد: اما تدبير مقام معظم رهبري مانع از اين شد كه ما وارد جنگي شويم كه حتماً شكست‌مان در آن قطعي بود و هيچ پاسخي نداشتيم به ملتمان براي تاريخ آينده بدهيم كه چرا ما سري را كه درد نمي‌كرد، دستمال بستيم و در كنار كسي قرار گرفتيم كه هيچ اعتمادي به او نيست و به مدت 8 سال به ما حمله كرد.

وي ادامه داد: در اين صورت هرچه ما تأسيسات داشتيم، در كنار تاسيسات عراق با هواپيماهاي آن‌ها بمباران مي‌شد و هر چه از اول انقلاب بافته بوديم، پنبه مي‌شد به دليل يك اشتباه استراتژيك كه مي‌خواستند همان مجلس سومي‌ها به رهبري تحميل كنند و ايشان با درايت جلوي فشار آن‌ها ايستادند.

ولايتي افزود: من رفتم در مجلس و نشستم كه بعضي افراد بيايند و گزارش بدهند و در آن جا به اثبات برسانند كه بعضي از هواپيماها و موشك‌هاي آمريكايي كه مي‌خواستند به بغداد بزنند، به نوعي از گوشه خاك ايران به بغداد رفته و در نتيجه به خاك ما تجاوز شده، پس وقتش است كه وارد جنگ با آمريكا شويم.

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل با بيان اينكه تدبير حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مانع از اين شد كه ايران در يك جنگ ناخواسته كه هيچ توجيهي ندارد، منهدم شود، گفت: صدام حسين در دنيا متهم بود به اينكه بمب شيميايي مصرف كرده و سلاح‌هاي كشتار جمعي دارد و حدود 16 يا 15 قطعنامه در سازمان ملل عليه او تصويب شده و همه زمينه‌هاي بين‌المللي توسط حكومت بوش براي حمله به عراق فراهم شده بود و بيشتر از 42 كشور در حمله عراق شركت كرده بودند؛ در چنين معركه‌اي آن عده‌؛ همان عده‌اي كه مي‌شناسيد و عرض كردم و متوجه شديد كه چه گروهي را عرض مي‌كنم، اصرار داشتند براي اينكه دولت اعلام كند كه آمريكايي‌ها به خاك ما تجاوز كرده، پس ما هم بايد در كنار صدام وارد جنگ با آمريكا شويم.

* در 18تير دولت بعنوان اپوزيسيون و ضد حاكميت عمل مي‌كرد

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به ماجراي 18 تير سال يادآور شد: مقدمه اين ماجرا اين بود كه روزنامه سلام به كانون ضد حاكميت تبديل شده بود و دولت نيز به عنوان يك اپوزيسيون و ضد حاكميت عمل مي‌كرد. روزنامه سلام را بر اساس قانون مطبوعات بستند، تظاهراتي در كوي دانشگاه صورت گرفت؛ بعد آمدند در دانشگاه تهران متحصن شدند، وزارت علوم در آن زمان براي اين متحصنين كه بهانه اصلي‌شان بسته شدن روزنامه سلام بود از دانشگاه علم و صنعت غذا درست مي‌كرد و به دانشگاه تهران مي‌آورد. همين‌ افراد به خيابان‌ها آمدند و بالاخره عده‌اي هم به‌آن ها پيوستند؛ عده‌اي كه كارشان اين بود كه اگر پول به آنها مي‌دادند هر‌چه سر راهشان مي‌ديدند، آتش مي‌زدند. تظاهرات شروع شد و ادامه پيدا كرد؛ از جلوي دانشگاه به سمت خيابان جمهوري آمدند و قصدشان اين بود كه از خيابان جمهوري بيايند تا دفتر رهبري برسند.

ولايتي با تأكيد بر اينكه اينها ضد حاكميت و مرتبط با دولت بودند، تصريح كرد:‌ بالاخره دخالت دبير‌خانه شوراي امنيت و سپاه در آن زمان موجب شد اين‌ها برگردند و بعد يكي از اينها كه دستگير شده بود و الان در آمريكا است و با ضد انقلاب همكاري مي‌كند، در زندان گفت كه معاون وزارت كشور فرماندهي ما را بر عهده داشت و با تلفن‌هاي همراه با هم در ارتباط بوديم، گفته بودند كه ما برويم به سمت دفتر رهبري و آن زماني كه تهديد به مقابله شد، دوباره همان معاون وزارت كشور گفت برگرديد. يعني مركز سازمان‌دهي عليه حاكميت در وزارت كشور بود.

* بسياري از سردمداران 18تير امروز از طريق رسانه‌هاي بيگانه عليه نظام و اسلام حرف مي‌زنند

وي به خنثي شدن ماجراي 18 تير بوسيله حضور مردم و راهپيمايي آنها در 23 تير‌ماه كه ابعاد گسترده‌اي داشت اشاره كرد و با بيان اينكه تدبير بسيار حكيمانه‌اي مي‌‌خواهد كه با چنين توطئه‌هايي كه يك سرش در خارج است مقابله كرد، گفت: بسياري از كساني كه سردمدار اين كارها بودند، الان در خارج و با بيگانگان مرتبط هستند و از طريق رسانه‌هاي آنها عليه نظام، مقدسات نظام و شيعه حرف مي‌زنند و معلوم مي‌شود كه اين‌‌ها مخالفتشان با اسلام است و علتش نيز وابستگي و نفي شخصي است.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه كنار زده ‌شده‌هاي زمان امام راحل بعد از امام و در پي اين جريانات با هم متحد شدند، اظهار داشت: زماني امام فرمودند كه من به نخست وزيري بازرگان، رياست جمهوري بني صدر و قائم مقامي آقاي منتظري راضي نبودم؛ اينها در اين سال‌ها همه با هم جمع شدند؛ نهضت آزادي‌ها، كساني كه در دفتر آقاي منتظري بودند و ديگران، منافقين و سلطنت‌طلب‌ها‌ همه با هم جمع شدند و دوباره اتفاقات قبل را با هم ايجاد كردند.

* تقي زاده ها و ميرزا‌حسين‌خان سپهسالارها امروز به انگليس يا آمريكا مي‌روند و از آنها مواجب مي‌گيرند

ولايتي ادامه داد: اينها تا زماني كه در قدرت هستند حرفي ندارند، اما اگر كنار بروند، به هر قيمتي دست و پا مي‌زنند تا بر سر قدرت بمانند.

وي با اشاره به اينكه ما از اين افراد در تاريخ معاصر‌مان فراوان داريم، يادآور شد: در زماني كه كشور مبتلا به حكومت قاجار و پهلوي بود، بسياري از رجال سياسي كشور وابسته به خارج و زمينه‌ساز نفوذ خارجي‌ها در كشور بودند و امروز هم شما مي‌بينيد بسياري از كساني كه به نوعي مورد طرد حكومت قرار گرفتند، در پناه خارجي‌ها قرار گرفتند، حال بين تقي‌زاده و ميرزا‌حسين‌خان سپهسالار و فرهاد ميرزاي معتمد و ديگران كه به انگليس يا روس وابسته بودند با افرادي كه امروز به انگليس يا آمريكا مي‌روند و از آنها مواجب مي‌گيرند و هر آنچه آنها بخواهند از رسانه‌هاي آنها عليه ايران و حاكميت جمهوري اسلامي بيان مي‌كنند چه فرقي وجود دارد.

مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل افزود: اينكه در مقابل چنين مجموعه‌اي، نظام حفظ شده، از مشخصات اصلي يك حاكميت مدبرانه است و اگر در حوزه‌هاي ديگر حاكميت دقت كنيد، مي‌بينيد كه هر جايي كه دولت‌ها انگي داشتند، رهبر معظم انقلاب توانسته با هدايت تا آن جايي كه ميسر بوده، آن‌ را برطرف كند و اگر دولت‌ها به حال خود رها شده بودند، معلوم نبود كه كار انقلاب به اينجا برسد كه ملاحظه مي‌كنيد.

*فتنه اخير بزرگ‌ترين نمونه از موانع استمرار حاكميت جمهوري اسلامي بود

ولايتي فتنه اخير را بزرگ‌ترين نمونه از موارد مشكل استمرار حاكميت جمهوري اسلامي كه با لطف الهي و تدبير مقام معظم رهبري خنثي شد، عنوان كرد و گفت: در اواخر مجلس ششم دو نفر از سران قوا نامه نوشتند به مقام معظم رهبري كه انتخابات مجلس هفتم عقب بيفتد، اما ايشان محكم ايستادند و گفتند سر همان تاريخ كه وزارت كشور و شوراي نگهبان اعلام كردند بايد اين انتخابات برگزار شود و استدلال هم اين بود كه اگر اين كار رويه شود و انتخابات انجام نشود، عملاً جمهوري اسلامي بدون قوه مقننه مي‌شد و اين يعني سست شدن يكي از پايه‌هاي جمهوريت نظام و اتفاقا آن‌هايي كه نامه نوشتند كساني بودند كه معمولاً در حرف‌هايشان بر تكيه به جمهوري نظام تأكيد مي‌كردند.

وي با بيان اينكه در انتخابات اخير عده‌اي گفتند انتخابات بايد ابطال شود، اضافه كرد: بعضي گفتند تقلب شده اما مقام معظم رهبري اجازه دادن شوراي نگهبان مهلت دريافت شكايات را تمديد كند و تمديد هم شد، اجازه هم دادند كه شوراي نگهبان عده‌اي را انتخاب كند تا صندوق‌ها را بشمارند، 6 نفر انتخاب شدند و بنده هم يكي از آن‌ها بودم. تماس گرفته شد با بعضي از كانديدا‌ها كه شما هر جايي را كه فكر مي‌كنيد تقلب شده مشخص كنيد، نماينده‌هاي شما و اين 6 نفر و از وزارت كشور و شوراي نگهبان هم مي‌آيند، دوربين‌هاي تلويزيوني هم زنده پخش كنند، اما حاضر نشدند اين كار را كنند و بعداً گفتند كه منظورمان اين است كه مقدمات انتخابات جوري بود كه جهت راي‌گيري را عوض كرد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينكه چگونه مي‌شود در انتخاباتي كه اين همه ناظر، معتمدين محل، وزارت كشور و شوراي نگهبان وجود دارند، تقلب اتفاق بيفتد؟ تأكيد كرد: از طرفي اين ناظرين همان افرادي بودند كه در انتخابات قبلي هم بودند و اگر اين انتخابات ابطال است، پس بايد انتخابات قبلي هم ابطال شود.

ولايتي همچنين تصريح كرد: كانديدا‌ها نيز در صندوق‌ها نماينده داشتند، پس چه گونه هيچ موردي از تقلب گزارش نشد و در مصاحبه‌اي كه صدا و سيما از نما‌ينده‌هاي كانديدا‌ها گرفت، همه انتخابات را تاييد كردند و مشكلي را بيان نكردند؟

وي ادامه داد: آقاي ابوترابي كه از جمله اين 6 نفر بود، با يكي از اين كانديدا‌ها تماس گرفت و گفت شما كه مي‌گوييد ابطال كنيم، اگر ابطال شود، دوباره همين وزارت كشور و شوراي نگهبان بايد انتخابات را اجرا كنند، اما آن آقا گفته بود بايد يك عده‌اي ديگر به عنوان ناظر انتخاب شوند، اين به اين معني است كه اين حكومت را كنار گذاشته و حكومتي ديگر را روي كار بياورند، چرا‌كه اين‌ها اركان نظام هستند و اگر كسي در اركان نظام شك كند، يعني در خود نظام شك كرده است.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام خطاب به افرادي كه خواستار ابطال انتخابات شده‌ بودند، گفت: حالا فرض كنيم انتخابات ابطال شد و در انتخابات بعدي گروهي ديگر پيروز شوند، آيا اين حق را به گروه اول مي‌دهيد كه خواستار ابطال مجدد انتخابات باشند؟ اگر اين حق را نمي‌دهيد، پس چه طور فقط اين حق را براي خود مي‌خواهيد و اگر اين حق را مي‌دهيد كه اين روند همينگونه ادامه پيدا مي‌كند و ديگر هيچ دولتي روي كار نمي‌ماند و كشوري باقي نمي‌ماند، به همين دليل مقام معظم رهبري با قاطعيت در نماز جمعه 29 خرداد فرمودند ابطال انتخابات ممكن نيست و هركس اعتراض دارد از مسير قانوني اقدام كند.

ولايتي در پايان اظهار داشت: اين تدابير باعث شد تا كار تمام شود، اما بعضي مي‌گويند اگر در همان 18 تير با كساني كه مقصر بودند، برخورد شده بود، ماجرا‌ي بعد از انتخابات امسال را نداشتيم، البته استدلال طرف مقابل اين است كه ما با بخشش و عطوفت خود با آنها اتمام حجت كرديم، بلكه آنها به خود برگردند اما آنها همان كار و نيت را اين بار در ابعاد بزرگتر ادامه دادند و حالا بعد از اينكه حاميان خارجي اينها شكست خوردند و از اين داخلي‌هايي كه دانسته يا ندانسته آب به آسياب دشمن ريختند، نااميد شدند، كم كم كوس رسوايي اين نوع ارتباطات را بر سر بازارهاي سياست دنيا مي‌زنند.