هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 13 شهريور 1398
ساعت 05:01
به روز شده در :
پنجشنبه 13 ارديبهشت 1397 ساعت 22:35 2018-5-3 22:35:32
شناسه خبر : 286791
در حالی که کمتر از نه روز دیگر از موعد اعلام نظر دونالد ترامپ درباره برجام باقی مانده است مشاور رئیس جمهور به تئوریزه کردن «برجام منطقه ای»  پرداخت تا اظهارات نسنجیده و خلاف امنیت ملی محمدجواد ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا را تکمیل کرده باشد.
در حالی که کمتر از نه روز دیگر از موعد اعلام نظر دونالد ترامپ درباره برجام باقی مانده است مشاور رئیس جمهور به تئوریزه کردن «برجام منطقه ای» پرداخت تا اظهارات نسنجیده و خلاف امنیت ملی محمدجواد ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا را تکمیل کرده باشد.

گروه سیاسی-رجانیوز: در حالی که کمتر از نه روز دیگر از موعد اعلام نظر دونالد ترامپ درباره برجام باقی مانده است مشاور رئیس جمهور به تئوریزه کردن «برجام منطقه ای»  پرداخت تا  علاوه بر تکمیل اظهارات نسنجیده و خلاف امنیت ملی محمدجواد ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا، مشخص شود علیرغم لفاظی های رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده علیه ترامپ مبنی براینکه نه مذاکره ای مجدد درباره برجام صورت خواهد پذیرفت نه چیزی به برجام اضافه خواهد شد، در نهایت این فشارهای رئیس جمهور آمریکا است که کارسازتر واقع می شود!

 

به گزارش رجانیوز، حسام الدین آشنا که غالبا موضع گیری هایش فراتر از جایگاه حقیقی وی بازتاب دارد  و به نوعی  زبان پنهان دولت به شمار می رود پس از نمایش مضحک دوشنبه شب بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تحت عنوان "ایران دروغ می گوید" که مدعی بود چندهزار مدرک معتبر از تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی در اختیار دارد، طی یک رشته توییت  به بهانه نقد ادعاهای نتانیاهو ، به نسخه پیچی  راهبرد "برجام منطقه ای" پرداخت. "مشاور ویژه" حسن روحانی با بزرگنمایی شوی تلویزیونی نتانیاهو نوشت: تصادفی نبود که نتانیاهو در این مصاحبه تلاش کرد که به استناد سند سازی های خود نتیجه بگیرد که ایران برخلاف آن چه که برجام بر آن ابتنا یافته صلح طلب و عقلانی نیست. آشنا در ادامه نتیجه گیری کرد: «دقیقا از همین جا می توان به رابطه میان برجام و نابرجام یعنی منطقه پی برد. پایان دادن به جنگهای خانگی و ورود به عرصه صلح سازی و بازسازی که به آستانه آن نایل شده از دید اسراییل همان دستاورد برجامی (یعنی توان رفتار عقلانی در یک سطح فرا ملی) را به شکل دیگر تکرار می کند!» 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرافکنی مشاور رئیس جمهور در حالی رخ می دهد که نمایش مسخره نتانیاهو  نه تنها مورد استقبال حامیان غربی اش قرار نگرفت که حتی در سرزمین های اشغالی هم با بی اعتنایی مواجه گشت ، به عنوان نمونه نشریه اکونومیست در همین زمینه نوشت: نتانیاهو هیچ مدرکی از نقض توافق هسته ای توسط ایران ارائه نکرد؛ هاآرتص اسرائیل هم با تمسخر نتانیاهو نوشت: آنچه نتانیاهو نشان داد مدرک جرم نبود بلکه عکسی از مدرک جرم مربوط به سالها پیش بود!

 

 

 

 

نکته قابل تامل در این میان آنجا است که زمینه سازی حسام الدین آشنا برای برجام منطقه ای درست پس از سفر ماکرون رئیس جمهور فرانسه به آمریکا صورت می گیرد که دستاورد سفر ماکرون ارائه طرحی برای تکمیل برجام موسوم به "طرح چهار ستونی" بود که یکی از ستون هایش حضور موثر جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا را نشانه رفته است که ظاهرا گویا مشاور حسن روحانی  عملیات پی ریزی آن را آغاز کرده است! ماکرون در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ترامپ گفته بودلازم است ما چهار حوزه را [در خصوص ایران] پوشش دهیم. اولین آن، جلوگیری از هر گونه فعالیت‌های هسته‌ای ایران تا سال 2025 است. این مسئله به لطف برجام ممکن شد. دومین آن اطمینان یافتن از این است که در درازمدت، ایران هیچ فعالیت هسته‌ای نخواهد داشت. سومی که مسئله‌ای بنیادی است این است که بتوانیم به فعالیت‌های ایران در زمینه موشک‌های بالستیک خاتمه دهیم. چهارمین آن فراهم کردن شرایط برای رسیدن به راه حلی سیاسی جهت مهار ایران در منطقه، یعنی در یمن، در سوریه، در عراق و در لبنان است. در این موضوعات دیدگاه ما عوض نشده است. من همیشه گفته‌ام لازم است چارچوبی پیدا کنیم تا بتوانیم با کمک همدیگر و طرف‌های منطقه و سران ایران به دنبال یافتن توافق باشیم.»

 

 

تاسف بارتر اینکه مواضع حسام الدین آشنا به فاصله کوتاهی پس از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران صورت پذیرفته است که  گفته های آقای آشنا کاملا در تعارض کامل با مواضع بارها اعلام شده رهبر انقلاب درباره حضور منطقه ای ایران قرار دارد؛ حضرت آیت الله خامنه ای دهم اردیبهشت ماه در دیدار با جمعی از کارگران فرمودند: «آمریکایی‌ها بایستی از منطقه‌ی غرب آسیا بیرون بروند؛ آن ‌که باید پایش قطع بشود از اینجا آمریکا است، نه جمهوری اسلامی. جمهوری اسلامی خود ما هستیم، ما اهل اینجاییم، خلیج فارس خانه‌ی ما است، غرب آسیا خانه‌ی ما است، اینجا خانه‌ی ما است؛ شما بیگانه‌اید، شما از راه دور آمده‌اید، شما اهداف خباثت‌آمیز دارید، شما میخواهید فتنه ایجاد کنید، شما باید بروید. و بدانید آمریکایی‌ها و بقیّه‌ی کسانی که مثل آنها هستند از این منطقه پایشان قطع خواهد شد.»

 

گفتنی است پیش از این محمد جواد ظریف  طی اظهاراتی عجیب و نسنجیده در شورای روابط خارجی آمریکا با پذیرش ایجاد بی‌ثباتی در منطقه توسط ایران، پیشنهاد برجام منطقه‌ای را مطرح کرده است! ظریف اظهار داشته است: «من درباره منطقه‌مان حرف می‌زنم. نه ایران و نه عربستان نمی‌توانند هژمون –قدرت غالب- منطقه باشند. این یک حقیقت است. ما نیاز داریم که این حقیقت را بفهمیم و به آن احترام بگذاریم، هرچند که پذیرش آن می‌تواند دردآور باشد. بگذارید طوری بگویم که به هیچکدام برنخورد: ما نیاز به یک منطقه قوی داریم نه به یک قوی‌ترین در منطقه. در تلاشی برای قدرتمندترین شدن در منطقه، یکدیگر را در منطقه نادیده گرفتیم و اینطور ما منطقه را نابود کرده‌ایم».

 

حسام الدین آشنا بازی با واژگان را خوب فراگرفته است که تضعیف کشور و  دو دستی سپردن منطقه به آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی، داعش، جبهه النصره و ... از سوی ایران را دستاورد برجامی یعنی توان رفتار عقلانی در یک سطح فرا ملی می نامد، آنهم برجامی که حامیان پروپاقرصش از همفکران آشنا، یکی یکی به خسارات محض آن اعتراف می کنند و می گویند برجام آش دهان سوزی نبود! اکنون حسام الدین آشنا را باید از آخرین نفرات باقیمانده حلقه مدافعان برجام دانست.