هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 24 مرداد 1397
ساعت 00:25
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 10 ارديبهشت 1397 ساعت 15:39 2018-4-30 15:39:14
شناسه خبر : 286683

«میگِل ماریو دیاس-کانِل برمودِس» (Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdez) روز پنج‌شنبه ۱۹ آوریل ۲۰۱۸ از سوی نهمین پارلمان قدرت مردمی کوبا به عنوان رئیس‌جمهور و رئیس شورای وزیران این جزیره انتخاب شد.

یک سال پس از پیروزی انقلاب کوبا و در روزهایی که "فیدل کاسترو" و یارانش در حال ملی‌سازی صنایع کشورشان و کوتاه کردن دست آمریکا از این جزیره بودند، در ۲۰ آوریل ۱۹۶۰ در شهر "پلاستاس" در استان "ویا کلارا" میگل به دنیا آمد. مادرش "آیدا برمودس" معلم، و پدرش "میگل" کارگر یک کارخانه  در سانتاکلارا بود.

در سال ۱۹۸۲ مدرک لیسانس مهندسی برق از دانشگاه مرکزی "لاس بیاس مارتا ابرئو" دریافت می‌کند و سه سال بعد، یعنی در سال ۱۹۸۵ به عضویت نیروهای مسلح انقلابی کوبا در می‌آید و در واحد نظامی ۳۸۷۵ مشغول کار می‌شود.

دیاس-کانل که سابقه تدریس در دانشگاه را نیز در کارنامه خود دارد، در سال ۱۹۸۷ عضو شورای رهبری «اتحادیه جوانان کمونیست کوبا» بوده است.

او پس از انجام یک ماموریت بین‌المللی در نیکاراگوئه، در سال ۱۹۸۹ در جایگاه دبیر اول اتحادیه جوانان کمونیست در استان "ویا کلارا" و دبیر دوم این اتحادیه در سطح کشور قرار می‌گیرد.

میگل در سال  ۱۹۹۳به عضویت «حزب کمونیست کوبا» در می‌آید و سپس به عنوان دبیر اول این حزب در استان "ویا کلارا" انتخاب می‌شود. در سال ۲۰۰۳ نیز همین مسوولیت را در استان "اولگین" عهده‌دار می‌شود و عملکرد قابل قبولی را از خود به نمایش می‌گذارد.

وی در  ماه می سال ۲۰۰۹ به عنوان وزیر آموزش عالی کوبا انتخاب می‌شود و طرح‌های انتقال نظام جدید آموزشی این کشور را به اجرا می‌گذارد.

«میگل دیاس کانل» در سال ۲۰۱۲ مسوولیت جانشینی شورای وزیران در دولت کوبا را بر عهده می‌گیرد و  یک سال بعد، در ۲۴ فوریه ۲۰۱۳ به عنوان «معاون اول رئیس‌جمهور کوبا» معرفی می‌شود.

وی دارای دو فرزند پسر از "مارتا" همسر اول خود است و همسر دوم وی، "کوئستا پراسا"، استاد دانشگاه است.x