هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مرداد 1398
ساعت 12:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 3 ارديبهشت 1397 ساعت 13:00 2018-4-23 13:00:41
شناسه خبر : 286386

نوشتن مقاله علمی برای دانشگاه شاید برایتان بسیار چالش برانگیز باشد و زمان زیادی برای به پایان رساندن آن نیاز داشته باشید. در این نوشته به شما می‌آموزیم که چگونه یک مقاله علمی را از ابتدا با تحقیق و دانلود رایگان مقاله شروع می‌کنید تا انتها پیش بروید.

 

 

 موضوع مقاله علمی خود را پیدا کنید

در شروع باید تحقیقات کافی انجام دهید. برای این کار ابتدا باید موضوع کلی که در ابتدا انتخاب کرده اید را تا می‌توانید با جزییات بیشتر تشریح کنید. با دانلود کتاب و یا دانلود رایگان مقاله از سایت های مختلفی مانند ایران پیپر می‌توانید به جدیدترین عنوان مقالات و کتاب های منتشر شده در دنیا دسترسی داشته باشید تا پژوهش خود را آغاز نمایید. همچنین اگر قصد خرید کتاب از آمازون را دارید سایت بوک رالی به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

منابع بدست آمده را درون کامپیوتر خود در یک پوشه ذخیره کنید تا در زمان ارجاع دادن در مقاله براحتی بدون آشفتگی این کار را انجام دهید و براحتی متن مقاله خود را بنویسید.

 

مشورت با اساتید و نویسندگان دیگر

خب بعد از انتخاب عنوان مقاله شما باید سوالات پژوهش خود را تعریف کنید و متوجه شوید که به دنبال چه چیزی در موضوع انتخابی خود هستید و یا به دنبال یافتن چه الگو یا مدلی هستید؟ برای اینکه بتوانید بهترین سوالات را درباره موضوع خود مطرح کنید بهتر است با استادهایی که در زمینه شما مقاله نوشته اند ایمیل زده و از آنها درباره سوال تحقیق خود سوال کنید و راهنمایی بخواهید، همچنین ایمیل زدن و یا تماس گرفتن با نویسندگان مقالاتی که در مرحله قبلی جمع آوری کرده اید به گسترش ارتباطات شما و بهبود موضوع مقاله شما کمک خواهد کرد.

یک موضوع خوب، با چند سوال خوب براحتی مطرح می‌شود و می‌توان جدید و نو بودن موضوع را تشخیص داد.

طرح کلی مقاله علمی خود را بنویسید

برای نظم دادن به افکارتان باید طرح کلی مقاله علمی خود را پیاده سازی کنید. نگران شکل مقاله خود نباشید، به مرور در دفعات مختلف آن را بهبود خواهید داد.

سعی کنید فرمت مقاله خود را آماده کنید و موارد مورد نیاز آن را تکمیل کنید. نیازی نیست تمامی مقاله ابتدا آماده گردد و سپس نوشته شود. شما عنوان های اصلی مقاله را بنویسید و سعی کنید هر قسمت را به مرور زمان تکمیل کنید و برای هر بخش زمانی را در نظر بگیرید.

 

 

مقاله علمی خود را تکمیل کنید

در این مرحله بعد از اینکه فرمت کلی مقاله خود را آماده کردید وقت آن رسیده است که از ابتدا شروع کنید و مقاله خود را تکمیل کنید. از مقدمه شروع و سعی کنی به گونه ای بنویسید که توجه خواننده مقاله را به خود جلب کنید و بنویسید که مقاله شما درباره چه چیزی هست. با دانلود رایگان مقاله از سایت های معتبر علمی نظیر ایران پیپر می‌توانید مقالات دیگر محققان را دانلود کنید و ببینید که چگونه مقدمه را نوشته اند و حتما در مقدمه سعی کنید عنوان مقاله خود را توضیح دهید و با طرح ایده خود پاراگراف اول مقدمه را به پایان برسانید.

 

بدنه اصلی مقاله را بنویسید

تمام موفقیت مقاله علمی شما در بخش اصلی مقاله دیده خواهد شد. روش تحقیق علمی به متدهای مختلفی برای موضوعات و رشته های مختلف علمی وجود دارد. بنابر رشته علمی خود باید روش تحقیق مناسب خود را انتخاب کنید و بیاموزید که چگونه باید تحقیق را در آن پیش برده تا به نتایج مقاله برسید. برای متوجه شدن این موضوع با استاد دانشگاهی خود و یا از دانشجویان سال های بالاتر که تجربه نوشتن و چاپ مقاله را داشته اند، مشاوره بگیرید.

نتیجه گیری مهم ترین بخش مقاله علمی

بعد از ماه ها جمع آوری اطلاعات و تحقیق و بررسی آنچه از مقاله شما جامعه علمی را تحت تاثیر قرار خواهد داد نتیجه گیری علمی شما خواهد بود. برای این کار حتما باید روش تحقیق شما مورد تایید داوران مقالات علمی قرار بگیرد و نتایج به طور واضح دغدغه شما برای شروع مقاله را پاسخ داده باشد و به درستی نتایج به نمایش درآمده باشند.

 

 

مقاله اول شما به پختگی مقاله دهم نیست

شاید با خود فکر کنید که نمی توانید مانند دیگر نویسندگانی که در مجلات معتبر و برتر دنیا مقالات خود را چاپ می‌کنند بنویسید. خب اشکالی ندارد. هیچ پرنده ای پرواز را با پرواز کردن شروع نکرده است. پس شما هم لازم دارید که ابتدا مقاله ای بنویسید که مجلات داخلی و حتی کنفرانسی مورد تایید قرار دهند و کم کم متوجه نقاط ضعف و قوت کار خود خواهید شد.

مقالات علمی مزایای زیادی در مسیر زندگی و شغلی شما خواهند داشت

یادتان نرود که مقالات علمی کمک زیادی در راستای رسیدن به اهداف شما خواهند کرد، از دریافت امتیازهای مختلف شغلی گرفته تا کسری خدمت سربازی و حتی ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی نیاز به چاپ مقالات علمی دارید. برای اینکه در این کار متبحر شوید با دانلود رایگان مقاله شروع کنید و سعی کنید اولین مقاله خود را زودتر بنویسید.