هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 فروردين 1397 ساعت 17:23 2018-4-10 17:23:07
شناسه خبر : 285935
عمدتا گلایه از آنکه برخی مفاد برجام عملا ضربه سنگین به صنعت هسته‌ای کشور وارد کرده است که اگر صرفا به ابعاد دیپلماتیک آن تکیه نمیشد، میتوانستیم بخش خوبی از معایب فعلی این توافقنامه را نداشته باشیم. اینجای کار مرا یاد گلایه رهبرانقلاب از تیم هسته ای درباره عجله در توافق می‌اندازد اما چه سود «کاین آب رفته باز نیاید به جوی خویش».
عمدتا گلایه از آنکه برخی مفاد برجام عملا ضربه سنگین به صنعت هسته‌ای کشور وارد کرده است که اگر صرفا به ابعاد دیپلماتیک آن تکیه نمیشد، میتوانستیم بخش خوبی از معایب فعلی این توافقنامه را نداشته باشیم. اینجای کار مرا یاد گلایه رهبرانقلاب از تیم هسته ای درباره عجله در توافق می‌اندازد اما چه سود «کاین آب رفته باز نیاید به جوی خویش».

مصطفی عیوضی-رجانیوز: قطار جلسات «دولت در سایه» اینبار به یک ایستگاه مهم رسید.دکتر پیرانی، همسر شهید مهندس داریوش رضایی‌نژاد و سرکار خانم کرمی، همسر شهید دکتر علی‌محمدی از شهدای صنعت هسته ای نیز میهمانان ویژه این جلسه هستند. به دفتر دکتر که میرفتم پرسیدم آیا آرمیتا هم می‌آید؟ که پاسخ منفی بود؛ آرمیتا عصر ها کلاس زبان دارد.

 

به گزارش رجانیوز، عصر یکشنبه هفته جاری نشستی به‌ مناسبت روز ملی فناوری هسته‌ای (20فروردین) با حضور تعدادی از دانشمندان هسته‌ای و خانواده شهدای این صنعت در دفتر دکتر جلیلی برگزار شد.

 

 

جلیلی خود مسئول سابق مذاکرات هسته‌ای و تقریبا بزرگترین منتقد برجام و دکتر فریدون عباسی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی و شهید زنده‌ امروز -که از ترور نافرجام آذر 89 جان سالم به در برد- به عنوان دبیر جلسه بسم الله را میگویند و دکتر عباسی در ابتدای کار به معرفی حاضرین میپردازد.

 

جلسه از این قرار است که حاضران، یعنی تعدادی از دانشمندان صنعت هسته‌ای کشور و همچنین هیئت مدیره و جمعی از اعضای «انجمن هسته‌ای ایران» نقطه نظرات خود را درباره وضعیت کنونی(پسابرجام) این صنعت پیشگام و بومی ارائه کنند.

 

انجمن هسته ای و دانشمندان جوانش

در خصوص «انجمن هسته‌ای ایران» بایدگفت  که سابقه تاسیس آن به پیش از انقلاب و توسط جمعی از دانشمندان این رشته در سال 54 برمیگردد. جهش دوم در این انجمن در سال 76 و با تشکیل کمیته هماهنگ کننده فیزیکدانان و دانشمندان هسته‌ای کشور رخ میدهد و در نهایت در سال 82 با اخذ مجوز از وزارت علوم کار خود را با اساسنامه جدید آغاز میکند. در حال حاضر نیز دکتر عباسی ریاست هیئت مدیره آن را برعهده دارد.

 

جمع را تقریبا دو قشر سنی تشکیل داده است. تعدادی مو سفید کرده و اساتید قدیمی در این رشته که هم در زمینه پژوهش و تحقیق در دانشگاه سرشناسند و هم آدم های صنعتی سازمان انرژی اتمی‌اند. فی المثل چیزی شبیه شهید شهریاری و شهید علی محمدی که هم استاد دانشگاه بودند و هم همکار سازمان.قشر دوم جوانتر های جلسه اند. برخی تازه دکتر شده اند و برخی دیگر دانشجوی دکترا. دکتر عباسی تقریبا همه را میشناسد و تخصص هایشان را هم بیان میکند. یکی در حوزه گداخت هسته ای و دیگری در زمینه محاسبات و ..

 

دکتر جلیلی مقدمه ای کوتاه درباره اضلاع پیشرفت میگوید. هسته ای را به عنوان تجربه اقتدار علم توصیف میکند و البته در جمع دانشمندان آن درباره مذاکرات و تقابل سیاسی آمریکایی ها با ما در این زمینه مسائلی را مطرح میکند.

 

 

 

با برجام، دارند کرکره کار علمی را هم  پایین میکشند!

دکتر جوان هسته‌ای،  با همان صلابت و غرور جوانی‌اش ابتدا با مسائل سیاسی مرزبندی میکند. دومین سخنران جلسه است که شروع به ایراد صحبت هایش کرده است. در ابتدا از وجود خلاء های قانونی درباره صنعت هسته ا‌ی  گلایه‌مند است. مخلص کلام‌اش این است که بعد از برجام نه میگذارند کار علمی مان را بکنیم و نه اجازه ورود بخش خصوصی را به زمینه تحقیقات میدهند. مثلا در حوزه‌ای مانند پزشکی هسته ای.

 

عمده اشکال دومی که وارد میکند مسئله نیروی انسانی است. میگوید برجام که وحی منزل نیست! یک توافق است؛ پس به چشم همان توافق نگاهش کنید. رو میکند به جلیلی و او را خطاب میکند که حضرتعالی عضو کمیسیون نظارت بر برجام هستید، آیا در اینباره که ممکن است برجام الی الابد! نباشد فکر کرده اید؟! دولت به آینده بدون برجام و صنعت کشورش برنامه ای علمی ریخته است؟!

 

در ادامه عنوان میکند که پس از برجام فضای خاصی در مجامع علمی و دانشگاهی در زمینه دانش هسته‌ای حکم فرما شده است. بخش اصلی قوت ما در این صنعت نیروی انسانی ما بوده که با ادامه چنین روند بدی در دانشگاه، برای صنعت ما بسیار خطرناک است.

 

در میان جمع، نصفشان را خانم ها تشکیل داده اند. چند تایی دارای دکترا از دانشگاه هایی مانند شهید بهشتی و مابقی دانشجوی تحصیلات تکمیلی در رشته های مرتبط. یکی از خانم های جوان که  در زمینه کاربرد پرتوها دارای دکتراست نیز از اعمال محدودیت های علمی برجام چه در دانشگاه و چه در سازمان انرژی اتمی گلایه تندی ابراز میکند.میگوید حتی برخی پروژه ها عینا در توافق نام برده شده ولی  انجام نمبیمیشود.

 

 

همسر شهید علی‌محمدی: نباید از پاره شدن برجام جا بخوریم بلکه باید راه را مانند قبل از آن مجدد پی‌بگیریم

نوبت به همسر شهید رضایی نژاد میرسد. هنوز میکروفن را مقابل ایشان نگذاشته اند که میگوید آقای دکتر! بنده حرفی ندارم؛ میترسم باز بگویند حرفش امنیتی است. البته چند کلمه ای کنایه‌وار درباره حافظه صحبت میکند. میگوید باید فکری به حال حافظه ضعیفمان بکنیم که تاریخ معاصرمان را به سادگی از یاد نبریم.

 

همسر شهید علی‌محمدی نیز خیلی اندک صحبت میکنند. در بخشی از صحبت‌هایشان میگوید که زمانی در خیابان به من کنایه میزدند که همسرت بیهوده خودش را به کشتن داد. خانم کرمی اشاره میکند به حامیان برجام در میان توده ها؛ میگوید گره خوردن مسائل اقتصادی به مذاکرات هسته ای را نیز باید لحاظ کرد. در بخش اصلی صحبت هایش نیز با تحکم خاصی میگوید که هرلحظه باید آماده واکنش به پاره آمریکایی ها در قبال پاره کردن احتمالی برجام بود. نگاهش را به سمت آقایان جلسه میبرد و ادامه میدهد که بی درنگ و بدون جاخوردن باید برنامه پس از برجام را اجرا کرد و مجدد صنعت را به قوت قبل از برجام راه انداخت.

 

مشورت هایی که انجام نشد

بخش مهم دیگری که از سوی حاضران سن و سال دار تر جلسه مطرح شد، مسئله عدم مشورت تیم مذاکره کننده با محققین و افراد برجسته صنعت هسته‎‌ای به‌هنگامه عقد توافقنامه بود. عمدتا گلایه از آنکه برخی مفاد برجام عملا ضربه سنگین به صنعت هسته‌ای کشور وارد کرده است که اگر صرفا به ابعاد دیپلماتیک آن تکیه نمیشد، میتوانستیم بخش خوبی از معایب فعلی این توافقنامه را نداشته باشیم. اینجای کار مرا یاد گلایه رهبرانقلاب از تیم هسته ای درباره عجله در توافق می‌اندازد اما چه سود «کاین آب رفته باز نیاید به جوی خویش».

 

 

جلیلی: برای دفاع از حقوق کشور باید جبهه‌ای عمل کرد

دکتر جلیلی پس از شنیدن سخنان حاضران در انتهای جلسه به ارائه نقطه نظرات خود میپردازد. میگوید یک موضوع ملی وقتی از جانب دشمن به آن دست‌اندازی میشود-هماهنند هسته‌ای- ابعاد مختلفی مانند سیاسی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و رسانه‌ای دارد که هروقت دشمن میبیند نمیتواند از یک بعد وارد شود، فشار را بر روی بعد دیگر قضیه وارد میکند.

 

دکتر میگوید قدرت نظام به مردم است.اگر مردم دچار تردید بشوند، پشتوانه دچار مشکل شده است. یکوقت این تردید را با جنگ رسانه‌ای راه می‌اندازند و یکوقت از راه اقتصادی بر موضوع پافشاری میکنند. جلیلی خاطر نشان میکندد که  بزرگترین دستاورد برجام فهم این بود که ادشمن غیرقابل اعتماد است و ملت این را بهتر از سابق متوجه شد.

 

غالب سخنان جلیلی خطاب به دانشمندان صنعت هسته ای آنست که هم میبایست نگذارید فعالیت های صنعتی، علمی و تحقیقاتی دچار رکود شود و هم میبایست در بازگو کردن اهمیت این صنعت در زندگی امروز و فردای ملت ایران نقش آفرینی کنید و گره های ذهنی مردم را بگشائید تا دشمن نیز بفهمد رفتار خصمانه اش بدون هزینه نخواهد بود.x