هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 26 مرداد 1397
ساعت 00:19
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 فروردين 1397 ساعت 15:37 2018-4-10 15:37:32
شناسه خبر : 285915
"سیاست ارزی پنج سال اخیر را می‌توان مناسب کشوری دانست که تورمی زیر ۳ درصد دارد نه کشوری که شاخص تورمی‌اش طی این مدت حدود ۲ برابر شده است. "
"سیاست ارزی پنج سال اخیر را می‌توان مناسب کشوری دانست که تورمی زیر ۳ درصد دارد نه کشوری که شاخص تورمی‌اش طی این مدت حدود ۲ برابر شده است. "

گروه سیاسی_رجانیوز: در ادامه انتقاد این روزهای حامیان دولت نسبت به سیاست های اقتصادی تیم اقتصادی کابینه و بخصوص اوضاع و احوال بازار ارز، روزنامه "دنیای اقتصاد" در سر مقاله امروز خود، سیاست ارزی اشتباه دولت طی پنج سال گذشته را دلیل اصلی  نوسانات ارز در چند روز گذشته عنوان کرد.
 

به گزارش رجانیوز، در این یادداشت عوامل چهارگانه سیاسی، مدیریتی، فنی یا سیاستی، ریشه‌های اخیر جهش دلار مطرح شدند با این حال سیاست ارزی اشتباه دولت به عنوان مهم ترین عامل در این خصوص معرفی و آمده است: "سیاست ارزی پنج سال اخیر را می‌توان مناسب کشوری دانست که تورمی زیر ۳ درصد دارد نه کشوری که شاخص تورمی‌اش طی این مدت حدود ۲ برابر شده است. این اشتباه سیاستی در سال‌های اخیر به‌ویژه پس از اجرایی شدن برجام از سوی اقتصاددانان طیف‌های مختلف به کرات تذکر داده شده است؛ اما به دلایل مختلف که ذکر آن در این مجال نمی‌گنجد هیچ وقت اقدامی برای تصحیح آن صورت نگرفت."
 

این روزنامه حامی دولت در توضیح این مهم می افزاید: " مساله خیلی پیچیده نیست. صعودی بودن شاخص تورم به مفهوم کاهش ارزش ریال در داخل کشور است و چنانچه از انعکاس این کاهش ارزش در دلار و سایر ارزها جلوگیری شود (یعنی قیمت ارز با اهرم دلارهای نفتی تثبیت شود) یک پدیده دووجهی در اقتصاد ظهور می‌کند: کاهش قدرت خرید ریال در داخل کشور همزمان با عدم کاهش قدرت خرید ریال در خارج از کشور یا در برابر کالاهای خارجی. این سیاست باعث افزایش میل به مصرف کالاهای خارجی (یعنی افزایش واردات و قاچاق)، افزایش میل به خرید خدمات خارجی (سفر و گردشگری خارجی)، افزایش میل به دوزیستی و دوتابعیتی (کسب درآمد به ریال در داخل و تبدیل آن به دلار برای خرج در خارج) و حتی فروش دارایی‌های داخلی و تبدیل آن به دارایی خارجی می‌شود که همه اینها به معنی افزایش تقاضا برای ارز خارجی است؛ روند افزایشی تقاضای ارز سرانجام به نقطه‌ای می‌رسد که سمت عرضه نتواند پاسخگو باشد "
 

در ادامه این یادداشت، عدم مهار تورم و همچنین بی تفاوتی دولت نسبت به تعدیل تدریجی و متناسب نرخ ارز در سال های اخیر زمینه ساز جهش دلاری اخیر را به دنبال داشته که علاوه بر ایجاد آشوب روانی در جامعه دو ضربه سنگین به تولید داخلی می‌زند: "اول اینکه در دوره عدم تعدیل، کالای داخلی را از سبد مصرفی خانوار به نفع کالای خارجی محو می‌کند و دوم اینکه با ایجاد جهش‌های نوبتی باعث انحراف فعالیت‌های تولیدی به سمت فعالیت‌های سفته‌بازانه و سوداگرانه می‌شود."
 

گفتنی است پیش از این نیز برخی کارشناسان اقتصادی از اقدام غیرکارشناسی دولت روحانی جهت تثبیت دستوری نرخ ارز در دولت یازدهم انتقاد کرده و آن را سیاستی در راستای بهره برداری انتخاباتی دولتی ها در سال 96 اعلام کرده بودند.

تردید بانک های بزرگ برای همکاری با ایران ادامه دارد

 

روزنامه دنیای اقتصاد همچنین در گزارش دیگر شماره امروز خود پیرامون تحولات ارزی، ناکامی برجام در عادی سازی مراودات بانک های بزرگ جهانی با ایران را مورد اشاره قرار داده و نوشته است: طی دهه اخیر و ثبت تجربه اثر تحریم‌ها بر درآمد ارزی کشور، حساسیت عمومی نسبت به اثرگذاری تغییرات سیاسی بر متغیرهای ارزی افزایش یافته است. در نتیجه تقاضای ارز و به‌خصوص تقاضای احتیاطی ارز به‌شدت به مناسبات سیاسی کشور وابسته شده است...در نتیجه در چنین شرایطی سیگنال افزایشی قیمت با احتمال بیشتری به زنگ ورود تقاضا به بازار ارز منجر خواهد شد. شرایطی که در صورت قرار گرفتن برخی از شرط‌ها در کنار امضای توافق برجام می‌توانست اقتصاد ایران را از این فوبیای جمعی نجات دهد.

طبق این گزارش، ریسک ناشی از در جریان نبودن بسیاری از رویه‌ها  و استاندارد بین‌المللی در نظام بانکی ایزوله شده ایران باعث تردید بسیاری از بانک‌های بزرگ از سود ناشی از همکاری با ایران شد. حذف چنین تردیدی می‌تواند با افزایش نقش بانک‌ها در عرضه ارز، قدرت مانور نهاد سیاست‌گذار در کنترل بازار ارز را نیز افزایش دهد.

 

این روزنامه در حالی دولت را مقصر اصلی آشفته بازار ارز معرفی کرده که دو روز پیش هم "جهان صنعت"، دیگر روزنامه اقتصادی حامی دولت از گسترش فقر مطلق در دولت روحانی خبر داده و تاکید کرده بود که با برنامه فعلی دولت ذره ای نمی توان به بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی قشر فقیر جامعه امیدوار بود.
 

به نظر می رسد با آشکارشدن هر چه بیشتر ناکارآمدی دولت در حل مشکلات معیشتی و عمل به وعده های انتخاباتی که تثبیت نرخ ارز یکی از آنها به شمار می رفت، موج انتقادات حامیان سابق روحانی از وی بیشتر شده و در آینده نزدیک منجر به تغییراتی درتیم اقتصادی دولت شود.

 x