هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 مهر 1399
ساعت 12:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 20 فروردين 1397 ساعت 19:47
دوشنبه 20 فروردين 1397 19:42 ساعت
2018-4-9 19:47:19
شناسه خبر : 285862
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: اینکه 1+5 در برهه های متعدد از جمله حد فاصل مذاکرات ژنو 2 در سال 88 و ژنو 3 در سال 89 از مطالبه ناحق خود درباره میزان غنی سازی ایران عقب نشینی و تنازل کرد به خاطر تلاش های شهدای هسته ای و دانشمندان ایران بود.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: اینکه 1+5 در برهه های متعدد از جمله حد فاصل مذاکرات ژنو 2 در سال 88 و ژنو 3 در سال 89 از مطالبه ناحق خود درباره میزان غنی سازی ایران عقب نشینی و تنازل کرد به خاطر تلاش های شهدای هسته ای و دانشمندان ایران بود.
گروه بین الملل-رجانیوز: در آستانه روز ملی فناوری هسته ای (20 فروردین) دکتر سعید جلیلی با جمعی از دانشمندان هسته ای و خانواده شهدای هسته ای دیدار و گفتگو کرد.
 
به گزارش رجانیوز، در این دیدار که در دفتر دکتر جلیلی مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان برگزار شد، دکتر فریدون عباسی رییس سابق سازمان انرژی اتمی، جمعی از هیات مدیره و اعضای انجمن علمی هسته ای ایران، تعدادی از دانشمندان هسته ای و همسران شهید دکتر مسعود علیمحمدی و شهید داریوش رضایی نژاد حضور داشتند.
 
در ابتدای این جلسه دکتر جلیلی گفت: در دو دهه گذشته «دانش هسته ای» توانست حقیقت مفهوم «العلم سلطان» را به ما نشان دهد.
 
وی افزود: در طول مذاکرات هسته ای از نزدیک شاهد بودم که دانش هسته ای چگونه برای کشور تولید اقتدار کرد و در سال 87 توانست 6 قدرت بزرگ جهانی را به پای میز مذاکره با جمهوری اسلامی ایران بکشاند.
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: در آن برهه امریکایی ها اعلام کرده بودند تا وقتی ایران به قطعنامه های شورای امنیت عمل نکند پای میز مذاکره نخواهند آمد اما وقتی روند پیشرفت های هسته ای ایران را مشاهده کردند از ادعای خود عقب نشینی کرده و در مذاکرات 1+5 با ایران حاضر شدند.
 
مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با تاکید بر اینکه این اقتدار ناشی از تلاش های دانشمندان و شهدای هسته ای کشور بود، گفت: دانش هسته ای در این سالها خط مقدم دفاع از حقوق ملت ایران بود.
 
جلیلی در ادامه با بیان اینکه چند سال قبل هم در جمع دانشمندان هسته ای گفتم که دفاع از دانش هسته ای، دفاع از همه حقوق ملت ایران است، افزود: در زمان جنگ نیز دفاع از خرمشهر در واقع دفاع از تمامیت ارضی کشور بود چرا که اگر خرمشهر سقوط می کرد و در مقابل دشمن مقاومت نمی کردیم، سایر شهرها و استانهای ایران نیز به اشغال دشمن در می آمد.
 
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام در بخش دیگری از سخنانش گفت: روندی که در چند سال اخیر طی شد ثابت کرد که دفاع از حق هسته ای، دفاع از همه حقوق مردم ایران بود زیرا بعد از این خاکریز، دشمن بلافاصله به سراغ سایر حقوق ما از جمله موشکی رفته است.
 
وی افزود: مستکبران تنها به علت زور بیشتر و منطق قدرت، برای خود حقوق ویژه و تبعیض آمیز قایل شده اند و نمی خواهند جمهوری اسلامی ایران از حقوق بدیهی خود استفاده کند.
 
جلیلی اظهار داشت: نگرانی اصلی دشمنان از این بود که ما نمی خواستیم پیشرفت کشور را به میزان رضایت آنها محدود کنیم و تمام پیشرفت های این سالها ناشی از زحمات شما دانشمندان هسته ای به ویژه شهدای هسته ای بود که برای کشور تولید قدرت و اقتدار کردید.
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: اینکه 1+5 در برهه های متعدد از جمله حد فاصل مذاکرات ژنو 2 در سال 88 و ژنو 3 در سال 89 از مطالبه ناحق خود درباره میزان غنی سازی ایران عقب نشینی و تنازل کرد به خاطر تلاش های شهدای هسته ای و دانشمندان ایران بود.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: باید برای دفاع از حقوق کشور به صورت «جبهه ای» و همه جانبه در ابعاد علمی، حقوقی، اقتصادی، سیاسی و رسانه ای عمل کرد.
 
جلیلی گفت: یک بعد مهم در این باره لزوم اقناع افکار عمومی پیرامون اهمیت دانش هسته ای است و باید در عرصه رسانه ای بگونه ای عمل شود که مردم توجیه شوند فواید دانش هسته ای در جهت افزایش رفاه و اقتصاد کشور خواهد بود نه آنکه رسانه های استکباری این موضوع را به غلط به عنوان ریشه بسیاری از مشکلات معرفی نمایند!
 
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام اظهار داشت: باید تجارب گذشته ثبت شود تا خطاها تکرار نشود. ثمره برجام، بی فرجام بودن اعتماد به امریکاست.
 
جلیلی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه هر 4 شهید هسته ای در داخل کشور درس خوانده بودند و توانسته بودند با تکا به دانش درون و ایمان خود چنین اقتداری را برای کشور به وجود آورند گفت: مهم ترین فایده برجام برای کشور روشن شدن منطق بی اعتمادی به امریکا بود.
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز خود آژانس انرژی اتمی نیز به صراحت بیان می کند ایران اقداماتی فراتر از تعهداتش در برجام را اجرا کرده ولی طرف مقابل به تعهداتش عمل نمی کند و بارها برجام را نقض کرده است.
 
وی افزود: مسئولان مربوطه در کشور نیز بارها اذعان کرده اند که در برابر اجرای کامل برجام از سوی ایران طرف مقابل روح و جسم برجام را نقض کرده لذا باید رفتارهای دشمن برای افکار عمومی صادقانه و صحیح توصیف شود.
 
وی گفت: قدرت ما پشتیبانی مردم است و مردم باید از رفتار دشمن تحلیل و توصیف صحیح داشته باشند. اگر برای مردم توصیف صادقانه و درستی از رفتار طرف مقابل ارائه شود آن گاه با پشتیبانی مردم می توان با قدرت در برابر تمام بدعهدی ها ایستاد و امریکا هم متوجه هزینه های سنگین رفتارهای غلط خود خواهد شد..
 
وی افزود: تحلیل صحیح از رفتارهای امریکا در برجام مانع تکرار تجربه های تلخ خواهد شد. بدتر از تحریم های فلج کننده تحلیل های فلج کننده است و در صورتی که افکار عمومی به تحلیل درست و صحیح از بدعهدی های دشمن در تجربه برجام برسد، کشور با قدرت و شتاب بیشتر به پیشرفت های خود ادامه خواهد داد.
 
در بخش دیگری از این جلسه دانشمندان و کارشناسان هسته ای نیز به بیان نکات مد نظر خود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل است:
 
20 فروردین قبل از آنکه روز ملی هسته ای نام بگیرد، روز قطع رابطه ایران و امریکا بود و همین اتفاق مبارک باعث استقلال ما و پیشرفتهای علمی و هسته ای شده بود.
امریکا و اروپا انحصار شکنی ایران را در پیشرفت هسته ای تاب نیاوردند و با برجام محدودیت های زیادی بر صنعت و دانش هسته ای ایران اعمال کردند.
در مذاکرات هسته ای برجام از ظرفیت بالای انجمن های علمی هسته ای استفاده نشد و این باعث شد تا امروز محدودیت های زیادی در عرصه های علمی پژوهشی به کشور وارد شود.
تا چند سال قبل شوق زیادی از سوی دانشجویان و جوانان برای تحصیل در رشته های هسته ای وجود داشت اما بعد از برجام نباید این روند متوقف شود.
باید تمام تجارب در مذاکرات هسته ای و برجام را ثبت کنیم تا آیندگان برخی اشتباهات را تکرار نکنند.
اگر شروط رهبری، مجلس و شورای عالی امنیت ملی در اجرای برجام به درستی اجرا می شد امروز دانشمندان هسته ای با شتاب بیشتری کار می کردند.