هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 18:39
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 6 فروردين 1397 ساعت 20:21
دوشنبه 6 فروردين 1397 19:22 ساعت
2018-3-26 20:21:58
شناسه خبر : 285337
جان بولتون یکی از محافظه‌کاران بسیار تندرویی بود که در زمان دولت جورج بوش پسر، ظاهر شد و قرار است به زودی مشاور امنیت ملی جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شود. یک مدافع سرسخت اقتدار آمریکا و طرفدار ستیزه گر استفاده از این اقتدار در خارج از مرزهای آمریکاست.  بولتون هرگز از آشکار شدن نظرات تند خود ابایی ندارد، چه در جایگاه یک مقام دولتی، چه در نوشته‌هایش در روزنامه‌ها و چه از تریبون شبکه فاکس نیوز.
جان بولتون یکی از محافظه‌کاران بسیار تندرویی بود که در زمان دولت جورج بوش پسر، ظاهر شد و قرار است به زودی مشاور امنیت ملی جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شود. یک مدافع سرسخت اقتدار آمریکا و طرفدار ستیزه گر استفاده از این اقتدار در خارج از مرزهای آمریکاست. بولتون هرگز از آشکار شدن نظرات تند خود ابایی ندارد، چه در جایگاه یک مقام دولتی، چه در نوشته‌هایش در روزنامه‌ها و چه از تریبون شبکه فاکس نیوز.
کمیل نقی پور-رجانیوز: برکناری ژنرال هربرت مک مستر توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و انتصاب جان بولتون نومحافظه کار که به عنوان یک "باز جنگ طلب" در آمریکا شناخته می شود حرف و حدیث ها پیرامون این تصمیم ترامپ را شدت بخشیده است . بولتون از حامیان جدی حمله به عراق و همچنین طرفدار گروهک تروریستی منافقین است، همچنین وی مفسر شبکه فاکس نیوز وابسته به جمهوری خواهان است.
 
گفتنی است مغالطه ای که همواره برخی از غربگرایان و دولتی ها در داخل کشور پس از روی کار آمدن ترامپ می کنند اینگونه است که با اشاره به مواضع سرسختانه بولتون و ترامپ و وجود اشخاصی مثل آنها، ایالات متحده را به "آمریکای خوب" و "آمریکای بد" تقسیم می کنند در حالیکه اهداف یکی است و روش ها متفاوت. اشخاصی نظیر ترامپ و بولتون روش سخت را در نظر می گیرند و امثال باراک اوباما با روش نرم و دستکش چدنی همان اهداف را پی می گیرند، چنانکه اوبامای مودب به قول حسن روحانی، با لبخند و مذاکره برنامه هسته ای صلح آمیز ایران را به عقب راند و علاوه بر نقض های مکرر و فاحش  برجام دست آخر اعلام کرد برجام دست رئیس جمهور بعدی آمریکا را برای حمله نظامی به ایران بازتر خواهد گذاشت!
 
به گزارش رجانیوز  وبسایت BBC  به پنج نکته با اهمیت یا به عبارت بهتر پنج باور کلیدی جان بولتون پرداخته است که در ادامه می آید.
 
بی بی سی در ابتدا می نویسد: جان بولتون یکی از محافظه‌کاران بسیار تندرویی بود که در زمان دولت جورج بوش پسر، ظاهر شد و قرار است به زودی مشاور امنیت ملی جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شود. یک مدافع سرسخت اقتدار آمریکا و طرفدار ستیزه گر استفاده از این اقتدار در خارج از مرزهای آمریکاست.  بولتون هرگز از آشکار شدن نظرات تند خود ابایی ندارد، چه در جایگاه یک مقام دولتی، چه در نوشته‌هایش در روزنامه‌ها و چه از تریبون شبکه فاکس نیوز. 
 
پنج باور جان بولتون:
 
 ۱. "حمله پیشگیرانه علیه کره شمالی توجیه‌پذیر است" 
با توجه به دیدار احتمالی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون رهبر  کره شمالی که انتظار می‌رود در ماه مه برگزار شود، دیدگاه‌های بولتون درباره کره شمالی اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. مشاور جدید امنیت ملی آمریکا آشکارا معتقد است که کره شمالی و برنامه هسته‌ای این کشور یک تهدید قریب‌الوقوع علیه آمریکاست. او نظر کسانی را که معتقدند هنوز برای استفاده از روش‌های دیپلماتیک و مذاکره فرصت هست، رد می‌کند. ماه گذشته او در روزنامه "وال استریت جورنال" درباره یک اقدام پیشگیرانه نوشته بود: "با توجه به اختلاف‌های موجود در سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا درباره کره شمالی، ما نباید آنقدر صبر کنیم که خیلی دیر شود. برای ایالات متحده آمریکا کاملا مشروع است که در واکنش به 'ضرورت کنونی ' که سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی ایجاد کرده، پیشدستی کند."
 
2 . "بمباران ایران هم اشکالی ندارد"
ترامپ چند روز پیش به شکلی ناگهانی رکس تیلرسون وزیر خارجه خود را که طرفدار برجام بود اخراج کرد. گزارش شده که توافق هسته‌ای با ایران یکی از اختلافات عمیق این دو بوده است. او حالا جان بولتون را در کنار خود دارد که می‌تواند شخصی را پیدا کند که نظرش در این باره به او نزدیکتر باشد. بولتون پیش از این باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا را به دلیل امضای توافقنامه بین‌المللی هسته‌ای با ایران (برجام) به باد انتقاد گرفته بود و نوشته بود که این توافق‌نامه "نقاط ضعفی دارد که ایران از طریق آن توانسته برنامه‌های موشکی و هسته‌ای خود را همچنان پیش ببرد."  بولتون در ماه مارس سال ۲۰۱۵، چند ماه پیش از توافق هسته‌ای با ایران، در مطلبی در روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد که فقط اقدام نظامی می‌تواند موثر باشد. او با حمایت آشکار از اسرائیل گفته بود: "فرصت خیلی کوتاه است اما همچنان یک حمله نظامی می‌تواند موفق باشد."
 
۳. او طرفدار پر و پا قرص سازمان ملل نیست
بولتون در یک سخنرانی گفته بود: "ملل متحد وجود ندارد. فقط یک اجتماع بین‌المللی وجود دارد که در مواردی می‌تواند بوسیله ایالات متحده آمریکا، به عنوان تنها قدرت واقعی که در جهان مانده است هدایت شود، چه وقتی متناسب با منافع ما باشد چه وقتی که بتوانیم دیگران را هم با خود همراه کنیم." این سخنرانی بیش از یک دهه قبل از آن بوده است که او نماینده دولت جورج بوش پسر در سازمان ملل متحد شود، در حالی که بولتون بدبینی عمیقی به یک سازمان جهانی که به هیچ دولتی پاسخگو نیست، داشت. نشریه اکونومیست بولتون را "جنجالی‌ترین سفیری" نامید که آمریکا به سازمان ملل متحد فرستاده است، البته برخی هم او را به دلیل اصلاحاتی که در این نهاد بین المللی انجام داد، ستوده‌اند.
 
۴. "جنگ عراق یک اشتباه نبود"
چند هفته پیش دونالد ترامپ حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ را "بدترین تصمیمی که تاکنون گرفته شده" توصیف کرد. تقریبا در همان زمان، جان بولتون که از حامیان سرسخت آن جنگ بود، حاضر نشد جنگ عراق را محکوم کند. گزارش شد که او در خبری در فاکس نیوز گفته "این حرف که می‌گویید برکنار کردن صدام حسین یک اقدام اشتباه بوده، ساده‌انگارانه است." در سال ۲۰۱۶، هنگامی که بولتون خود را برای شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان نامزد جمهوری خواهان آماده میکرد، نظراتش شفاف‌تر بود. واشنگتن پست به نقل از او می‌نویسد: "اگر همه چیزهایی را که الان می‌دانیم، قبلا می‌دانستیم البته ممکن بود که تصمیم دیگری گرفته شود اما من هنوز هم با سرنگون کردن صدام حسین، کسی که تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه بود، موافقم."
 
۵. "با روسیه باید قاطعانه‌تر برخورد شود"
بولتون دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا را یک "اقدام واقعی جنگی" دانست که "واشنگتن هرگز نباید آن را تحمل کند." در ژوئیه ۲۰۱۷، وقتی دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین دیدار  کردند و پوتین هرگونه دخالت در انتخابات را رد کرد، بولتون نوشت که پوتین با کمک بهترین تمرین‌های کا گ ب سازمان اطلاعاتی روسیه، دروغ می‌گوید. اخیرا و به دنبال ماجرای مسموم شدن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روسیه در بریتانیا، بولتون گفت که "غرب باید پاسخی بسیار محکم به روسیه بدهد."