هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 31 تير 1397
ساعت 17:08
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 23 اسفند 1396 ساعت 15:45 2018-3-14 15:45:40
شناسه خبر : 285060
محمدعلی نجفی که از روزهای نخست انتخاب به عنوان شهردار تهران، در خصوص نتیجه استعلاماتش شبهاتی وجود داشت، امروز از شهرداری تهران استعفا داد تا چهارمین استعفا را در کارنامه کاری خود ثبت کند.
محمدعلی نجفی که از روزهای نخست انتخاب به عنوان شهردار تهران، در خصوص نتیجه استعلاماتش شبهاتی وجود داشت، امروز از شهرداری تهران استعفا داد تا چهارمین استعفا را در کارنامه کاری خود ثبت کند.

گروه سیاسی_رجانیوز: از صبح امروز خبر استعفای نجفی در سایت‌های مختلف منتشر شده است. خبری که توسط برخی از اعضای شورای شهر تهران، تکذیب شد. با این حال محسن هاشمی با حضور در جمع خبرنگاران خبر استعفای شهردار تهران را تایید کرد.

 

 

به گزارش رجانیوز اگرچه هنوز خبر رسمی درباره علت استعفا نجفی منتشر نشده است، اما برخی از رسانه های نزدیک به نجفی مانند روزنامه قانون سعی کرده اند که این خبر را به مخاطب القا کنند که «نجفی به علت بیماری سرطان ناچار به استعفا شده است»! حتی محسن هاشمی نیز در جمع خبرنگاران می گوید: «خیلی از سیاسیون به دیل ماندن در پست خود بیماری خود را پنهان میکنند. این کار آقای نجفی صداقت او را اثبات میکند».

با این حال زهرا نژاد بهرا م در تویتر خود اعلام کرد: «فشارهای بیرونی موجب درخواست استعفای محمدعلی نجفی شده است».

 

 

اگرچه نژاد بهرام توضیحی نداده است که این فشارهای بیرونی چیست، ولی از روزهای نخست انتخابِ نجفی به عنوان شهردار تهران، اما و اگرهای فراوانی در مسیر صدور حکم وی شنیده شد و شبهاتی درباره نتایج استعلامات او از وزارت اطلاعات وجود داشت. این نکته‌ای بود که مجتبی شاکری عضو سابق شورای شهر تهران در شهریور امسال به آن اشاره کرده بود:

«یادآوری این نکته ضروری است که محمدعلی نجفی 66 ساله، به خاطر نقش‌آفرینی در فتنه و آشوب سال 1388 نتوانست برای تصدی سمت وزارت علوم در دولت یازدهم از مجلس نهم رای اعتماد بگیرد. شاید به خاطر همین سابقه منفی است که تاکنون حکمی برای وی صادر نشده و شورای شهر تهران ناچار به انتخاب سرپرست برای کلان شهر تهران شده است».

 

بر پایه این گزارش با گذشت 18 روز از انتخاب نجفی به عنوان شهردار تهران، تاخیر در صدور حکم توسط وزارت کشور، شورای شهر مجبور شد تا برخلاف اظهارات قبلی خود، مصطفی سلیمی را به عنوان سرپرست شهرداری تهران انتخاب کنند. رحمانی فضلی وزیر کشور در آن مقطع، علت تاخیر در صدور حکم نجفی را «طی تشریفات و مراحل قانونی» عنوان کرده و گفته بود: «نامه ایشان چهار شنبه بعد از ظهر به دست ما رسیده است بنابراین یک مقدار مراحل اداری زمان می‌برد. در مورد حکم هم هر وقت نتیجه استعلام به ما برسد ما در خدمتیم و منتظر نتیجه استعلام هستیم».

 

 

با این حال ساعتی پس از اعلام خبر تعیین سرپرست برای شهرداری تهران، شبکه رسانه های زنجیره ای خبری مبنی بر صدور حکم نجفی از سوی وزارت کشور را منتشر کردند، اما این خبر بلافاصله توسط سخنگوی وزارت کشور تکذیب شد. سیدسلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

« با توجه به اخبار منتشر شده در رابطه با صدور حکم شهردار محترم تهران به استحضار مى‌رسانم: بلافاصله پس از دریافت صورتجلسه شوراى اسلامى شهر تهران مبنى بر معرفى جناب آقاى نجفى به عنوان شهردار منتخب شورا، اقدامات قانونى لازم برای تطبیق شرایط ایشان با مفاد مندرج در آئین‌نامه اجرایى شرایط احراز تصدى سمت شهردار به عمل آمد. همزمان استعلامات لازم از مراجع قانونى انجام شد. تاکنون پاسخ استعلامات به وزارت کشور واصل نشده و به تبع آن حکم انتصاب نیز صادر نشده است».

 

اما این تکذیبیه نیز زمان زیادی دوام نیاورد، و تنها چند ساعت بعد، سخنگوی وزارت کشور در مصاحبه ای اعلام کرد«استعلامات نجفی واصل شده است» و شبانه حکم مسئولیت نجفی توسط وزارت کشور صادر شد!

 

درهمین راستا سامانی در مصاحبه ای که ساعت 22 روز 5 شهریور با خبرگزاری دولتی ایرنا منتشر شد، گفت: «باتوجه به وصول پاسخ مثبت استعلامات و تکمیل مراحل قانونی، حکم محمدعلی نجفی برای تصدی سمت شهردار تهران امشب توسط وزیر کشور صادر شد».

 

این در حالی است که بنا بر گزارش روزنامه شرق، وزیر کشور به محسن هاشمی رئیس شورای شهر اعلام کرده بود که روند صدور حکم در جریان است و لازم است شورا برای شهرداری سرپرست تعیین کند.

 

پیش از این رجانیوز عنوان کرده بود که «به نظر می‌رسد جریان دولتی تلاش دارد با فشار رسانه‌ای، زمینه صدور حکم شهردار تهران از سوی وزارت کشور بدون توجه به استعلام وزارت اطلاعات را فراهم کند. این شیوه پیش از این از سوی دولت در جریان بررسی صلاحیت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی نیز پیگیری شده بود که نتیجه آن تایید صلاحیتها و رد صلاحیتهای عجیب و شبهه برانگیز در خلال انتخابات بود».

 

به هرحال براساس آنچه که تاکنون اعلام شده است، علت استعفا نجفی بیماری جدید او بوده است. در همین راستا  محسن هاشمی در جمع خبرنگاران درباره استعفای امروز شهردار تهران گفت:  استعفای شهردار تهران را دریافت کردیم و امروز در جلسه هم‌اندیشی شورای شهر تهران با حضور 20 نفر از اعضای شورا مورد بررسی قرار گرفت.

 

وی افزود:  علت استعفا یک مشکل جدید پزشکی است که نمی‌توانیم آن مشکل پزشکی را مطرح کنیم.

 

وی ادامه داد:  با توجه به اینکه شورا باید در جلسه رسمی درباره استعفا تصمیم بگیرد لذا این تصمیم‌گیری در مورد استعفای نجفی بر اساس قانون باید در اولین جلسه رسمی شورای شهر تهران مورد بررسی قرار بگیرد که در سال آینده است، ولی تا آن زمان شهردار و معاونینش به کار خود ادامه خواهند داد تا برای شهروندان مشکلی پیش نیاید.

 

وی افزود: در اولین جلسه سال آینده استعفای نجفی مورد بررسی قرار می‌گیرد و از شهردار توضیح قانع‌کننده‌ای درخواست می‌کنیم.

 

وی گفت: اگر استعفا مورد قبول قرار گرفت سرپرست تعیین خواهیم کرد و اگر اعضاء، استعفا را نپذیرفتند بستگی به آقای نجفی دارد که بماند یا خیر.

 

وی افزود: تا زمان بررسی استعفا، شهردار و تیمش قطعاً به وظایف خود عمل خواهند کرد.

 

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه نجفی از اعضای شورای شهر تهران دلخوری داشته است، گفت: تاکنون جمله‌ای در این خصوص نشنیده‌ام و نجفی هم‌چنین چیزی را نگفته است.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «آیا بازداشت شدن آقای نجفی از دلایل استعفا بوده است؟»، گفت: در این خصوص خبری ندارم.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا استعفای نجفی سیاسی بوده است، گفت: نجفی گفته است موضوعات سیاسی در استعفایش دخیل نیست هرچند فشارهای زیادیرا تحمل کرده است و تصمیم گرفته بود بر اساس همین فشارها استعفا ندهد ولی مشکل بیماری وی موجب شد که این استعفا را ارائه بدهد.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «برنامه‌ای برای شهردار شدن دارید؟»، گفت: بنده قصد چنین کاری ندارم و دنبال آن نیستم.

 

هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «اگر اعضای شورا اجماع برای شهردار شدن شما داشته باشند چه برنامه‌ای دارید؟»، گفت: بنده شهردار شدن را قبول نمی‌کنم چون دلم نمی‌خواهد مریض شوم؛ مریضی نجفی از استرس هم می‌آید؛ از جوانی‌ام دلم می‌سوزد.

 

وی ادامه داد: اصلاً سیاست استرس‌زاست و استرس پست شهرداری تهران زیاد است.

 

رئیس شورای شهر درباره برنامه برج میلاد نیز افزود: از دادستانی نیز درخواست کردم در این خصوص موضع بگیریم و اگر قوه قضائیه دراین‌باره ورود نمی‌کرد، قطعاً ما ورود می‌کردیم و تصمیم می‌‌گرفتیم.

 

هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «چه زمانی در جریان استعفا قرار گرفتید؟»، گفت: از دیروز در جریان استعفا قرار گرفته بودم و پس‌ از آن با چند تن از اعضاء مشورت کردم و با هیأت رئیسه نیز جلسه‌ای داشتم. نهایتاً با آقای نجفی و جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد.

 

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: نهایتاً دیروز تصمیم گرفتم که جلسه هم‌اندیشی با تمام اعضای شورا، امروز برگزار شود.

 


video_2018-03-14_15-24-32_time15-27-49.mp4 | دانلود فیلم

توضیحات محسن هاشمی درباره استعفا شهردار تهران

 


مطالب مرتبط:

تلاش برای صدور حکم نجفی بدون استعلام از وزارت اطلاعات

نتیجه استعلام از نهاد امنیتی دولتی مانع صدور حکم محمدعلی نجفی شد/ آیا وزارت اطلاعات صلاحیت نجفی را تایید نکرد؟

ابهام انتخاب شهردار تهران در جلسه امروز منتخبان شورای پنجم/ الویری: نجفی رای آورد ولی ممکن است کسی دیگر شهردار شود!

عملیات مهندسی کارگزاران به مرحله پایانی رسید/2 میلیارد ها نتیجه داد؛ محمد علی نجفی در یک قدمی شهرداری تهران

 

 

 

 

آلبوم تصاویر.

x