هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 31 تير 1397
ساعت 17:11
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 20 اسفند 1396 ساعت 10:55 2018-3-11 10:55:00
شناسه خبر : 284925
ظریف در ماجرای سفارت عربستان گفته بود: «اطمینان داشته باشید اگر این حماقت و به نظر من خیانت تاریخی رخ نداده بود امروز شرایط به شکل دیگری بود»
اگر اصلاح طلبان به اندازه سفارت عربستان برای سفارت کشورمان احترام قائل بودند:

آقایان ظریف و زیباکلام؛ حداقل به منطق خود پایبند باشید/ کمترین هزینه حماقت تاریخی انگلیس، کاهش رابطه با اروپاست

ظریف در ماجرای سفارت عربستان گفته بود: «اطمینان داشته باشید اگر این حماقت و به نظر من خیانت تاریخی رخ نداده بود امروز شرایط به شکل دیگری بود»
گروه سیاسی - رجانیوز؛ «اطمینان داشته باشید اگر این حماقت و به نظر من خیانت تاریخی رخ نداده بود امروز شرایط به شکل دیگری بود» این صحبت محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در خصوص حمله به سفارت عربستان در سال 94 است. این صحبت ها گویای آن است که هر کنشی واکنشی دارد و حمله به سفارت یک کشور از جانب هر گروه و دسته ای باشد لاجرم پیامدهایی را به دنبال دارد. پیامدهایی که گاهی سنگینی آن به قدری است که تا سال ها نقل محافل و مجالس می شود و کارشناسان سیاسی برای آن تحلیل ها می نویسند.
 
با این منطق به نظر می رسد حالا باید منتظر پیامدهایی این اقدام در روابط ایران و انگلیس هم باشیم، پیامدهایی همچون بی اعتمادی فزاینده به انگلیس در مسائل دیگر چون برجام و مذاکرات دیگر.
 
قبلا صادق زیباکلام در قضیه حمله به سفارت عربستان ضمن اعلام اینکه «باید هزینه حمله به سفارت عربستان را بپردازیم» به پیامدهای این حمله پرداخته و گفته بود: «کمترین هزینه ای که ما باید بپردازیم این است که روابط با کشورهای دیگر مانند امارات، قطر، بحرین و... نیز دچار مشکل شود و اثرات بلند مدت آن باقی بماند.» 
 
ترجمان این صحبت های زیباکلام ومحمد جواد ظریف در جریان حمله به سفارت کشورمان این است که از این به بعد شرایط به شکل دیگری خواهد بود؛ چرا که دولت انگلیس با نظاره کردن سه و نیم ساعت مانور گروه های افراطی در سفارت ایران در این کشور دست به حماقت و خیانت تاریخی زده و امنیت دیپلمات ها و خاک ایران را صیانت نکرده است. همچنین انگلیس باید هزینه حمله به سفارت ایران را بپردازد و کمترین هزینه آن این است که روابط با دیگر کشورهای غربی و مذاکرات آتی هم تحت تاثیر قرار بگیرد و حتی اثرات بلند مدت آن باقی بماند، هرچند محمدجواد ظریف و زیباکلام ها از این پیامدها ناراضی باشند اما این نتیجه طبیعی منطق آنها در تعرض به یک سفارت خانه خارجی است.
 
اصلاح طلبانی که در رسانه ها و روزنامه های خود بعد از ماجرای حمله به سفارت انگلیس و عربستان هر عملی از جانب این کشورها را توجیه کرده و آن را از تبعات اقدامات ایران می دانستند حالا باید دست به قلم شده و برای پیامدهای ناامنی و حمله به سفارت ایران در لندن بنویسند. هر چند این اقدام برای آنها گران باشد اما اگر غیر از این عمل کنند نقض صحبت ها و منطق قبلی شان را انجام داده اند.
 
با این وجود تاکنون نه اظهارنظری از جانب محمجوادظریف وزیر امورخارجه کشورمان، در خصوص عملیات مشترک لندن وگروه های تحت حمایت این دولت علیه سفارت کشورمان منتشر شده است و نه اصلاح طلبان از پیامدهای ناگوار این واقعه سخن گفته اند. در بایکوت خبری روزنامه های اصلاح طلب در خصوص این حمله فقط یکی از این روزنامه مصاحبه ای با زیباکلام را منتشر کرد. این مصاحبه هم با استانداد دوگانه و همیشگی حامیان دولت، به جای پرداختن به اصل ماجراجویی های روباه پیر به انتقادات روزهای گذشته به این حکومت پرداخت و آن را تا حد «انتقادات دلواپسان به  پلیس لندن» پایین آورده و حتی نوک حمله خود را به جای ملکه به منتقدین داخلی نشانه رفت. 


دیدگاه کاربران

اینها اگر می خواستند با انگلیس برخورد داشته باشند که سفارت تعطیل انگلیس را راه اندازی نمی کردند.
البته فکر کنم فشار ایمیلی هم بد نباشد. البته دیپلماسی لبخند هم جواب می دهد.

.

x