هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 18:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 13 اسفند 1396 ساعت 19:12
يكشنبه 13 اسفند 1396 16:03 ساعت
2018-3-4 19:12:47
شناسه خبر : 284692
کارشناسان انتخابات امروز را در نهایت برسر ماندن یا خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا ارزیابی کرده اند آنهم با ائتلاف راستگرایان که همین امر موجب نگرانی بروکسل شده است و از همین حالا نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا تشکیل این دولت ائتلافی در ایتالیا را  پوپولیسمی می خوانندکه یک سنگر جدید را از آن خود خواهد کرد؛ چه اینکه در کارزار تبلیغات انتخابات احزاب بودجه اتحادیه اروپا را مسئول ایجاد مشکلات برسر راه بازسازی اقتصادی کشور عنوان کرده‌اند.
کارشناسان انتخابات امروز را در نهایت برسر ماندن یا خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا ارزیابی کرده اند آنهم با ائتلاف راستگرایان که همین امر موجب نگرانی بروکسل شده است و از همین حالا نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا تشکیل این دولت ائتلافی در ایتالیا را پوپولیسمی می خوانندکه یک سنگر جدید را از آن خود خواهد کرد؛ چه اینکه در کارزار تبلیغات انتخابات احزاب بودجه اتحادیه اروپا را مسئول ایجاد مشکلات برسر راه بازسازی اقتصادی کشور عنوان کرده‌اند.

گروه بین الملل-رجانیوز: امروز یکشنبه ۴ مارس، ایتالیایی ها پای صندوق‌های رأی می‌روند تا تکلیف ۶۳۰ نماینده مجلس و ۳۱۵ عضو انتخابی سنا را روشن کنند؛ انتخاباتی که پس از تغییر همه پرسی قانون اساسی در سال ۲۰۱۶ با شکل جدیدی که ترکیبی از سیستم اکثریتی و تناسبی است برگزار می شود، بدینگونه که طبق این سیستم که Rosatellum نام دارد، حدود ۳۵ درصد از کرسی های مجلس نمایندگان از آنِ حزبی است که اکثریت مطلق را کسب کند و بقیه کرسی ها یعنی ۶۴ درصد به نسبت آراء بین احزاب دیگر تقسیم می شود و به این صورت نخست وزیر از حزبی انتخاب می شود که در دور اول ۴۰ درصد کل آراء را کسب کند. با اینحال مطابق با نظرسنجی ها هیچ ائتلاف یا حزبی نمی تواند ۴۰ درصد را کسب کند که در این صورت تشکیل دولت ائتلافی راستگرایان محتمل ترین سناریو است.

 

در عین حال کارشناسان انتخابات امروز را با توجه به چشم انداز پیروزی ائتلاف راستگرایان، در نهایت برسر ماندن یا خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا ارزیابی کرده اند که موجب افزایش نگرانی ها در بروکسل شده  و از همین حالا نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا تشکیل این دولت ائتلافی در ایتالیا را  پوپولیسمی می خوانندکه یک سنگر جدید را از آن خود خواهد کرد؛ چه اینکه احزاب در کارزار تبلیغات انتخابات، بودجه اتحادیه اروپا را مسئول ایجاد مشکلات برسر راه بازسازی اقتصادی کشور عنوان کرده‌اند.

 

 

راست گراها دست در دست هم، به پیش ایتالیا! 

طبق آخرین نظرسنجی ها که 16 فوریه  و دو هفته پیش از انتخابات منتشر شد  ائتلاف متشکل از راستگراها پیشتاز است. این ائتلاف از ۳۵ الی ۳۸ درصد آراء برخوردار است. ائتلاف راست ها شامل حزب «به پیش ایتالیا» به رهبری سیلویو برلوسکونی ، دو حزب راست  «لیگا» (که سابقا لیگ شمال نامیده می شد)  به رهبری ماتئو سیلوینی و «برادران ایتالیا» به رهبری جورجیا ملونی خواهد بود. در صورت پیروزی ائتلاف راست، نخست وزیر از یکی از دو حزب «به پیش ایتالیا» و «لیگا» انتخاب می شود که پیشتاز نظرسنجی ها هستند.

 

در همین راستا رهبران احزاب راست گرا  با هدف فراموشی اختلافات برای اولین و آخرین بار با یکدیگر در رم ملاقات کردند. سیلویو برلوسکونی رهبر حزب «به پیش ایتالیا» ماتئو سالوینی رهبر حزب « لیگا» و جورجیا ملونی رهبر «برادران ایتالیا» گفته اند که هدف از این ملاقات «فراموش کردن اختلافات داخلی گذشته» است، این ائتلاف می تواند سکان کاخ نخست وزیری ایتالیا را به دست گیرد.

 

از راست ماتئو سالوینی رهبر حزب "لیگا"، سیلویو برلوسکونی رهبر حزب " به پیش ایتالیا" و جورجیا ملونی رهبر حزب "برادران ایتالیا" 

 

مهاجران، فصل مشترک دشمنی ها
مهمترین سیاست مشترک سه رهبر ائتلاف راست مربوط به مهاجرت می شود. ممانعت از ورود مهاجران و بازگرداندن مهاجران غیر قانونی مهمترین دیدگاه مشترک سه متحد به شمار می آید. در طول چهار سال گذشته، حدود ۶۰۰ هزار مهاجر پس از عبور از دریای مدیترانه، وارد خاک ایتالیا شدند .

 

سیلویو برلوسکونی  بحران مهاجرت را به «بمبی در جامعه» تشبیه کرده که «هر لحظه امکان انفجار آن وجود دارد.» وی گفته است اگر ائتلاف تحت رهبری پیروز شود ۶۰۰ هزار مهاجرغیرقانونی را از کشور اخراج می کند. طبق نظرسنجی‌ها، برلوسکونی احتمالا بزرگترین ائتلاف را در مجلس آتی ایتالیا رهبری خواهد کرد، ولی خودش به دلیل فرار مالیاتی تا سال آینده از تصدی سمت نخست‌وزیری محروم است. حزب «لیگا» هم در حال حاضر در مناطق مهم لومباردی و ونتو در شمال ایتالیا طرفدار دارد و از حامیان سیاستهای دولتهای پیشین برلوسکونی بوده است.

 

«برادران ایتالیا» نیز دشمن سرسخت مهاجران در ایتالیاست. به گزارش Euronews جورجیا ملونی رهبر حزب «برادران ایتالیا» مهاجران را عامل «افزیش جرم» در کشور می داند. این حزب در بیانیه اش خواستار متوقف شدن عملیات جستجو و نجات مهاجران در دریای مدیترانه و پایان بخشیدن به برنامه حمایت از آنها و بازگرداندن مهاجران غیرقانونی شده است.

 

ماندن یا نماندن در اتحادیه اروپا؟

اما رهبران ائتلاف راست در عین اتحاد و  اشتراکات دارای اختلافاتی نیز هستند، یکی از این  اختلاف ها به مسئله اروپا مربوط می شود. در حالیکه برلوسکونی گفته همواره حامی اتحادیه اروپا باقی خواهم ماند. رهبران دو حزب «لیگا» و «برادران ایتالیا» دیدگاههای ضداروپایی دارند.

 

برلوسکونیِ پرحاشیه و جنجالی بتازگی در دیدارش با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون و آنتونیو تایانی رییس پارلمان اروپا، سعی کرده رئیس کمیسیون اروپا را متقاعد کند که ائتلاف حزب متبوعش با احزاب راست به معنای ترک اروپا نیست، اما در عین حال ماتئو سالوینی رهبر حزب «لیگا» که برای احراز پست نخست وزیری دورخیز کرده است، طی کارزارهای انتخاباتی ادبیات ضد اروپایی را به کار گرفت. وی گفته که حاضر است «هر کاری را برای دفاع از منافع ملی انجام دهد» و در صورت پیروزی همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا را برگزار کند.

 

سالوینی رهبر حزب لگا

 

حزب برادران ایتالیا با رهبری جورجیا ملونی نیز قصد دارد با سیاستهای ضداروپایی و ضدمهاجرتی خودش را تثبیت کند. گفته می شود که نام حزب برادران ایتالیا اشاره ای به سرود ملی ایتالیا Fratelli d’Italia است.

 

جورجیا ملونی رهبر حزب برادران ایتالیا

 

وضعیت حزب حاکم و نخست وزیر متئو رنتزی

ایتالیا در پنج سال گذشته تحت مدیریت و حاکمیت ائتلاف احزاب چپ میانه بوده است؛ حزبی که طبق نظرسنجی ها چیزی در حدود ۲۵ درصد آرا را ‌کسب خواهد کرد. و در این مدت، انریکو لتا، ماتئو رنتزی و پائولو جنتیلونی از همین ائتلاف تشکیل دولت داده‌اند. ناتوانی چپ میانه در برآورده کردن مطالبات اقتصادی اما اکنون شرایط را برای پیروزی احزاب  راست‌گرا فراهم کرده است. همین مسأله و البته سرنوشت مهاجران و بدهی‌های کلان ایتالیا در صورت پیروزی احزاب خواهان خروج از اتحادیه اروپا، به شدت بروکسل را نگران کرده است.

 

متئو رنتزی نخست وزیر فعلی ایتالیا 

 

 ضدیت با جهانی سازی و جایگزینی واحد پول یورو، اهداف جنبش 5 ستاره

اما در این میان یک حزب واحد نیز به نام جنبش 5 ستاره در صحنه انتخابات امروز وجود داردو آن طور که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند، بیشترین آرا را به عنوان یک حزب واحد در انتخابات امروز به دست خواهد آورد. جنبش ۵ ستاره، جنبشی  ضد جهانی‌سازی و خواهان جایگزینی واحد پول یورو است.

 

لوئیجی دی مایو، رهبر جنبش ۵ ستاره و ماتئو سالوینی، رهبر حزب راست افراطی لیگ شمالی، در روزهای پایانی کارزار انتخاباتی از انتقادات‌شان به بروکسل کاسته و احتمال خروج از حوزه پولی یورو را رد کرده‌اند ولی  با این حال، بسیاری از تحلیل‌گران این چرخش را صرفاً تاکتیکی انتخاباتی و نه تغییر رویکردی واقعی می‌دانند.

 

لوئیجی دی مایو رهبر جنبش 5 ستاره 

 

رهبران جنبش ۵ ستاره با سیاست‌های انقباضی مخالف هستند و خواهان یافتن جایگزینی برای یورو، واحد پول ایتالیا هستند.

 

رشد محبوبیت احزاب ملی گرا و  نگرانی های رهبران اتحادیه اروپا

اروپا طی سال های اخیر شاهد افزایش محبوبیت احزاب  ناسیونالیست بوده است و ایتالیا نیز ازاین قاعده مستثنی نبوده است و احتمال جدی وجود دارد که جریان راست در انتخابات امروز نفوذ بیشتری کسب کند. تحلیلگران معتقدند  رشد احزاب  و گروه‌های ملی گرا در اروپا سبب ایجاد نگرانی هایی برای رهبران اروپا شده است. از افزایش طرفداران مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه گرفته، تا پیروزی حزب آلترناتیو برای آلمان؛  حالا اتحادیه اروپا در انتظار نتایج انتخابات مهم ایتالیاست. اهمیت ویژه این انتخابات در آن است که جریان راست  در آن از شانس زیادی برخوردار است.

 

تازه ترین پیروزی این احزاب  در اروپا در اتریش رخ داد که دولت ائتلافی با حضور حزب  راست گرای حزب (FPÖ) و حزب  «مردم» (OVP) تشکیل شد. حزب  «مردم» توانست در انتخابات اکتبر ۲۰۱۷ میلادی بیشترین تعداد کرسی های پارلمان را از آن خود کند.