هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 16:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 10 اسفند 1396 ساعت 12:12
پنجشنبه 10 اسفند 1396 12:01 ساعت
2018-3-1 12:12:10
شناسه خبر : 284595
 در واقع اگر آمریکا مجوز فروش هواپیما، قطعات و خدمات آن به ایران را صادر کرده بود دیگر تحریمی وجود نداشت که شرکت‌های اروپایی از ترس آن از سوخت‌رسانی به هواپیمای دکتر ظریف خودداری کنند چرا که سوخت‌رسانی از جمله خدماتی است که این شرکت‌ها موظف به انجام آن بوده‌اند.
در واقع اگر آمریکا مجوز فروش هواپیما، قطعات و خدمات آن به ایران را صادر کرده بود دیگر تحریمی وجود نداشت که شرکت‌های اروپایی از ترس آن از سوخت‌رسانی به هواپیمای دکتر ظریف خودداری کنند چرا که سوخت‌رسانی از جمله خدماتی است که این شرکت‌ها موظف به انجام آن بوده‌اند.
گروه سیاست‌خارجی-رجانیوز: روزنامه آلمانی «زوددویچه» چند روز پیش خبر داد  که در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ هیچکدام از شرکت‌های تامین سوخت حاضر نشدند به هواپیمای حامل «محمد جوادظریف» وزیر خارجه ایران سوخت‌رسانی کنند. این روزنامه نگرانی این شرکت‌ها از نقض تحریم‌های واشنگتن علیه ایران را علت این مسئله عنوان کردند.
 
به گزارش رجانیوز اقدام شرکت‌های تامین سوخت نشان می‌دهد که باوجود گذشت 774 روز از اجرای برجام آمریکا همچنان از اجرای تعهدات خود سرباز می‌زند چرا که صدور مجوز خدمات (services) هواپیما از جمله تعهدات اصلی این کشور در روز اجرای توافق هسته‌ای بود که تاکنون اجرایی نشده است. در واقع اگر آمریکا مجوز فروش هواپیما، قطعات و خدمات آن به ایران را صادر کرده بود دیگر تحریمی وجود نداشت که شرکت‌های اروپایی از ترس آن از سوخت‌رسانی به هواپیمای دکتر ظریف خودداری کنند چرا که سوخت‌رسانی از جمله خدماتی است که این شرکت‌ها موظف به انجام آن بوده‌اند. 
 
متاسفانه تیم مذاکره کننده ایرانی بجای پیگیری این نقض عهد آشکار آمریکا با تفاسیر عجیب غریب مدعی شده که این اقدام آمریکا نقض برجام به شمار نمی‌رود. اما عاقبت این تفاسیر، گریبانگیر خود وزارت خارجه شد و شرکت‌های اروپایی از سوخت‌رسانی به هواپیمای جواد ظریف امتناع کردند.
 
در بند 22 و 5.1 برجام درباره تعهد آشکار آمریکا برای فروش هواپیما، خدمات و قطعات در روز اجرای برجام (Implementation day ) آمده است:
 
22. The United States will, as specified in Annex II and in accordance with Annex V, allow for the sale of commercial passenger aircraft and related parts and services to Iran; license non-U.S. persons that are owned or controlled by a U.S. person to engage in activities with Iran consistent with this JCPOA; and license the importation into the United States of Iranian-origin carpets and foodstuffs.
 
(ترجمه وزارت خارجه)
 
22- ایالات متحده، به نحو مشخص شده در پیوست 2و منطبق با پیوست 5، اجازه فروش هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران؛ مجوز اینکه اشخاص غیرآمریکایی که در مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی هستند، به نحو منطبق با این برجام با ایران تعامل نمایند؛ و مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدا ایران به آمریکا را صادر خواهد نمود.
 
5. Other trade measures
 
5.1. The United States commits to:11 
 
5.1.1. Allow for the sale of commercial passenger aircraft and related parts and services to Iran by licensing the (i) export, re-export, sale, lease or transfer to Iran of commercial passenger aircraft for exclusively civil aviation end-use, (ii) export, re-export, sale, lease or transfer to Iran of spare parts and components for commercial passenger aircraft, and (iii) provision of associated serviced, including warranty, maintenance, and repair services and safety-related inspections, for all the foregoing, provided that licensed items and services are used exclusively for commercial passenger aviation;.
 
(ترجمه وزارت خارجه)
 
ایالات متحده متعهد می‌شود :
 
اجازه فروش هواپیماي مسافربري تجاري و قطعات و خدمات مربوطه به ایران از طریق اعطاي امتیاز در موارد زیر داده خواهد شد: الف) صادرات، فروش، اجاره یا انتقال هواپیماي مسافربري تجاري انحصارا با کاربري غیر نظامی، ب) صادرات، فروش، اجاره یا انتقال قطعات یدکی و قطعات عمده براي هوایپماي مسافربري تجاري به ایران ، و ج) ارائه خدمات تبعی، از جمله ضمانت، نگهداري، و خدمات تعمیر و بازبینی هاي ایمنی براي کلیه موارد مذکور، مشروط به اینکه قطعات و خدمات مجوز داده شده انحصارا براي هوانوردي تجاري مسافري مورد استفاده قرار گیرند؛
 
 


دیدگاه کاربران

خباثت اروپایی ها از امریکا بیشتر نباشد کمتر نیست این امور خارجه بدرد همین دولت می خورد و بس