هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 16 مرداد 1399
ساعت 12:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 18:29
چهارشنبه 9 اسفند 1396 17:17 ساعت
2018-2-28 18:29:24
شناسه خبر : 284589
دومین همایش مقابله با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی، با حضور تعدادی از استادان حوزۀ تاریخ و همچنین نویسندگان و اهل قلم و ناشران برگزار و از جایزۀ شهید سید علی اندرزگو رونمایی شد.
دومین همایش مقابله با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی، با حضور تعدادی از استادان حوزۀ تاریخ و همچنین نویسندگان و اهل قلم و ناشران برگزار و از جایزۀ شهید سید علی اندرزگو رونمایی شد.
گروه فرهنگی-رجانیوز: دومین همایش مقابله با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی، با حضور تعدادی از استادان حوزۀ تاریخ و همچنین نویسندگان و اهل قلم و ناشران برگزار و از جایزۀ شهید سید علی اندرزگو رونمایی شد. همچنین، در این همایش از تعدادی از فعالان فرهنگی و نویسندگان و تولیدکنندگان آثار ادبی، روایی و پژوهشی تقدیر به عمل آمد و از برخی از فعالان رسانه‌ای به‌واسطۀ فعالیت مؤثر در حوزۀ تاریخ پهلوی نیز تجلیل شد.
 
 
 
آنقدر که دشمنانِ ایران و انقلاب، تاریخ را جدی گرفته‌اند ما تاریخ را جدی نگرفتیم
به گزارش رجانیوز، موسی حقانی، مدیر مؤسسۀ مطالعات تاریخ معاصر ایران در دومین همایش مقابله با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی طی سخنانی به نقد وضعیت تاریخ‌نگاری موجود پرداخت و اظهار داشت: عده‌ای خواستند با تطهیر رژیم پهلوی چرایی انقلاب اسلامی را زیر سؤال ببرند و با شناخت ظرفیت تاریخی می‌توانیم به ظرفیت ملی خود پی ببریم.
 
وی افزود: متأسفانه آنقدر که دشمنان ایران و انقلاب تاریخ را جدی گرفته‌اند ما تاریخ را جدی نگرفتیم تاریخ‌نگاری رسمی که در کشور ما رایج است تاریخ‌نگاری انقلابی نیست بلکه تاریخ‌نگاری رسمی سکولارزده و نسبی‌انگارانه است.
 
حقانی گفت:‌ در تاریخ‌نگاری رسمی خدمت و خیانت گم می‌شود تا جایی که همه چیز را خاکستری می‌بینند حتی در عرصه‌ای که کاملاً روشن است نیز تردید ایجاد می‌کنند. حتی سیاه‌ترین صحنۀ تاریخی مثل قرارداد ۱۹۱۹ وثوق‌الدوله که ایران را با پشتوانۀ تاریخی عظیم در حال مستعمره کردن بود را کاری درست می‌دانستند و با طرح این که اگر ایران مستعمره می‌شد نجات پیدا می‌کرد آن را توجیه می‌کنند.
 
 
 
حقانی گفت: متأسفانه بسیاری از ما نسبت به تاریخ بی‌اطلاع هستیم که این دربارۀ علاقه‌مندان به تاریخ اندکی مستثنا است. بدون اغراق تمام شبکه‌های معارض یکی دو برنامۀ تاریخی در طول هفته دارند و از مشروطه تا انقلاب اسلامی را زیر سؤال می‌برند و فضایی درست می‌کنند که طرفداران انقلاب اسلامی به سختی از شهید اندرزگو و شهید نواب دفاع کنند چون این شبکه‌های معاند آنها را تروریست نامیدند.
 
 مدیر مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران ادامه داد: یک‌سویی یک جریان حکومت با تجددطلبان کار را سخت‌تر می‌کند. این در حالی است که کتاب درسی جمهوری آذربایجان پر از تحریف علیه ایران، تشیع و مسئولین جمهوری اسلامی ایران است و تاریخ‌نگاری آن کشور ملغمه‌ای از ریشه‌های کمونیستی و صهیونیستی دارد. اینگونه دانش‌آموزان خود را تربیت می‌کنند که با ایران و ایرانی دشمنی کنند تا جایی که حتی برخی تیم‌های ورزشی ما در حال مسابقه هستند طرفداران آنها پرچم ترکیه و جمهوری آذربایجان را بالا می‌برند و اگر در کتاب‌های درسی تاریخی ما بنویسیم قفقاز بخشی از ایران بوده که از ایران جدا شده است برخی مسئولین می‌گویند اشاره به این واقعیت تاریخی به مناسبات ما با کشورهای تازه استقلال یافتۀ قفقاز ضربه می‌زند.
 
طبق اسناد امریکایی، اگر پهلوی می‌ماند ایران در سال ۱۳۷۵ بدهکارترین کشور بود
 موسی حقانی در ادامه افزود:  بی‌توجهی به تاریخ باعث شده الان برخی به تطهیر رژیم پهلوی بپردازند این در حالی است که رژیم پهلوی پست‌ترین سلسلۀ تاریخی ایران بوده که به استقلال و هویت ایرانی ضربه زده است.
 
 وی با اشاره به اینکه ما نیازمند بازنگری اساسی به تاریخ‌‌ نگاری هستیم، گفت: باید تاریخ‌نگاری از دوران باستان تا دوران معاصر از نو نوشته شود و برخی از تاریخ‌نگاران که به تاریخ‌نگاری می‌پردازند دست به ایجاد گسل‌های قومی و مذهبی در کشور می‌زنند حتی برخی که خود را روشنفکر دینی می‌نامند اساس تشیع را زیر سؤال می‌برند و در وجود حضرت صاحب زمان تشکیک ایجاد می‌کنند و در شبکه‌های تلویزیونی و مجازی فعال هستند و امروزه وارد حوزۀ تاریخ‌نگاری معاصر شدند تا دست به تحریف انقلاب و حضرت امام بزنند و انقلاب اسلامی را بی‌فایده نشان دهند.
 
 مدیر مؤسسۀ مطالعات تاریخ معاصر ایران  ادامه ‌داد: آن بخشی که در حوزۀ تطهیر پهلوی در حال فعالیت هستند عملاً اقدامات رضاشاه و محمدرضا را بزرگ‌نمایی می‌کنند و این عقب‌ گرد از کسانی که مدعی روشنفکری هستند، جای تأسف دارد.
 
 حقانی گفت: کشورهای استکباری به این دلیل رضاخان را از ایران تبعید کردند که ایرانِ دورۀ رضاخانی در حال انقلاب بود و استکبار نمی‌خواست به علت همسایگی ایران با شوروی این منطقه ناآرام باشد و برای دیدن واقعیات آن دوره اگر مطبوعات آن دوره را مطالعه کنید می‌بینید که حتی وام‌داران تاریخی رضاخان مثل علی دشتی به انتقاد از رضاخان می‌پردازند.
 
وی با اشاره به کسانی که مدعی‌اند انقلاب برای ایران دستاوردی نداشت و آرزو می‌کردند ای کاش در ایران انقلاب نمی‌شد، گفت: مطابق اسناد امریکایی اگر رژیم پهلوی ادامه می‌یافت ایران در سال ۱۳۷۵بدهکارترین کشور جهان بود.
 
۲۴ هزار مفقود سیاسی در دورۀ رضاخان وجود داشت
مدیر مؤسسۀ مطالعات تاریخ معاصر ایران تصریح کرد: دست‌اندرکاران تطهیر پهلوی مردمی‌ترین انقلاب قرن بیستم را که انقلاب اسلامی است سعی دارند جنایتکار نشان دهند. حتی ۷-۸ نفر از مسئولان دورۀ پهلوی که بعد از انقلاب اعدام شده‌اند را از جرائم انقلاب می‌دانند در حالی که این افراد دستور شلیک به سوی مردم را صادر کرده بودند.
 
 حقانی گفت: مسیری که غرب‌ گرایان به ایران توصیه می‌کنند که با وابستگی به غرب به توسعه برسیم را ایران ۱۵۰ سال طی کرده است و یک بار این را رفتیم و همه چیزمان را واگذار کردیم. به طوری که اسدالله علم در خاطراتش بیان می‌کند در حالی ما ادعای رسیدن به دروازه‌های تمدن داریم که در برخی نقاط تهران آب شرب نداشتیم.
 
 وی افزود:‌ برخی مانند محمدعلی فروغی این گونه تعبیر می‌کنند که ایران مانند پیراهنی است که اگر دستی در پیراهن نباشد نمی‌تواند حرکت کند.
 
 مدیر مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران گفت: استکبار با ایران بزرگ و قدرتمند همیشه سر ناسازگاری خواهد داشت و همیشه می‌خواستند ایران را در بربریت نگه دارند.
 
 حقانی از دیگر جفاها به تاریخ این کشور، معرفی ایران در زمان رژیم پهلوی به عنوان قدرت منطقه‌ای دانست و گفت:‌ این در حالی است که ایران در آن زمان بحرین را از دست داده بود و هویدا می‌گفت بحرین مانند دختر ما بود که شوهرش دادیم.
 
 وی در پایان خاطرنشان کرد: در دورۀ رضاخان ۲۴ هزار مفقود سیاسی داشتیم و ما همیشه باید حقوق مردم و استقلال ایران را از رژیم پهلوی مطالبه کنیم.
 
 کلیدِ مقابله با انحرافات آینده، مقابله با مرکز گفتمانِ نظام فاسد پهلوی است
 در ادامه میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در این همایش گفت: جریان مقابل ما با انگیزه، با هدف در طول این سال‌ها فعالیت کرده و کار کرده و روایت خودش را کم‌کم قالب کرده است، روایت خودمان را ندید، روایتِ خودشان را از ما خواهند گفت، روایتِ خودشان را از شهدا خواهند گفت، عبارت از مولا خواهند گفت و وقتی که یک انقلابِ عظیمِ مبتنی بر توحید و مبتنی بر ولایت الله یک عصبانیّتِ مقطعیِ غیرمنطقی و غیرعقلایی جلوه کرد تمام حماسه‌های بعدی هم زیر سؤال می‌رود و احمقانه جلوه می‌کند؛ پس کلیدِ مقابله با انحرافات آینده، مقابله با همین مرکزیت گفتمانِ مدرنیزاسیونِ آمریکایی و فراماسونری و بهاییِ نظام فاسد پهلوی است.
 
نیلی ادامه داد: هدفِ اصلی ما عبارت است از تولیدِ روایت‌های خواندنی و مؤثر و انقلابی برای نسل آیندۀ انقلاب اسلامی به زبانِ نسل امروز، به زبانِ نسل فردا. به برکت زحمات پژوهشگران و مراکز اسنادمان کتاب‌های سندی زیاد داریم اما این‌ها بایستی به زبان روایت، به زبان تاریخ شفاهی، به زبان رمان، به زبان حس، به زبان دراماتیک ترجمه شود و در اختیار جوانان و نوجوانان قرار بگیرد؛ این کار قبلاً انجام شده ولی کفایت نمی‌کند، امروز ما هم نیازمند احیای کتاب‌های گذشته، هم نیازمند تولید کتاب‌های جدید و زبان جدید هستیم.
 
 
میثم_نیلی، در این همایش نکات مهم مطرح شده از سوی نویسندگان و ناشران در نشست‌های مقابله با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی را برشمرد و گفت: برای تولیدات و دامن زدن به تولیدات خوب نیازمند بانک سوژه هستیم. تاریخ برای همه باز شده نیست، برای همه مشروع نیست که بخواهند مانند یک پژوهشگر با جزئیات آن آشنا باشند. طبیعتاً این کار باید توسط یک جریانِ میانه و واسطی اتفاق بیفتد و سوژه‌های کاربردی، راهبردی و اثرگذار با مختصاتِ حوزۀ ادبیات بدست آید. این کار قرار شد انجام شود. همچنین از دیگر نکات، ارائۀ خدمات اسنادی بود. مراکز اسنادی ما اگر اسناد خودشان را و آن مایملک خودشان را به لحاظ سندی به راحتی در اختیارِ نویسندگان قرار ندهند طبیعتاً این اتفاق نخواهد افتاد، از آن‌ها خواهش کردیم و این اتفاق رقم خورد، سه مرکز اسنادی ما، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مؤسسۀ مطالعات تاریخ معاصر ایران و موزۀ عبرت قبول کردند و با آغوش باز خدمات اسنادی را به نویسندگان ما ارائه خواهند کرد.
 
 نیلی ادامه داد: از دیگر نکات مطرح شده حمایت از ناشران برای تولید این گونه کتاب‌ها بود، همچنین بحث گزارشاتِ رصد جریان معارض است، و اینکه آن‌ها دارند چه می‌کنند تا نویسندگان ما با آگاهی از فعالیت‌های جریان مقابل مشغول به کار شوند.
 
 نیلی در پایان به رونمایی از جایزۀ شهید اندرزگو اشاره کرد و گفت: کانال تلگرامی مبارز خستگی ناپذیر، به نام شهید اندرزگو، به آدرس @A_ANDARZGOO تأسیس شده است و قرار است در این کانال اطلاع‌رسانی کارهای انجام شده، فراخوان‌ها و معرفی کارهای دوستان نویسنده و ناشر و معرفی کانال‌های ترویجی در بحث مقابله با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی انجام شود.
 
 
فرزند شهید اندرزگو: شاه برای سر شهید اندرزگو ۶ میلیون تومان جایزه تعیین کرد
در  ادامه همایش مقابله با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی و رونمایی از جایزۀ شهید سیدعلی اندرزگو، حجت‌الاسلام سیدمحمد اندرزگو، فرزند شهید اندرزگو گفت: الحمدالله خون شهید اندرزگو  رژیم پهلوی را از بین برد و جریان مبارکی را برای انقلاب اسلامی رقم زد.
 
 وی افزود: شهید اندرزگو ۱۴ سال برای براندازی رژیم پهلوی در حال مبارزه بود و دربدری‌های بسیاری به جان خرید و مادرم نقل می‌کردند رژیم پهلوی چهار بار اثاث و جهیزیۀ ما را دزدید و در زمانی که شهید اندرزگو در حال مبارزه بود با اینکه افراد بسیاری برای مبارزه با پهلوی به ایشان پول دادند و کمک مالی کردند اما ایشان یک اتاق در خواجه‌ربیع مشهد اجاره کردند و مادرم می‌گفتند غذایی ساده‌ درست کردم. سر سفره شهید اندرزگو گفت لذتی که ما از این غذا می‌بریم پهلوی با آن همه خدمه نمی‌برد.
 
 
 حجت‌الاسلام اندرزگو ادامه داد: شاه برای سر ایشان ۶ میلیون تومان جایزه تعیین کرد. آرامش شهید اندرزگو به این دلیل بود که ایشان دائم متوسل و متذکر و اهل مراقبه بود. گاهی اوقات از وجه‌های دیگر شهید اندرزگو غفلت می‌کنیم و فقط وجه چریکی او مورد توجه قرار می‌گیرد در حالی که ایشان حتی در سال‌هایی که تحت تعقیب ساواک بود رسیدگی به فقرا را فراموش نکرد.
 
وی ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی اگر مسئولی از فقرا غافل شود باید در آخرت پاسخگوی شهید اندرزگو باشد. در دیداری که با رهبری داشتیم رهبری فرمودند شهید اندرزگو قبل و بعد از انقلاب مظلوم بود.
 
 در ادامۀ مراسم از جایزۀ شهید اندرزگو رونمایی شد. در بخش  داستان از ابراهیم حسن بیگی،‌ هادی حکیمیان، محمدرضا شرفی‌خبوشان، سیدشمس‌الدین فلاح‌هاشمی، مجتبی حبیبی، محمدعلی گودینی، منیژه آرمین و وجیهه سامانی تقدیر شد.
 
 در بخش تاریخ شفاهی و  پژوهش، از حجت‌الاسلام سعید فخرزاده، محسن کاظمی، حسین کاوشی، وحید خضاب، شاداب عسگری، حمید داودآبادی تقدیر شد.
 
 
 در حوزۀ نشر از احمد عطایی از مؤسسۀ فرهنگی هنری قدر ولایت، علی‌محمد مؤدب از مؤسسۀ فرهنگی شهرستان ادب، قاسم حسن‌پور از موزۀ عبرت، حمید قره‌داغی از نشر سورۀ مهر، رضا قریبی از نشر مؤسسۀ مطالعات تاریخ معاصر ایران، مهدی رمضانی از نشر مرکز اسناد انقلاب اسلامی، محمد حقی از نشر کتابستان معرفت، مهران عباسی از نشر قاف تقدیر شد.
 
 
همچنین در حوزۀ رسانه‌ های فعال، از مهدی نقویان کارگردان مستند در برابر طوفان، حسن زمان وزیری، ناشر و مدیر کانال تلگرامی و صفحۀ اینستاگرامی میراث زخم‌خورده، مجتبی صفری مدیر کانال تلگرامی و صفحۀ اینستاگرامی پهلوی ایرانی، مسعود ملکی مدیر فرهنگی دفتر مطالعات جبهۀ فرهنگی انقلاب اسلامی و محمدرضا شهبازی مدیر کانال تلگرامی دو پهلوی تقدیر شد.