هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 21 بهمن 1396 ساعت 17:25 2018-2-10 17:25:57
شناسه خبر : 283652
عضو هیأت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: ابتدا مدارس نمونه‌دولتی حذف شد و گام بعدی حذف مدارس سمپاد است در حقیقت رقیبان مدارس غیردولتی در حال حذف هستند و این مسئله با عدالت آموزشی در تعارض است.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: ابتدا مدارس نمونه‌دولتی حذف شد و گام بعدی حذف مدارس سمپاد است در حقیقت رقیبان مدارس غیردولتی در حال حذف هستند و این مسئله با عدالت آموزشی در تعارض است.
گروه اجتماعی - رجانیوز: ایمان افتخاری عضو هیأت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، با اشاره به حذف تدریجی مدارس سمپاد از متوسطه اول اظهار داشت:‌ برخی برای مخالفت با مدارس سمپاد بی‌فایده بودن این مدارس را مطرح می‌کنند که البته سخن جدیدی نیست و سال‌هاست افرادی در مخالفت با سمپاد چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند.
 
وی افزود: برخی به دلیل منافع و مقاصد شخصی مخالف فعالیت مدارس سمپاد هستند و بنده با توجه به عضویت در هیأت امنای سمپاد، بارها انگیزه‌های غیرعلمی و غیرکارشناسی این افراد را مشاهده کرده‌ام.
 
افتخاری با بیان اینکه جداسازی دانش‌آموزان و الگوی گلخانه‌ای روش مناسبی برای پرورش دانش‌آموزان مستعد نیست، اضافه کرد: این مسئله در شرایطی است که مدارس عادی برای پرورش استعدادهای برتر آماده باشند اما آیا مدارس عادی توانایی پرورش استعدادهای برجسته و جلوگیری از هرز نرفتن آنها را دارند؟
 
عضو هیأت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با بیان اینکه مدارس غیردولتی با هزینه‌های گزاف در اختیار اقشار متمول جامعه هستند، گفت: آیا خانواده‌های عادی می‌توانند در صورت داشتن فرزند با استعداد و تیزهوش از این مدارس استفاده کنند؟ آیا کودک تیزهوش در کلاس پر تراکم مدارس عادی سرخورده نمی‌شود؟
 
وی با بیان اینکه مدارس رقیب غیردولتی‌ها به تدریج کنار گذاشته شد، اظهار داشت: ابتدا مدارس نمونه‌دولتی حذف شد و گام بعدی حذف مدارس سمپاد است در حقیقت رقیبان مدارس غیردولتی در حال حذف هستند و این مسئله با عدالت آموزشی در تعارض است و این در حالی است که بهانه حذف این مدارس ایجاد عدالت آموزشی است.
 
افتخاری با بیان اینکه تنش نسبت به آزمون‌های مختلف مدارس و کنکور به صورت فرهنگی نهادینه‌شده درآمده است، تصریح کرد: حذف یک امتحان تأثیر چندانی بر این فرهنگ ندارد و نمی‌توان به بهانه حذف تنش، دستاورد بزرگی مثل مدارس سمپاد را به کلی نادیده گرفت.
 
عضو هیأت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی خاطرنشان کرد:‌ دستاوردهای پژوهشی در دوره اول متوسطه در مدارس سمپاد بیش از مدارس متوسطه دوم است زیرا دانش‌آموزان در متوسطه دوم بیشتر درگیر کنکور می‌شوند تا مسائل علمی و پژوهشی لذا حذف این مدارس باعث کمرنگ شدن دستاوردهای پژوهشی دانش‌آموزان خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه باید توجه کنیم این اتفاق در چه برهه زمانی رخ می‌دهد، گفت: اکنون مسأله تبدیل شدن سازمان استعدادهای درخشان به «مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان» به عنوان موضوعی جدی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد و کمیته‌ای که این مسئله را بررسی می‌کند به این نتیجه رسیده است که این تبدیل و حذف استقلال سمپاد یک اشتباه بوده است.
 
افتخاری عنوان کرد: گرفتن هویت سمپاد کاری اشتباهی و اولین ضربه بود و اکنون هم به سراغ حذف تدریجی و کلی آن رفته‌اند.


x