هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مرداد 1398
ساعت 23:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 16 بهمن 1396 ساعت 12:35 2018-2-5 12:35:28
شناسه خبر : 283417
 ترزا می  نخست وزیر انگلستان پس از توصیه هایی که توسط کمیسیون جو کاکس که درخصوص موج گستردگی تنهایی ارائه داده تریسی کرائوچ وزیر ورزش بریتانیا را برای این وزارت خانه تازه تاسیس انتخاب کرد تا فعالیت «هلن جو کاکس» سیاستمدار فقید را پیش ببرد.
ترزا می نخست وزیر انگلستان پس از توصیه هایی که توسط کمیسیون جو کاکس که درخصوص موج گستردگی تنهایی ارائه داده تریسی کرائوچ وزیر ورزش بریتانیا را برای این وزارت خانه تازه تاسیس انتخاب کرد تا فعالیت «هلن جو کاکس» سیاستمدار فقید را پیش ببرد.

گروه بین الملل رجانیوز-علیرضا حجتی: اعلام تشکیل « وزارت تنهایی » توسط انگلستان خبر عجیبی بود که ترکیبی از بهت، استقبال و  تلنگر را در جهان غرب رقم زده است. قاره سبز که با گذشت یک سال از "برگزیت"هنوز از شوک رای مثبت مردم انگلستان به همه پرسی جدایی این کشور از اتحادیه اروپا بیرون نیامده است، حالا با حیرت بیشتری به بریتانیا می نگرد.

 

به گزارش رجانیوز، ترزا می  نخست وزیر انگلستان پس از توصیه هایی که توسط کمیسیون جو کاکس که در خصوص موج گستردگی تنهایی ارائه داده، تریسی کرائوچ وزیر ورزش بریتانیا را برای این وزارت خانه تازه تاسیس انتخاب کرد تا فعالیت «هلن جو کاکس» سیاستمدار فقید را پیش ببرد. کاکس از اعضای حزب کارگر و عضو پارلمان در ژوئن ۲۰۱۶ در یورکشایر غربی، مورد حمله با چاقو و تیراندازی قرار گرفت و کشته شد. از جمله کارهایی که کاکس پایه گذاری کرده بود دنبال کردن موضوع «کمیسیون تنهایی» بود.

 

تریسی کرائوچ وزیر ورزش و وزیر تنهایی انگلستان

 

مراسم یادبودجو کاکس پایه گذار کمیسیون تنهایی که در سوءقصد کشته شد

 

این تصمیم به سرعت مورد بازتاب گسترده درجامعه و رسانه ها پیدا کرد و در شبکه های اجتماعی نظیر توییتر واینستاگرام چند هشتگ درباره اش درست شد.

 

مسئله «تنهایی» در بریتانیا از آنجا اهمیت دارد که به اذعان صلیب سرخ انگلستان، بیش از ۹ میلیون نفر از جمعیت ۶۵,۶ میلیونی مردم این کشور، خود را اغلب یا همیشه تنها توصیف می کنند و آمارهای دولتی نشان می دهد که بیشتر شهروندان بالای ۷۵ سال بریتانیا تنها زندگی می کنند و برای حدود ۲۰۰ هزار نفر از افراد کهنسال، پیش آمده که بیش از یک ماه با دوست و اقوام خود صحبت نکرده اند؛ مسئله ای که نخست وزیر بریتانیا را وادار به واکنش کرد؛ «ترزا می» عامل این اتفاق را سبک زندگی مدرن دانسته و طی اعترافی معنادار در این خصوص گفت: «برای تعداد زیاد از حدی از مردم، تنهایی واقعیت تلخ زندگی مدرن است.»

 

ترزا می در ادامه صحبت هایش درباره این سبک زندگی مرگبار برآمده از جامعه مدرن گفت: من می خواهم با این چالش در جامعه رو در رو شوم و همه ما باید قدم برداشته و به تنهایی افراد کهنسال که از آن رنج می برند، توجه نشان دهیم، به تنهایی افرادی که عزیزانشان را از دست دادند، افرادی که کسی را ندارند که با او حرف بزنند و افکار و تجربیاتشان را با او سهیم شوند.

 

اما در عین حال در واکنش به تصمیم جنجالی نخست وزیر بریتانیا، سیاستمداران آلمان، این کشور توسعه یافته و غول اقتصادی اروپا و جهان از این تصمیم همتایان انگلیسی خود استقبال کرده بطوریکه بر معضل تنهایی و تاثیرات آن بر مردم این کشور که بخش قابل توجه آن افراد کهنسال هستند، بیشتر تمرکز کرده اند

 

کارل لاوترباخ، سیاستمدار و کارشناس صحت از حزب "سوسیال دموکرات" معتقد است بحث درباره تنهایی در آلمان در پی ایجاد "وزارت تنهایی" در بریتانیا بالا گرفته است، وی در این رابطه به روزنامه آلمانی "بیلد" گفت که برای برخی افراد بالای ۶۰ سال، تنهایی "خطر مرگ را به همان اندازه بالا می برد که فردی به شدت سیگار بکشد" و پیشنهاد داده است برخی افراد، به ویژه در "وزارت صحت" مسئول معضل تنهایی باشند تا بتوانند مبارزه علیه تنهایی را در جامعه هماهنگ و رهبری کنند.

 

مارکوس واینبرگ، دیگر سیاستمدار آلمانی از حزب "دموکرات مسیحی" وابسته به انگلا مرکل صدراعظم این کشور نیز به  بیلد گفته است که مردم باید بتوانند آزادانه درباره این مسئله صحبت کنند بدون این که بترسند دیگران آنها را افرادی ضعیف می پندارند. اما واکنش ها در اینباره تنها محدود به سیاستمداران نبوده است که اولریش لیلی رئیس سازمان رفاه اجتماعی موسوم به "دیاکونی" نیز که از سوی کلیسای پروتستان آلمان اداره می شود، اقدام انگلستان را برای ایجاد وزارت تنهایی ستایش کرد.

 

وی به گروه رسانه ای "فونکه" گفته است که "ابتکار بریتانیا یک الگو است". و  تصریح می کند: «تنهایی در جامعه ما یک معضل چند جانبه است و درباره آن تاکنون به اندازه کافی بحث نشده است، لیلی همچنان یادآور شده که فقر و انزوای اجتماعی "به روشنی با تنهایی مرتبط هستند"

 

 

به گزارش دویچه وله، روزنامه "بیلد" در گزارش خود به پژوهشی اشاره کرده که از سوی دانشگاه شهر بوخوم انجام شده است. در تحقیق دانشگاه بوخوم آمده است که ۲۰ درصد افراد مسن تر از ۸۵ ساله، احساس تنهایی می کنند. ۱۴ درصد افراد بین ۴۵ تا ۶۵ ساله نیز گفته اند که انزوای اجتماعی را احساس می کنند. مایکه لومن، پروفسور روانشناسی و سرپرست این تحقیق گفته است که این مسئله "یک چرخه فلاکت" برای افراد مسنی است که پیش از این از مشکلات صحتی رنج برده اند. به گفته او، تنهایی می تواند افسردگی و بیماری های قلبی را در این افراد افزایش دهد.

 

باید یادآور شد تنهایی رو به فزونی در غرب مدرن که به گفته مارک رابینسون، مقام ارشد بزرگترین سازمان خیریه بریتانیا همراه بیماری های قلبی عروقی، زوال عقل، افسردگی و اضطراب است، تازه ترین ارمغان تاریکی مدرنیته ای است که انسان ها را برای سالها به اعتبار منسوخ دانستن ارزش های انسانی از قبیل تشکیل خانواده و زندگی اجتماعی و با نشان دادن سراب های پوچی از کسب رضایت و شادابی ، در جزیره وسیع تنهایی شان محصور کرده است. مدرنیته ای که امروزه در تمامی ابعاد و گستره نفوذش به بن بست رسیده است، نسخه شفابخشش در اجتماع به تنهایی و انزوا ختم می شود، در اقتصاد 99 درصد جامعه را استثمار می کند و در فرهنگ هشتگ  Mee To ( من هم همینطور- اشاره به اعتراف درباره موردتجاوز گرفتن-) را ترند می کند.

 

تصویر حقیقی غرب امروز که دیگر به واقعیتی انکارناپذیر بدل گشته است نه بازنمایی رسانه ای از معرفی این کشورها به عنوان الگوی توسعه تمام عیار است و نه القابی مانند غول اقتصادی و قطب فرهنگی -اجتماعی و نه تجلی آزادی های مدنی است که پشت همه این دستاوردهای به ظاهر دست نیافتنی انسان هایی منزوی زندگی می کنند، حقیقت تصویری است که ترزا می  ترسیم می کند: "واقعیت تلخ زندگی مدرن"  و مایکل لومن پروفسور روانشناسی دانشگاه بوخوم آلمان آن را اینگونه تکمیل می کند: "یک چرخه فلاکت"