هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 28 خرداد 1398
ساعت 14:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 بهمن 1396 ساعت 18:48 2018-1-29 18:48:38
شناسه خبر : 283074
تفکر اعتدالی  نشان داده است که می توان بارش 20 سانت برف را هم به یک بحران تبدیل کرد. کارنامه مدیریتی برخی از مدیران نشان داده است که مشکل اصلی را نه در کمبود بودجه بلکه باید در مدیریت پیر و خسته آنها جست‌وجو کرد. چرا که می توان با وجود پیش بینی های قبلی و اختصاص میلیاردها بودجه برای برف روبیِ تهران، بازهم نتوان از پس بارش برف برآمد.
تفکر اعتدالی نشان داده است که می توان بارش 20 سانت برف را هم به یک بحران تبدیل کرد. کارنامه مدیریتی برخی از مدیران نشان داده است که مشکل اصلی را نه در کمبود بودجه بلکه باید در مدیریت پیر و خسته آنها جست‌وجو کرد. چرا که می توان با وجود پیش بینی های قبلی و اختصاص میلیاردها بودجه برای برف روبیِ تهران، بازهم نتوان از پس بارش برف برآمد.

گروه سیاسی_رجانیوز: تفکر اعتدالی نشان داد که می توان در کنار حوادثی مانند زلزله و آتش سوزی، بارش 20 سانتی برف را هم به یک بحران ملی تبدیل ساخت.

 

به گزارش رجانیوز گرانی، رکود، تصادف قطار تبریز، زلزله کرمانشاه، تصادف کشتی نفت کش سانچی، یاوه گوییهای عربستان، زیاده خواهی های آمریکا و...، همه اینها کلید واژه هایی است که یادآور عدم تدبیر دولت روحانی در پنج سال گذشته است. اتفاقاتی که شاید با پیش بینی به موقع می توانست هرگز به بحران تبدیل نشود، اما امتداد این نگاه مدیریتی در حوزه شهری، باعث شده است که بارش برفِ یک روزه نیز به یک بحران تبدیل شود.

 

روزهای پایانی هفته گذشته و اوائل هفته جاری، سامانه بارشی جدیدی وارد کشور شد و بخش زیادی از کشور را در بر گرفت، به شکلی که در روزهای اخیر بسیاری از شهرهای کشور شاهد کاهش دما و بارش برف بود. در این میان اگرچه  سازمان هواشناسی از چند روز پیش هشدار داده بود که تهران برفی می‌شود اما برای اولین بار در تاریخ ایران همه جاده های متصل به تهران مسدود شد.

 

با وجود هشدارهای قبلی سازمان هواشناسی، مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران اعلام کرد که شهرداری تهران غافل گیر شده است! او با اشاره به بودجه 30 میلیارد تومان شهرداری تهران برای برف‌روبی در شهر تهران گفت: «سالانه هزینه برف‌روبی به پیمانکاران پرداخت می‌شود و علی‌رغم پیش‌بینی اعتبارات بالا، شهرداری در برف اخیر غافلگیر شده است و در خدمات‌رسانی و حمل‌ونقل عمومی، خدمات شایسته‌ای را ارائه نداده است».

 

مردم هم در اتوبان‌های پایتخت، هم جاده قم_تهران و هم مسیر تهران- کرج با وضعیت بغرنج و پیچیده‌ای روبه رو شدند. به گونه‌ای که حتی محمد رضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس امروز در گفت و گویی به شدت از شهرداری و استانداری تهران انتقاد کرد.


عارف گفت: «از شب گذشته تا کنون تعداد زیادی درخت بر اثر سنگینی بارش برف شکسته که نشان می‌دهد عوامل شهرداری اقدام به برف‌روبی از درخت‌ها نکرده‌اند، ضمن اینکه شن پاشی در کوچه و خیابان‌های فرعی نیز به شکل مطلوب انجام نشده است. به طور جدی موضوع را از طریق استانداری و شهرداری پیگیری میکنیم تا ببینیم چرا علی‌رغم پیش‌بینی‌های هواشناسی، شهر بعد از بارش برف فلج شد.».

 

شهروندان تهرانی نه تنها با مشکل باقی ماندن برف ها در معابر عمومی مواجه بودند، بلکه حمل و نقل عمومی نیز عملکرد خوبی از خود برجای نگذاشت. به نحوی که در غیاب تاکسی ها و اتوبوس های شهری، مترو تهران نیز ظرفیت سرویس دهی به مسافران تهرانی را نداشت.

 

 

به حدی که مدیر عامل سازمان تاکسیرانی از شهروندان تهرانی عذرخواهی کرد و گفت: «از شهروندان تهرانی عذرخواهی می‌کنم، حتی اگر یک نفر بیش از زمان همیشگی، در انتظار تاکسی ایستاده است. تعدادی از تاکسیرانان در شیفت کاری خود حاضر نشده و در امر سرویس رسانی کوتاهی کرده‌اند. سازمان تاکسیرانی با تاکسیرانانی که تخلف کرده‌اند برخورد جدی خواهد کرد».

 

اما نکته جالب واکنش شهرداری تهران نسبت به انتقادات بود. معاون امور هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران گفت: می‌توان با افتخار گفت که در این دوره از مدیریت شهری اقدامات انجام شده برای بازگشایی معابر به مراتب از دوره‌های گذشته بهتر بوده است و شهرداری تهران توانست وظایف مربوط به خود را انجام دهد!

 

این درحالی بود که در غیاب مسئولان شهری، نجفی در توئیتی از دانش آموزان و جوانان تهرانی درخواست کمک کرده بود تا معابر را پاک سازی کرده و درخت ها را از برف پاک کنند!

 

 

از سوی دیگر وزارت‌خانه تحت مدیریت عباس آخوندی نیز نتوانست به موقع وارد عمل شده و تصمیم مقتضی را اتخاذ کند. برف و کولاک در روزهای ابتدایی هفته جاری موجب شد که بسیاری از خودروها در محور قم_تهران و همچنین کرج_تهران سرگردان شوند. این درحالی است که سخنگوی راهداری انگشت اتهام را به سوی خودروهایی گرفت که زنجیر چرخ همراه خود نداشته اند!

 

البته سردار حمیدی رئیس پلیس راه راهور با اشاره این سخنان گفت: اینکه ایشان گفته‌اند ماشین‌ها زنجیر چرخ نداشتند و همین امر باعث شده در جاده گرفتار شوند این نمی‌تواند درست بوده و متصور شویم که صرفا این موضوع اقدام کافی باشد. اگر سطح جاده‌ها به درستی از وجود برف پاک شود و برف‌روبی به موقع انجام گیرد می‌شود خیلی از بار ترافیکی را کاهش داد.

 

سخنگوی راهداری در مصاحبه با شبکه خبر تقصیر را برگردن رانندگانی انداخته بود که زنجیر چرخ همراه خود نداشته اند و در پاسخ به سوال مجری این برنامه که چرا جلسه مدیریت بحران یک شب پیش از بارش برف تشکیل نشده است و یا چرا راهداری با علم به وقوع کولاک، از تردد خودروها در این محور ها جلوگیری نکرده است، تنها سکوت کرد و گفت «درخدمتیم»!

 


957571347563077632.mp4 | دانلود فیلم

 

این در حالی بود که مسافران زیادی از ساعت های پایانی روز شنبه در محورهای مواصلاتی منتهی به تهران مانند قم-تهران و کرج-تهران سرگردان باقی مانده بودند. به طور مثال ابطحی  که در جاده تهران-قم گرفتار برف شده بود با انتشار تصویری نوشت: «نهمین ساعتی که در یک نقطه در جاده قم با صد‌ها ماشین ایستاده‌ایم. یک متر تکان نخورده‌ایم. صبح شد.. نه خبری از باز شدن راه هست و نه کمکی.»

 

 

عملکرد وزارت راه زمانی جالب می شود که قطار مشهد_تهران نیز که می بایست مسیر را در 12 ساعت طی می کرد، 24 ساعت به طول انجامید تا به مقصد برسد. این درحالی بود که سیستم گرمایشی قطار از کار افتاده و هیچ کدام از مسئولین پاسخ گو نبودند.

 

حجت الاسلام پژمان فر نماینده مردم مشهد که خود یکی از مسافرین این قطار بود در مصاحبه ای گفت: « من و سایر مسافران این قطار ساعت ۱۲ شب گذشته از مشهد به مقصد تهران حرکت کرده‌ایم که هنوز پس از گذشت ۱۹ ساعت در نزدیکی ورامین قطار متوقف و سیستم گرمایشی آن قطع شده است. مسافران درحالی‌که از سرمای ناشی از قطع شدن سیستم گرمایشی قطار رنج می‌برند، آب شرب و غذا نیز برای مسافران در قطار وجود ندارد. با وجود تماس‌های مکرر بنده با معاونان وزیر راه و مدیران راه‌آهن، هیچ مقام مسئولی پاسخگوی این وضعیت نیست و مسئول و مهمانداران قطار نیز همچنان مستأصل هستند.»

 


video_2018-01-29_19-22-43.mp4 | دانلود فیلم

 

در مجموع تفکر اعتدالی نشان داده است که روزهای برفی، الزما نباید روز خوبی باشد. می توان با ناکارآمدی مسئولان تمام زیبایی های این برکت اللهی به یک بحران و اتفاق نامبارک تبدیل شود.