هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 13 شهريور 1398
ساعت 18:21
به روز شده در :
يكشنبه 1 بهمن 1396 ساعت 18:53 2018-1-21 18:53:38
شناسه خبر : 282648
ویژه برنامه تلویزیونی «جهان آرا» در سالروز حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو در تهران، با حضور نمایندگان بنیاد مستضعفان، شورای شهر و کسبه این ساختمان از شبکه افق پخش شد.
ویژه برنامه تلویزیونی «جهان آرا» در سالروز حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو در تهران، با حضور نمایندگان بنیاد مستضعفان، شورای شهر و کسبه این ساختمان از شبکه افق پخش شد.

گروه اجتماعی-رجانیوز:  قسمت دیگری از برنامه گفت‌وگومحور جهان‌آرا با موضوع «یک سال پس از آتش سوزی در پلاسکو» شنبه شب 30 دی ماه سال 1396 روی آنتن این شبکه رفت.

 

به گزارش رجانیوز، صبح روز پنج‌شنبه 30 دی ماه سال 1395 در تهران، چهارراه استانبول ساختمان 50 ساله پلاسکو در حریق سوخت و جان شانزده تن از آتش‌نشانان غیور کشورمان و شغل و اموال بسیاری از کسبه تهرانی را در کام خود فرو برد. با بازار داغ اتهام‌زنی‌های سیاسی برای جستجوی مقصر اصلی حادثه در رسانه‌ها، حضور مسئولین در صحنه و وعده و وعیدهای مسئولان، عوامل جهان‌آرا بر آن شدند تا پس از گذشت یک سال به بررسی علت، مقصر اصلی، پیگیری تحقق وعده‌های مسئولان به زیان‌دیدگان آن اتفاق و تهدیدهایی که سایر ساختمان‌های قدیمی مشابه پلاسکو در معرض آن قرار دارند بپردازند.

 

مهمانان حضوری برنامه علیرضا تهرانی رئیس شورای کسبه پلاسکو، حسن کاری رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان، دکتر اقبال شاکری عضو هیئت علمی دانشگاه، رئیس کمیته عمران شورای سابق شهر تهران و مسئول کمیته فنی پیگیری حادثه پلاسکو بودند. محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران و جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی در ارتباط زنده با این قسمت از جهان‌آرا همراه شدند. وحید یامین‌پور نیز مجری کارشناس این برنامه بود.

 

 

در ابتدای برنامه پیش از شروع گفتگو کلیپی از آتش‌سوزی آن روز پلاسکو پخش شد.

 

تهرانی علت حادثه را اتصال برق در یکی از طبقات فوقانی پلاسکو دانست و افزود: در ده بیست دقیقه اول دامنه آتش محدود به یک مغازه بود. پس از 20، 25 دقیقه کل آن طبقه و کمتر از یک ساعت آتش دو طبقه را فرا گرفت. حدود ساعت 11:20 دقیقه ساختمان به‌طور عمودی ریزش کرد.

 

وی تأکید کرد: سئوال اینجاست چرا نیروهای اعزامی آتش‌نشانی در ابتدای امر وسایل اطفای حریق نظیر فوم به همراه نداشتند و از آب استفاده کردند؟ در مراحل بعدی نیروها با تجهیزات آمدند.

 

رئیس شورای کسبه پلاسکو یادآور شد: عدم هماهنگی در مهار آتش مشهود بود. مالک ساختمان پلاسکو بنیاد مستضعفان است. شهرداری نامه‌های متعددی مبنی بر ایمنی نداشتن این ساختمان و خطرناک بودن حضور و ادامه فعالیت در آن به بنیاد زده بود.

 

مالکیت بهره‌برداری پلاسکو متعلق به کسبه آن است

کاری با تأیید اینکه مالکیت عینی پلاسکو متعلق به بنیاد مستضعفان است، اضافه کرد: مالکیت بهره‌برداری آن متعلق به کسبه است.

وی ضمن تأیید نامه‌هایی که شهرداری به بنیاد مستضعفان داده بود، توضیح داد: بنیاد تا سال 1382 مستقیماً مسئولیت نگهداری، حفظ و تعمیرات این ساختمان و سایر ساختمان‌های دیگرش را در تهران به عهده داشت، اما در سال 1382 با تفاهم نسبی بین سازمان اموال و املاک بنیاد و شورای کسبه پلاسکو کارهای ساختمان به عهده شورا قرار گرفت و بنیاد هزینه‌های تعمیرات اساسی را پذیرفت.

 

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان علت این واگذاری مسئولیت را این‌گونه شرح داد: واحدهای پلاسکو در حال استفاده توسط کسبه بودند و بنیاد برای تعمیرات و انجام امور مختلف ساختمان نمی‌توانست هر زمانی که می‌خواهد به آنجا مراجعه کند، بنابراین کار به خود کسبه واگذار شد.

 

وی در خصوص ایمنی پلاسکو گفت: در تابستان سال 1395 سازمان آتش‌نشانی مانوری در پلاسکو انجام داد و از نظر ایمنی اشکالاتی را برای رفع آنها ابلاغ نکرد.

 

کاری در پاسخ به این سئوال که «آیا بنیاد هزینه‌های ایمن‌سازی ساختمان آلومینیوم را می‌دهد؟» اذعان کرد: بعد از حادثه پلاسکو شرایط فرق کرد. به علت عدم آمادگی شورای ساختمان آلومینیوم خود بنیاد وارد عمل شد و نقشه‌های سازه و معماری، وضعیت فاضلاب، آب و برق و سیستم اطفای حریق را بررسی کرد. بنیاد با شورای کسبه ساختمان آلومینیوم مثل پلاسکو توافق کتبی کرد که شورا ادامه کار را به عهده بگیرد و هزینه‌ها هم 50 ـ 50 بین شورای کسبه ساختمان مزبور و بنیاد تقسیم شود.

 

وی ابراز امیدواری کرد: کارهای خوبی هم انجام شده است و سیستم فاضلاب و آسانسورها به‌طور اساسی و استاندارد تعمیر شدند. همچنین با یکی از شرکت‌های مورد تأیید آتش‌نشانی سیستم اعلام و اطفای حریق در حال پیگیری است.

 

ایجاد پست آتش‌نشانی در ساختمان آلومینیوم برای اولین بار در ایران

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان خبر از ایجاد یک پست آتش‌نشانی در ساختمان آلومینیوم برای اولین بار در ایران داد.

وی این قضیه را که بنیاد باید همه هزینه‌ها را به عنوان مالک بپردازد رد و پیرامون اقدامات ایمن‌سازی ساختمان‌های تحت مالکیت بنیاد خاطرنشان کرد: ما ساختمان‌ها را بررسی کردیم و 30 واحد تجاری‌مان ایرادهای ایمنی داشتند. به ساختمان‌های مربوطه هشدار دادیم وارد تفاهم با بنیاد برای اقدامات ایمنی شوند و ساختمان‌های بحرانی با هماهنگی دادستانی و شهرداری پس از یکی دو بار هشدار پلمپ شده‌اند.

 

تفاهم بین بنیاد مستضعفان و شورای کسبه پلاسکو ناخواسته بود

تهرانی در خصوص تفاهم بین بنیاد و شورای کسبه پلاسکو تصریح کرد: این تفاهم ناخواسته بود، چون بنیاد برخی از امور مربوطه‌شان مثل نگهبانی و... را انجام نمی‌داد و در اوایل سال 1380 از بنیاد ابلاغ شد که بعضی از هزینه‌ها را نمی‌توانیم بدهیم، از این رو شورای کسبه پلاسکو شکل گرفت و کسبه نمایندگانی را برای اداره مسائل روزمره‌شان انتخاب کردند.

 

وی بیان کرد: ما اختیارات انجام کارهای اساسی، نیمه اساسی، معمولی و کارهای محدود داخل مغازه را نداشتیم و اینها باید با اجازه و موافقت صاحب ملک انجام می‌شدند. ضمن اینکه هزینه‌ها به‌طور نسبی تقسیم می‌شدند.

 

رئیس شورای کسبه پلاسکو تصریح کرد: در توافق‌نامه بین ما و بنیاد اسمی از ایمنی و آتش‌سوزی نیامده است. ما توافق مکتوب نداشتیم.

 

وی تأکید کرد: بحث ایمنی در ساختمان‌های ما حلقه مفقوده است و کسی آن را جدی نمی‌گیرد و چه در ساختمان‌های تجاری و چه مسکونی متصدی به‌خصوصی ندارد و دایره اختیارات شهرداری برای برخورد در این باره محدود است. کسی مسئولیت‌پذیر نیست.

 

تهرانی در خصوص ایمنی‌های اولیه پلاسکو مطرح کرد: بخشی از ایمنی‌های اولیه پلاسکو مرتباً بازدید می‌شد، مثل شیرهای آتش‌نشانی و کپسول‌های آتش‌نشانی که مرتباً شارژ می‌شدند، اما عدم ایمنی ناشی از پله فرار مربوط به کل ساختمان و خارج از عهده ما بود.

 

وی مانور آتش‌نشانی انجام گرفته در پلاسکو را چند ماه قبل از حادثه تأیید کرد.

 

یامین‌پور خاطرنشان ساخت: با این گفته‌ها مخاطب برداشت می‌کند این‌گونه اقدامات ایمن‌سازی اطمینان‌بخش نیستند.

 

کاری تأکید کرد: ضعف‌های ساختمان پلاسکو در تنظیم توافق بنیاد با ساختمان‌های دیگر تحت مالکیتش در مؤثر بوده‌اند. در پلاسکو غفلت عمومی از جانب مالک، بهره‌بردار و دستگاه‌های مختلف صورت گرفت.

 

وی افزود: اشکال عمده ما این است که در سبک زندگی‌مان فرهنگ پیشگیری ضعیف است.

 

خیلی از کسبه پلاسکو بیمه نبودند

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان اشاره کرد: خیلی از کسبه پلاسکو بیمه نبودند، اما الان تمامی ساختمان‌های تجاری بنیاد در کل کشور بیمه هستند.

در ادامه برنامه دو کلیپ یکی راجع به مشکلات کسبه پلاسکو پس از آتش‌سوزی و دیگری یادبودی از شهدای آتش‌نشان آن حادثه پخش شد.

 

کاری در خصوص اقدامات ساخت بنای جدید پلاسکو شرح داد: در روزهای اول آواربرداری محمد سعیدی‌کیا رئیس بنیاد مستضعفان قول داد پلاسکو را دو ساله می‌سازد، اما در مورد اخذ پروانه بنیاد با شورای کسبه پلاسکو، سازمان میراث فرهنگی، شهرداری، شورای عالی معماری اتاق فکر و جلسات متعددی را تشکیل داده است.

 

وی در ادامه یادآوری کرد: دیدگاه‌ها در باره پروانه پلاسکو متفاوت است. عده‌ای در شورای کسبه این ساختمان معتقدند آن پنج طبقه بماند، اما کارشناسان بنیاد و شهرداری عدم ایمنی کافی آن پنج طبقه و تخریبش را تأیید کرده‌اند. سازمان میراث فرهنگی اجازه ساخت سه طبقه را می‌دهد و ضوابط طرح تفصیلی، شهرداری و شورای عالی معماری هر یک نظرات و مقررات خاص خودشان را دارند.

 

رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان در خصوص اقدامات مؤثر بنیاد گفت: بنیاد در یک ماه اخیر توافق مکتوبی را تنظیم کرد و به امضای شهرداری و دادستانی رساند که هشت طبقه روی زمین و پنج طبقه زیر زمین ساخته شود. همچنین برای تأمین حداقل 600 واحد کسب در پلاسکو مسائل متصرفات زمین 5 هزار متری شرق پلاسکو را ـ که قبلاً در اختیار بنیاد بود ـ حل و آن را به زمین فعلی پلاسکو ملحق کرد.

 

بنیاد در چهارچوب توافق منتظر صدور دستور نقشه شهرداری است

وی افزود: در حال حاضر بنیاد در چهارچوب توافق منتظر صدور دستور نقشه شهرداری است و به محض صدور آن برای شروع کار آمادگی کامل دارد و مصمم است ظرف دو سال این ساختمان را بسازد.

 

کاری در خصوص صحبت یکی از کسبه پلاسکو در خصوص دیه افزود: بنیاد هزینه‌های زیادی مثل پرداخت هفت ماه هزینه استقرار کسبه را در نور با وجودی که مسئولیتی نداشت تقبل کرد. دیه افراد غیر آتش‌نشانان را از طریق قاضی مربوطه پرداخت.

 

تهرانی در خصوص ادعای سعیدی‌کیا مبنی بر ساخت دو ساله پلاسکو گفت: دو روز بعد از آتش‌سوزی پلاسکو سعیدی‌کیا ادعا کرد ما دو ساله پلاسکو را می‌سازیم و تحویل ذی‌حقان می‌دهیم، اما یکی دو روز پس از آن اعلام کردند بعد از گرفتن جواز دو ساله اینجا را می‌سازیم.

 

وی تصریح کرد: این ادعا در فضای آن روزهای حادثه موجی از امیدواری در کسبه ایجاد کرد.

 

رئیس شورای کسبه پلاسکو پیرامون ضایعه پلاسکو در افزایش بیکاری توضیح داد: در این ساختمان 600 واحد تولیدی و کارآفرین وجود دارد و 100 فرصت شغلی و به تبعش زندگی 50 هزار نفر قائم به فعالیتشان در پلاسکوست. پلاسکو قطبی در تولید پوشاک داخلی و سدی در برابر واردات و قاچاق است.

 

وی تأکید کرد: سئوالم از متصدیان امر این است که با توجه به اهمیت این ساختمان در اشتغال و تولید آیا 365 روز برای گرفتن جواز در رفع این ضایعه ملی کافی نیست؟ در مصاحبه‌ای شهردار تهران اعلام کرده است شاید یک ماه و نیم دیگر، یعنی شب عید پروانه صادر شود.

 

عوض تفاهم‌نامه ـ به‌زعم مسئولین ـ در مورد پلاسکو داریم به سوء تفاهم می‌رسیم

تهرانی گفت: ما عوض تفاهم‌نامه ـ به‌زعم مسئولین ـ در مورد پلاسکو داریم به سوء تفاهم می‌رسیم. یامین‌پور اذعان کرد: گویا بوروکراسی خسته‌کننده مانع این روند است.

 

رئیس شورای کسبه پلاسکو اظهار کرد: دغدغه ما احیای این ساختمان و بازگشت به وضع سابق است، چون هزینه و زمان کمتری می‌برد. لازم است مسئولین ذی‌ربط در شهرداری تجدید نظری در دیدگاه‌ها و نظراتشان کنند.

 

شاکری در خصوص روند فعالیت کمیته فنی پیگیری حادثه پلاسکو توضیح داد: این کمیته در شورای شهر دوره چهارم تشکیل شد و پس از ده‌ها جلسه با بیش از 60 تن از متخصصین و افراد مرتبط با موضوع گزارش جامعی را در باره علت وقوع حادثه، نحوه گسترش آن، فرو ریختن عمودی ساختمان و اقداماتی که باید بعد از حادثه پیگیری شوند، منتشر ساخت.

 

وی علت حادثه را استفاده غیر فنی و مازاد از سیستم برق این ساختمان دانست و افزود: باید از لحاظ حقوقی قوه قضائیه سهم هر یک از مقصرین را بررسی و حکم مربوطه را جاری کند.

 

مسئول کمیته فنی پیگیری حادثه پلاسکو سه عامل اساسی را در بروز این آتش‌سوزی بلاتکلیفی شهرداری، عدم توجه بهره‌برداران و مالکین به اخطارهای متعدد آتش‌نشانی و طولانی شدن اعمال مبحث 22 مقررات ملی ساختمان دانست.

 

7 هزار ساختمان مشابه پلاسکو از نظر عدم ایمنی در حریق وجود دارند

وی تصریح کرد: 5000 الی 7000 ساختمان مشابه پلاسکو از نظر عدم ایمنی در حریق وجود دارند که اخیراً آتش‌نشانی با همراهی دادستانی و شهرداری هفت ساختمان را به علت عدم رعایت مسائل ایمنی پلمپ کرد.

 

سالاری یکی از مهم‌ترین علل بروز پلاسکو را که می‌تواند برای بقیه اماکن و ساختمان‌های عمومی تکرار شود چنین مطرح ساخت: اساساً در کشور ما و شهر تهران بعد از اتمام ساختمان شیوه به‌روزرسانی استانداردهای ایمنی مغفول می‌مانند و رها می‌شوند.

 

وی از تشکیل کمیته‌ و گروه کارشناسی در شورای شهر تهران دوره پنجم خبر داد و ابراز امیدواری کرد: تلاش بر این است که آیین‌نامه‌های مربوط به مبحث 22 نهایی شوند تا در این قانون وظایف مالکین و هیئت مدیره‌های ساختمان‌ها و بقیه سازمان‌ها و نهادها در آن تصریح شده باشند.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شهر تهران به مسئولیت شهرداری تهران با توجه به بند 14 ماده 55 اشاره کرد و گفت: متأسفانه این بند مربوط به 40 سال پیش است و باید به‌روزرسانی شود.

 

وی افزود: در دوره قبل شهرداری گفته می‌شد به موجب این بند و ماده شهردار وظیفه جدی ندارد و در حد اعلام به مالکین و بهره‌برداران است، زیرا قوه قضائیه اجازه پلمپ و برخورد نمی‌داد، اما خوشبختانه در دوره فعلی شهرداری با همراهی قوه‌قضائیه، به‌ویژه دادستانی و شهرداری و آگاه‌سازی در پاساژها و اماکن عمومی بین شهرداری‌های مناطق تهران رقابت جدی برای رعایت استانداردهای ایمنی به وجود آید.

 

مهم‌ترین اولویت پیگیری اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان است

سالاری مهم‌ترین اولویت را پیگیری برای اجرای مبحث 22 بیان و اضافه کرد: در شورای پنجم با مصوبه‌ای شهرداری تهران را ملزم کردیم در فرصت زمانی سه ماهه تمامی ساختمان‌های ناایمن بلند و شاخص عمومی را شناسایی کند و به شورا ارائه بدهد تا در مورد برنامه عملیاتی ایمن‌سازی تصمیم‌گیری شود.

 

وی در خصوص تعطیلی کمیته فنی در شورای شهر تهران توضیح داد: این کمیته در دوره چهارم شورای شهر رسالتش را انجام و گزارش کاملی را ارائه داد.

 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تعطیلی کمیته مطالبات پلاسکو در شورای پنجم را رد کرد و گفت: نه‌تنها تعطیل نشده است، بلکه معاونت نظارت و سایر همکاران شورای پنجم چندین جلسه با حضور نمایندگان کسبه برگزار کردند.

 

 

وی در خصوص اظهار رئیس اموال و املاک بنیاد مستضعفان مبنی بر عدم صدور پروانه ساخت ساختمان جایگزین پلاسکو به جای خالی نماینده شهرداری تهران اشاره کرد و یادآور شد: مسئولیت مستقیم این امر با بنیاد مستضعفان است که متأسفانه کم‌کاری جدی کرده‌اند. ضمن اینکه شهرداری تهران مسئول صدور پروانه بر اساس ضوابط شهرسازی و معماری و طرح تفصیلی شهر تهران است.

 

سالاری تصریح کرد: در صورت عدم رعایت اصول شهرسازی و معماری و استانداردهای ایمنی و انجام ندادن استعلام‌های لازم از سوی شهرداری در روند صدور پروانه با نقد جدی شبکه‌های اجتماعی و مردم مواجه خواهد شد.

 

وی در ادامه به مشکلات صدور پروانه و اختلاف نظرهای سازمان‌های مختلف ذی‌ربط اشاره کرد.

در ادامه برنامه بخش‌هایی از مستند پخش نشده «برج گرینفل» کاری از سازمان هنری رسانه‌ای اوج در خصوص مقایسه حادثه مشابه پلاسکو در برج مشهوری در لندن پخش شد.

ملکی ضمن عذرخواهی از عدم حضور در برنامه برای دفاع از عملکرد سازمان آتش‌نشانی لازم دید همراه برنامه شود و در ادامه گفت: عملکرد آتش‌نشان‌ها در ایران طبق اولویت و دستورالعمل خاصی است. به ترتیب اولویت جان، اموال و محیط زیست است. ما 200، 300 نفر از افرادی را که در پلاسکو بودند در دقایق اولیه از ساختمان خارج کردیم، وگرنه فاجعه ملی عظیم‌تر از آنچه گذشت به وقوع می‌پیوست.

 

وی در واکنش به اظهارات اولیه تهرانی توضیح داد: این اطلاعات نادرست را به حساب ناآگاهی می‌گذارم. نیروهای آتش‌نشانی از زمان اعلام به آنها طی دو دقیقه و دو ثانیه خودش را به محل حادثه رساند. خودم هشت و بیست دقیقه در محل حادثه بودم و پنج شش ایستگاه آتش‌نشانی با چهار نردبان 54 متری مشغول فعالیت بودند که ده دقیقه پس از وقوع حادثه رسیده بودند.

 

چگونه وقتی در توافق بین شورای کسبه پلاسکو و بنیاد مستضعفان حرفی از ایمنی و آتش‌سوزی نشده است و ایمنی را باور ندارند، به عنوان یک کارشناس آتش‌نشانی اظهارنظر می‌کنند

 

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی ابراز کرد: چگونه وقتی در توافق بین شورای کسبه پلاسکو و بنیاد مستضعفان حرفی از ایمنی و آتش‌سوزی نشده است و ایمنی را باور ندارند، به عنوان یک کارشناس آتش‌نشانی اظهارنظر می‌کنند که مثلاً چرا آتش‌نشانی ابتدای امر فوم استفاده نکرد. این بحث تخصصی است و برای آتش‌سوزی‌های مختلف مواد اطفایی مختلفی به کار می‌رود.

 

وی افزود: از فوم برای خاموش کردن مایعات قابل اشتعال و مواد نفتی استفاده می‌شود و ما دقایق پایانی با وجودی که می‌دانستیم فایده‌ای ندارد از فوم در اطفای حریق پلاسکو استفاده کردیم، چون می‌خواستیم این راه را هم امتحان کرده باشیم. در دقایق اولیه از چند جبهه به آتش حمله‌ور شده بودیم.

 

ملکی در تأیید گفته تهرانی مبنی بر اینکه متولی ایمنی در کشور مشخص نیست، تأکید کرد: نهاد رسمی متولی ایمنی در کشور وجود ندارد. آتش‌نشانی متولی ایمنی نیست، زیرا اختیارات قانونی گسترده و زیادی ندارد. حالا که در این زمینه متولی نیست پس دست متخلفان در این زمینه باز است.

 

وی بعضی از ایرادهای ایمنی ساختمان‌ها پلاسکو را که بر گسترش آتش و دشواری اطفای حریق می‌افزود، این‌گونه برشمرد: سیستم برق قدیمی، چیدن حجم بالای اجناس و بارها در راهروها و راه‌پله‌ها، وجود سیلندرهای گاز در مغازه‌ها، نبود تجهیزات و سیستم‌های ایمنی در ساختمانی با حضور 4، 5 هزار نفر در پیک ساعت کاری و مناسب نبودن نوع پله‌ها و عدم تناسب با جمعیت آن مکان عمومی و اشکال در روند انتخاب هیئت مدیره‌ها نه صرفاً پلاسکو، بلکه همه ساختمان‌های مشابه آن.

 

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی یادآور شد: اگر پلاسکو لوله‌کشی گاز استاندارد داشت قطعاً همکاران ما با بستن شیر اصلی گاز از گسترش حریق جلوگیری می‌کردند.

تهرانی تأکید کرد: بنا نداشتم خدشه‌ای به تلاش و خدمت عزیزان آتش‌نشان کنم.

 

در بررسی‌های انجام‌شده کمیته فنی بهترین عملکرد پیش از بحران و پیشگیری و در شرایط وقوع حادثه را با توجه به تجهیزاتش سازمان آتش‌نشانی داشت

شاکری تصریح کرد: در بررسی‌های انجام‌شده کمیته فنی بهترین عملکرد پیش از بحران و پیشگیری و در شرایط وقوع حادثه را با توجه به تجهیزاتش سازمان آتش‌نشانی داشت. آتش‌نشانی بیش از 15 هزار بازدید دوره‌ای داشت. به بعضی از ساختمان‌ها سه، پنج و ده بار اخطار داده‌اند و برای برخی از آنها جلسه گذاشتند و آنها را آموزش دادند.

 

وی خاطرنشان ساخت: به‌جای دنبال مقصر گشتن باید کارآمدی‌مان را افزایش دهیم. قوانین ما به حد کافی وجود دارند و اگر نخواهیم کار کنیم همین قوانین مانع خواهند بود و دستگاه‌ها امور را مثل پینگ‌پنگ به زمین همدیگر می‌اندازند و این موجب یأس مردم می‌شود. چنانچه بخواهیم کار کنیم همین قوانین گره‌گشا می‌شوند. بستگی به دید برای حل مسئله وجود دارد.

 

 

مسئول کمیته فنی پیگیری حادثه پلاسکو به بررسی و رفع مشکلات آتش‌نشان‌ها و خانواده‌های شهدای آتش‌نشان و کسبه پلاسکو اشاره کرد و خواستار پیگیری این‌گونه قضایا شد.

 

وی تبیین کرد: باید بعد از یک سال دیدمان را به سمت راهکارهای حل مشکلات پس از وقوع این حادثه معطوف کرد. ما بهترین تکنولوژی، نیروهای حرفه‌ای و متخصصین را در کشور داریم.

 

شاکری به همکاری قبل از بحران در قالب سازمان مدیریت بحران اشاره کرد و گفت: سازمان‌ها، نهادها، ارگان‌ها و وزارتخانه‌هایمان دو مسئولیت عمده دارند اجرای وظایفی که به عهده‌شان هست و دیگری مدیریت بحران. متأسفانه آنها مسئولیت دومشان را ایفا نمی‌کنند. وظیفه دوم آنها اطلاع‌رسانی امکانات و نقشه‌هایشان به سازمان مدیریت بحران است.

 

وی بیان کرد: نیمی از ساختمان‌های بلند با قدمت 25 سال ساخت ما فاقد نقشه هستند. در حالی که آتش‌نشان باید قبل از ورود به ساختمان نیاز به نقشه آن دارد.

رئیس کمیته عمران شورای دوره چهارم شهر تهران گفت: لایحه ایمنی در مجلس باقی مانده است. سه سال است اساسنامه سازمان مدیریت بحران مانده است و مدام تمدید می‌شود. اینها که منوط به تجهیزات نیستند، بلکه اقدامات محکم دستگاه‌ها برای حل مشکلات مردمند.

 

وی از وزارت راه و شهرسازی برای افزایش ایمنی بازنگری و اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان را مؤکداً خواست و افزود: تکلیف نهادهای پیش‌بینی شده در آن مبحث روشن شود.

 

 

شاکری در پایان صحبت‌هایش عملیاتی‌ترین نهاد عمومی برای ایمنی ساختمان‌ها را شهرداری دانست و یادآور شد: در صورت دادن پشتوانه قضایی به شهرداری کارها بهتر پیش خواهد رفت.

 

تهرانی به عنوان پایان‌بخش گفته‌هایش تأکید کرد: اینکه پس از گذشت یک سال هنوز ساخت و ساز ساختمان پلاسکو وارد مرحله اجرایی نشده است با همت و عزم ملی تعارض دارد. دولت به عنوان مهم‌ترین دستگاه اجرایی کشور وعده‌هایی را در هیئت دولت مصوب کرد، اما متأسفانه آن وعده‌ها و یکی دو مصوبه بانکی دولت زمین مانده‌ و اجرایی و عملیاتی نشده‌اند.

 

یامین‌پور در پایان برنامه به تولیدات فرهنگی با موضوع پلاسکو از جمله فیلم سینمایی «چهارراه استانبول» در جشنواره فجر و مستند اشاره کرد.

 

پایان‌بخش برنامه پخش کلیپی از مشکلات کسبه پلاسکو بود.

آلبوم تصاویر