هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 16:50
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 23 دى 1396 ساعت 12:00
شنبه 23 دى 1396 11:19 ساعت
2018-1-13 12:00:57
شناسه خبر : 282305
با این پیش‌فرض، اولین گام غلط را شب گذشته محمد جواد ظریف برداشته است چرا که در توئیت خود باید « چهار شرط جدید» و « توافق مکمل» مطرح شده در بیانیه کاخ سفید را رد می‌کرد و نه « مذاکره مجدد» را؛ به این خاطر که موارد مذکور از جمله خواسته‌های اصلی مورد اشاره ترامپ بوده‌اند و رئیس جمهور آمریکا اشاره‌ای به مذاکره مجدد نداشته است.
با این پیش‌فرض، اولین گام غلط را شب گذشته محمد جواد ظریف برداشته است چرا که در توئیت خود باید « چهار شرط جدید» و « توافق مکمل» مطرح شده در بیانیه کاخ سفید را رد می‌کرد و نه « مذاکره مجدد» را؛ به این خاطر که موارد مذکور از جمله خواسته‌های اصلی مورد اشاره ترامپ بوده‌اند و رئیس جمهور آمریکا اشاره‌ای به مذاکره مجدد نداشته است.
گروه‌ بین‌الملل-رجانیوز: رئیس جمهور آمریکا شب گذشته توقف موقت تحریم‌های ایران را برای یک دوره 120 روزه دیگر تمدید کرد و ترجیح داد با وجود عدم اجرای تعهدات خود ذیل برجام، خروج یکجانبه‌ای از آن نداشته باشد.  
 
به گزارش رجانیوز در اظهارات ترامپ که کاخ سفید آن را در بیانیه‌ای منتشر کرده، مسئله جدیدی نمی‌توان یافت. «4 شرط برای باقی‌ماندن در برجام» و «توافق مکمل» درکنار درخواست از کنگره و سایر متحدین جهت رفع آن‌چه که ترامپ نواقص برجام می‌خواند از جمله مسائلی ‌بود که رئیس جمهور آمریکا 13 اکتبر سال گذشته نیز به آن اشاره کرده بود.
 
در تحولات دیشب تنها دو مسئله را می‌توان جدید دانست: اول این‌که 120 روز پیش رو، آخرین مهلتی است که ترامپ برای رفع آن‌چه نواقص برجام می‌خواند در نظر گرفته  و دوم هم اضافه شدن 14 شخص حقیقی و حقوقی- از جمله آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه- به لیست تحریم‌های آمریکا. اقدام اخیر نقض ماده 26،28،29 و بند «ح» مقدمه برجام است.
 
در 120 روز آینده چه کار باید کرد؟
 
بدیهی است که در ماه‌های آینده فشارهای آمریکا و متحدین اروپایی آن برای ورود به مسائل موشکی، منطقه‌ای و دائمی‌کردن محدودیت‌های برجام بیشتر خواهد شد و کشورهای اروپایی حداکثر تلاش خود را برای جلب رضایت ترامپ به‌کار خواهند بست. در مقابل ایران باید مانند گذشته به شکل قاطعی هرگونه مذاکره در این مسائل  و گفت‌وگو پیرامون رفع نواقص برجام را رد کند.
 
با این پیش‌فرض، اولین گام غلط را شب گذشته محمد جواد ظریف برداشته است چرا که در توئیت خود باید بجای مذاکره مجدد، « چهار شرط جدید» و « توافق مکمل» مطرح شده در بیانیه کاخ سفید را رد می‌کرد؛ به این خاطر که موارد مذکور از جمله خواسته‌های اصلی مورد اشاره ترامپ بوده‌اند و رئیس جمهور آمریکا اشاره‌ای به مذاکره مجدد نداشته است. با توجه به اهمیت مقابله جدی با زیاده‌خواهی آمریکا مناسب است که وزیر خارجه کشورمان در ادامه به شکل مستقیم خواسته‌های ترامپ را رد کند.
 
 
مسئله بعدی که اهمیت دوچندان دارد ضرورت انجام اقدامی عملی است تا برای طرف آمریکایی مشخص سازد که ایران تعارفی برای مقابله با نقض برجام ندارد. این اقدام عملی در باب برجام می‌تواند شامل اجرای بند 37 توافق هسته‌ای و یا بند سوم مصوبه مجلس شورای اسلامی باشد که به موجب آن ایران می‌توان همکاری داوطلبانه خود را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نودهزار سو افزایش یابد.   
 
اقدام مهم‌ دیگر که در حکم ریختن آب پاکی بر روی دستان دونالد ترامپ است رونمایی از توان‌مندی‌های موشکی و آزمایش و پرتاب موشک است. در واقع جمهوری اسلامی ایران باید هم‌اکنون درخواست غیرقانونی دونالد ترامپ را رد کند و اجازه به تاخیر افتادن آن را ندهد. این اقدام اولاً می‌تواند  به صراحت پاسخ محکمی به رئیس جمهور آمریکا بدهد و مثل همیشه بر بی‌آبرویی او بیافزاید و ثانیاً موضع صریح ایران در مقابل یاوه‌گویی‌های ترامپ را روشن سازد تا از این طریق برای "اتم استکبار جهانی" جا بیفتد که توانمندی‌های دفاعی و مولفه‌های اقتدار آفرین ایران هیچ‌گاه قابل مذاکره نیست. 
 


دیدگاه کاربران

با مکانیسم ماشه دست خودشونو بستن