هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 17:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 21 دى 1396 ساعت 12:13
پنجشنبه 21 دى 1396 11:56 ساعت
2018-1-11 12:13:58
شناسه خبر : 282285
در راستای همین تلاش‌ها بود که مطابق با اعلام قبلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته وزرای خارجه و دفاع جلسه‌ای با ترامپ برگزار کردند تا او را برای تمدید توقف موقت تحریم‌ها متقاعد کنند. بعد از این جلسه آسوشیتدپرس و رویترز هر کدام به نقل از منابع خود گمانه‌‌زنی‌هایی درباره اقدام احتمالی ترامپ مطرح کردند.
در راستای همین تلاش‌ها بود که مطابق با اعلام قبلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته وزرای خارجه و دفاع جلسه‌ای با ترامپ برگزار کردند تا او را برای تمدید توقف موقت تحریم‌ها متقاعد کنند. بعد از این جلسه آسوشیتدپرس و رویترز هر کدام به نقل از منابع خود گمانه‌‌زنی‌هایی درباره اقدام احتمالی ترامپ مطرح کردند.
گروه‌بین‌الملل-رجانیوز: گمانه‌زنی‌ها درباره اقدام احتمالی آمریکا درباره برجام همچنان ادامه دارد و دونالد ترامپ قرار است فردا درباره دو مسئله اظهار نظر کند؛ اول این‌که  پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند و دوم هم این‌که مشخص کند توقف موقت تحریم‌ها را مجدداً تمدید می‌کند و یا تحریم‌ها را مجدداً اعمال می‌کند.
 
به گزارش رجانیوز با توجه به این‌که کنگره و متحدان اروپایی ترامپ نتوانستند نقایص برجام را مرتفع کنند و طبق اخبار موثق ترامپ بنا داشت تا اولاً پایبندی ایران به برجام را تائید نکند؛ ثانیاً تحریم‌هایی که در برجام موقتاً متوقف شده را مجدداً اعمال نماید و از waive کردن تحریم‌ها خودداری نماید. 
 
اما مشاوران و نزدیکان ترامپ تلاش می‌کردند که تا او را از بازگرداندن مجدد تحریم‌ها منصرف نمایند چرا که این مسئله در حکم نقض فاحش توافق هسته‌ای و خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام تلقی می‌شود. در راستای همین تلاش‌ها بود که مطابق با اعلام قبلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته وزرای خارجه و دفاع جلسه‌ای با ترامپ برگزار کردند تا او را برای تمدید توقف موقت تحریم‌ها متقاعد کنند. بعد از این جلسه آسوشیتدپرس و رویترز هر کدام به نقل از منابع خود گمانه‌‌زنی‌هایی درباره اقدام احتمالی ترامپ مطرح کردند. در اخبار منتشر شده این دو خبرگزاری دو مسئله کاملاً مشهود بود: 
 
1- اعلام عدم پایبندی، تداوم توقف موقت تحریم‌ها به همراه تحریم‌ برخی افراد و نهادهایی که در برجام از لیست‌ تحریم‌ها خارج شدند پیشنهاد مشاوران ترامپ بوده است.
 
2- دوم این‌که ترامپ هنوز به تصمیم قطعی در این باره نرسیده و شخصاً نیز درباره  اجرایی کردن این پیشنهاد « بی‌میل» است. 
 
 
 
لذا برخلاف آن‌چه که در رسانه‌ها آمده و از آن تحت عنوان تصمیم ترامپ یاد می‌شود همچنان نظر رئیس جمهور آمریکا در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. 
 
برای تمدید توقف موقت تحریم‌ها تنها اقدامی که باید صورت بگیرد رفع نواقص برجام است که این کار تاکنون صورت نپذیرفته است. تنها خبری که در این‌باره وجود دارد اظهارات باب کورکر است که گفته است: در رایزنی با نمایندگان کنگره و مقامات اروپایی پیشرفت‌هایی در زمینه اصلاح برجام حاصل شده اما این روند، هنوز تکمیل نشده و به ضرب‌الاجل هفته جاری برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران نمی‌رسد.
 
با این شرایط در صورتی که ترامپ بدون اصلاح نواقص برجام تحریم‌ها را مجدداً waive کند با گفته‌های قبلی خود در تناقض است لذا می‌توان گفت که همچنان احتمال بازگشت تحریم‌ها وجود دارد.  بازگشت تحریم‌ها در حکم خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌‌ای است که دولت ایران را موظف به اجرای بند سوم مصوبه مجلس شورای اسلامی می‌کند. در بند سوم مصوبه مجلس شورای اسلامی آمده است: دولت موظف است هرگونه عدم‌پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا وضع تحریم تحت هرعنوان دیگر را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نودهزار سو افزایش یابد. 
 
همچنین نباید از این‌ نکته غافل شد که ضعف تیم مذاکره کننده هسته‌ای در نگارش متن برجام، شرایطی را رغم زده است که با یک نعره ترامپ اقتصاد کشور دچار تزلزل می‌شود. در واقع مسئله مهم این نیست که آیا ترامپ از برجام خارج می‌شود و یا در آن باقی می‌ماند چرا که آمریکا تاکنون نیز از اجرای توافق هسته‌ای سرباز زده است؛ بلکه مسئله اصلی‌ آن‌جا است که چگونه تیم مذاکره کننده هسته‌ای در دولت یازدهم متنی را مورد پذیرش قرار دادند که طرف آمریکایی هر وقت اراده کند می‌تواند بدون خروج از برجام تمام تحریم‌ها را برگرداند؟ آیا نگارش این‌چنینی متن توافق هسته‌ای نتیجه مشورت‌های جاسوسانی چون دری اصفهانی  در تیم مذاکره کننده بوده است؟ 
 
هر چقدر که به اعلام نظر ترامپ نزدیک‌تر می‌شویم ضرورت پاسخ‌گویی تیم مذاکره کننده هسته‌ای به این سوالات نیز بیش‌تر خود را نشان می‌دهد. 
 
باید منتظر فردا ماند تا دید که ترامپ چه تصمیمی را اتخاذ خواهد کرد. حتی خود  این انتظار کشیدن‌ها نیز عادی سازی رابطه اقتصادی با ایران را از بین می‌برد و نقض ماده 29 برجام به شمار می‌رود.
 
 
مطالب مرتبط: