هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 15 خرداد 1399
ساعت 19:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 19 دى 1396 ساعت 19:38
سه شنبه 19 دى 1396 19:29 ساعت
2018-1-9 19:38:01
شناسه خبر : 282225
 اولین مسئله‌ای که اهمیت دارد این است که محمد جواد ظریف باید از ارائه تعهدات جدید به کشورهای اروپایی اجتناب بورزد. بیان و پذیرش موضوعاتی از این قبیل که در صورت بازگشت تحریم‌ها توسط ترامپ و نظاره‌گر بودن کشورهای اروپایی، ایران همچنان به اجرای برجام ادامه خواهد داد خود تعهدی جدید است.
اولین مسئله‌ای که اهمیت دارد این است که محمد جواد ظریف باید از ارائه تعهدات جدید به کشورهای اروپایی اجتناب بورزد. بیان و پذیرش موضوعاتی از این قبیل که در صورت بازگشت تحریم‌ها توسط ترامپ و نظاره‌گر بودن کشورهای اروپایی، ایران همچنان به اجرای برجام ادامه خواهد داد خود تعهدی جدید است.
گروه سیاست‌خارجی-رجانیوز: اتحادیه اروپا، از وزیر خارجه ایران دعوت کرده ‌است تا برای گفت‌وگو با همتایان خود از فرانسه، بریتانیا و آلمان، «در مورد توافق اتمی»، روز پنج‌شنبه، ۲۱ دی، به بروکسل سفر کند. ظریف درباره این سفر گفته است: صحبتی که بین ما شده است این است که توافق کردیم باتوجه به اهمیتی که این روزها برجام دارد به خصوص باتوجه به سیاست‌های مخرب ایالات متحده جلسه مشورتی بین ایران و سه عضو اتحادیه اروپا درمورد برجام انجام شود.
 
به گزارش رجانیوز جلسه روز پنجشنبه ظریف با وزرای خارجی کشورهای اروپایی و مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه از آن‌جایی که احتمال خروج آمریکا از برجام و عدم تمدید « توقف موقت تحریم‌ها » توسط ترامپ وجود دارد حائز اهمیت بسیاری است و به همین جهت وزیر خارجه کشورمان باید متناسب با وظیفه قانونی و شرعی خود به دفاع اصولی و منطقی از حقوق مردم ایران بپردازد. 
 
در شرایط حساس کنونی اولین مسئله‌ای که اهمیت دارد این است که محمد جواد ظریف باید از ارائه تعهدات جدید به کشورهای اروپایی اجتناب بورزد. بیان و پذیرش موضوعاتی از این قبیل که در صورت بازگشت تحریم‌ها توسط ترامپ و نظاره‌گر بودن کشورهای اروپایی، ایران همچنان به اجرای برجام ادامه خواهد داد خود  تعهدی جدید است.
 
در واقع ظریف نه‌تنها باید از پذیرش این تعهد جدید و امثال آن – چون انجام مذاکرات در مسائل موشکی و منطقه‌ای- اجتناب نماید بلکه باید روشن کند که در صورت بازگشت تحریم‌ها ایران لحظه‌ای برای خروج از تردید نخواهد کرد. ساده‌تر این‌که اگر آمریکا برجام را پاره کند ایران آن را به آتش خواهد کشید! لذا پذیرش تعهد جدیدی چون تداوم برجام بدون آمریکا و با اتحادیه اروپا، نه‌تنها خلاف منطق و عقلانیت است بلکه در تضاد با موضع رسمی اعلام شده ایران قرار دارد و وزیر خارجه ایران مبتنی بر همین دلایل نباید مرتکب خطای راهبردی شود.
 
دومین مسئله اقدام کشورهای اروپایی در برابر نقض عهدهای پیاپی و پشت سر هم آمریکا است. در طی سال‌های گذشته و پس از اجرای برجام بر همگان مشخص شده که آمریکا با تصویب تحریم‌های جدید چون کاتسا، ویزا، آیسا و موارد فراوان دیگر نه‌تنها به تعهدات خود ذیل برجام جامعه عمل نمی‌پوشاند بلکه به شکل رسمی برجام و قطعنامه 2231 را نقض می‌کند. به همین جهت محمد جواد ظریف باید از وزرای خارجی سه کشور اروپایی و فدریکا موگرینی بخواهد که اولاً اقدامات آمریکا را به شکل رسمی محکوم نمایند ثانیاً از آن‌جا اقدامات غیرقانونی آمریکا واضح و روشن است، کشورهای اروپایی –- به خصوص فرانسه و انگلستان که عضو دائمی شورای امنیت هستند- باید پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل ارائه کنند که بطور رسمی از آمریکا بخواهد تا تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه را اجرا نماید و در صورتی که ظرف 30 روز آمریکا به تعهدات خود را اجرایی نکند قدم بعدی صدور قطعنامه و تحریم ایالات متحده آمریکا خواهد بود. وتو کردن احتمالی این قطعنامه توسط آمریکا نیز اهمیت ندارد چرا که استفاده از حق وتو نیز خود هزینه ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. محمد جواد ظریف این مسئله را نیز باید کشورهای اروپایی مطالبه نماید. 
 
گفتنی است که مطالبه اقدامات عملی از اروپایی‌ها همان چیزی است که رهبر معظم انقلاب پیش‌تر به آن اشاره کرده بودند چنان‌که در مهر ماه امسال و در دیدار با نخبگان عملی در این‌باره خاطرنشان می‌کنند:
 
 


حضرت آقا.mp4 | دانلود فیلم 

 
خب دولتهای اروپایی، مسئله‌ی برجام را تأکید کرده‌اند؛ او گفته بود که من پاره میکنم، چنین میکنم -یک غلطی کرده بود- اینها محکوم کردند، گفتند نه، نباید پاره کنید و اینها. خیلی خب، خوب است، یعنی این مقدارش را ما استقبال میکنیم و خوب [است]، لکن این کافی نیست که [فقط] به او بگویند شما برجام را پاره نکن! خب برجام به نفع آنها است؛ هم به نفع اروپایی‌ها است، هم به نفع آمریکا است؛ طبیعی است که بخواهند پاره نشود؛ ما هم البتّه گفته‌ایم مادامی‌که طرف پاره نکند، ما هم پاره نمیکنیم، امّا اگر پاره کرد، ما ریزریزش میکنیم!(۱۳) حالا قبلاً(۱۴) چیز دیگر گفته بودم. خب، بنابراین این مقدار خوب است؛ منتها کافی نیست.اوّلاً اروپایی‌ها باید در برابر اقدامهای عملیِ آمریکا بِایستند. اگر چنانچه او پاره نکرد امّا نقض کرد -مثلاً با همین تحریمها یا همین کارهایی که حالا اینها انتظار دارند که از کنگره‌شان بیرون بیاید- باید اروپایی‌ها بِایستند در مقابل او؛ فرانسه، آلمان. حالا از انگلیس که خیلی انتظاری هم نیست! باید بِایستند؛ اینکه بگویند ما مخالفیم، کافی نیست.
 
مطالب مرتبط: